Środa 01 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Pętla rekreacji wokół Goplany [GALERIA]

Data publikacji: 2020-04-06 11:32
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-07 11:47
Pętla rekreacji wokół Goplany
 

W szczecińskim Lesie Arkońskim urządzana jest trasa pieszo-rolkowo-rowerowa wokół jeziora Goplana. Będzie ona przedłużeniem istniejącej już trasy wokół pobliskiego kompleksu basenów Arkonki, która cieszy się dużą popularnością zarówno wśród spacerowiczów, jak i  preferujących bardziej aktywne formy rekreacji czy wypoczynku, jak biegi, jazda na rolkach, deskorolkach, wrotkach, hulajnogach lub rowerach. Budowa szlaku powinna zakończyć się do 31 października tego roku.

Projekt budowlano-wykonawczy trasy przygotowało Drogowe Biuro Projektowe Tomasz Libera ze Szczecina. To zwycięski pomysł z listy ogólnomiejskich zadań wybrany do realizacji z puli środków przeznaczonych na inicjatywy zgłoszone do ubiegłorocznej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego (SBO 2019).

W związku z tym, że zakresem inwestycja obejmuje przebudowę istniejącego utwardzonego ciągu po wschodniej stronie jeziora i ze względu na fakt stwierdzonej migracji płazów podczas wizji lokalnych w kwietniu 2019 r. w projekcie uwzględniono budowę przejść dla płazów, które mają umożliwić im bezpieczne przemieszczanie się pod koroną zaprojektowanego szlaku. Akwen Goplany jest miejscem występowania takich gatunków płazów, jak: żaba jeziorkowa, żaba moczarowa, ropucha szara, kumak nizinny i traszka grzebieniowa. Całe zadanie – wedle założeń i zapewnień – nie będzie ingerować w teren samego jeziora Goplany oraz strefę przybrzeżną.

Inwestycja zakłada utwardzenie nawierzchni dróg i duktów służących gospodarce leśnej w kompleksie Parku Leśnego Arkoński wokół Goplany o długości ok. 1534 m oraz lokalizację tam elementów infrastruktury towarzyszącej, jak ławki i kosze. Planowane jest wykonanie jezdni z nawierzchni bitumicznej o zasadniczej szerokości 4 m oraz pojedynczych łączników o szerokościach 2 i 3 metrów. Przewidziano również wykonanie remontu nawierzchni sięgacza do pobliskiego punktu czerpania wody. Wzdłuż północno-wschodniej części trasy wykonane zostaną urządzenia ochrony środowiska w postaci zainstalowanych w koronie drogi ogrodzeń ochronno-naprowadzających oraz przepustów dla płazów. Wzdłuż wyniesionej części trasy i w rejonie przepustów mają być drewniane balustrady o wys. 1,2 m.

Wykonawcą inwestycji na zlecenie Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Szczecin jest spółka STRABAG. Zaoferowała w przetargu realizację zadania za kwotę 2 697 694,84 zł. Oferta nieznacznie przekraczała zakładany koszt na poziomie 2 660 674,58 zł brutto. Pozostałe dwie przekraczały kalkulację po kilkaset tysięcy złotych. Umowa zawarta została w pierwszej dekadzie grudnia ubiegłego roku.

Do tej pory prace drogowe przy oczyszczaniu leśnego pasa i wytyczaniu traktu prowadzone były po zachodniej stronie, przy zachowaniu istniejącego tam już od kilku lat parkowego oświetlenia. Przygotowane zostały też nowe rozwidlenia i łączniki, które pozwolą dowiązać całą nową pętlę do tej użytkowanej wokół Arkonki. Część robót ziemnych pod nową ścieżkę rekreacyjno-sportową wykonanych też zostało na łuku za przyjeziorną polaną. Czasowo, tj. przez 3 do 4 tygodni, drogowcy musieli wstrzymać się z jakimikolwiek pracami w tym rejonie. To przestój jednak zaplanowany do połowy kwietnia i zarazem wymóg realiów środowiskowych – spowodowany trwającym właśnie okresem migracji ropuchy szarej. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

rot
2020-04-07 11:34:14
A gdzie KFC i MacDonald? I oczywiście budka z piwem, jak mogłem zapomnieć o wodopoju. I przede wszystkim więcej betonu, asfaltu i polbruku.
B
2020-04-07 10:12:24
a - przecież można cały czas dojechać. Ale jak za mało ci w lesie betonu czy asfaltu to okej.
Jarun
2020-04-07 09:03:35
Idiotyzm urzędników sięga Zenitu. Działania bezpodstawne, bezprawne z tym zamykaniem wszystkiego, co im się podoba.
Kalafior
2020-04-06 22:43:51
Gratuluję p. Mirku. Udało się wejść do lasu. ;)
a
2020-04-06 14:19:20
xyz - masz rację. To należy zmienić. Poza tym pomysł super. można będzie rowerem szosowym dojechać z centrum do Głębokiego . A dalej jak czas i zdrowie pozwoli.
Seba
2020-04-06 14:15:33
Słabe! Za mało betonu! Dlaczego nie przewidziano biedronki albo lidla? Można było zaprojektować jakiś dyskont na miejscu Goplany!
beee
2020-04-06 13:14:58
Aż dziw bierze, że nie wyznaczono równolegle do chodnika miejsc parkingowych, nie postawiono ławek z punktami dostępowymi do darmowego wi-fi i ładowarkami do telefonów. Nie zapominajmy oczywiście o postawieniu instalacji, na tle których będzie można robić sobie zdjęcia i miejsc dla lgbt. A tak na poważnie. Mądry człowiek korzysta z natury nie ingerując w nią lub czyniąc to w możliwie jak najmniejszym stopniu. Idiota wjeżdża ze spychaczami i betonem
xyz
2020-04-06 11:58:43
Pierwsze zdjęcie. Dlaczego na łączeniu z istniejącą nawierzchnią wokół Arkonki pozostawiono krawężnik? Powinien on zostać zdemontowany.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA