Środa 16 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Pesel dla cudzoziemca

Data publikacji: 2021-05-11 09:09
Ostatnia aktualizacja: 2021-05-11 11:41
Pesel dla cudzoziemca
Nowe przepisy umożliwią urzędom skarbowym jednoznaczną identyfikację podatnika (pracownika). Fot. Dariusz GORAJSKI  

Od 1 maja cudzoziemcy mogą występować o nadanie PESEL do celów podatkowych. Tego dnia weszła bowiem w życie zmiana ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie definicji podatników, których identyfikatorem podatkowym jest PESEL.

Dzięki nowym przepisom urzędy gmin będą mogły nadawać numer PESEL cudzoziemcom na ich wniosek.

– Podatnicy, których identyfikatorem jest PESEL, a którzy do dnia wejścia w życie przepisów posługiwali się NIP, mają 30 dni na zmianę NIP na PESEL – podkreśla Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Jak dodaje rzeczniczka, nie będzie już możliwe składanie informacji od płatnika z błędnymi identyfikatorami podatkowymi podatnika (w szczególności chodzi o posługiwanie się szeregiem tych samych cyfr, w tym jedynek i dziewiątek).

Jak zmiany wpłyną na sprawy podatkowe?

Nowe przepisy umożliwią urzędom skarbowym jednoznaczną identyfikację podatnika (pracownika). Pozwoli to na wygenerowanie i udostępnienie zeznania podatkowego w usłudze Twój e-PIT na podatki.gov.pl.

Tym samym podatnicy łatwiej rozliczą się z urzędem skarbowym: będą mogli użyć PESEL do zalogowania się do usługi Twój e-PIT lub złożyć zeznanie podatkowe przy użyciu bezpłatnej aplikacji e-Deklaracje dostępnej na podatki.gov.pl. Oznacza to dla nich również możliwość skorzystania z ulg
i odliczeń oraz otrzymania zwrotu nadpłaty podatku.

Dla płatników zmiany ustawowe pozwalają na wywiązanie się z obowiązku wskazywania identyfikatora podatkowego jego pracowników – cudzoziemców, którzy mogą dla celów podatkowych ubiegać się o nadanie numeru PESEL.

(isz)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

dziwne to
2021-05-11 20:33:21
dla celów podatkowych to powinien być NIP a nie pesel. Jeśli ktoś dostanie obywatelstwo polskie to wtedy można mu dać pesel.
Raj
2021-05-11 11:30:23
Obecni dobroczyńcy bedacy u władzy bardziej pomagsja tym ze wschodu niz swoim rodakom. Bo juz Ukroje wypychaja Polakow z rynku pracy rodzimego oraz rynku pracy za granicą np Niemiec i innych panstw UE. I z czego tu Polacy mają sie cieszyc nawet obecna wladza buduje im expresowo drogi na wschodzie aby Ukraina Bialorus mogla sobie komfortowo jezdxic przez Polske na saksy do UE a s6, s11, s10 sa dakeko w polu nie wspominając o obwidnicy Szczecina czy Koszalina itd

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ