środa, 15 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Park Warszewo-Podbórz. Miejsce jakich mało!

Park Warszewo-Podbórz. Miejsce jakich mało! [GALERIA]

Park Warszewo-Podbórz. Miejsce jakich mało!
Data publikacji: 2020-05-28 21:22
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-29 14:10
Wywietleń: 1151 456960

Tak teraz - tuż przed finałem robót - wygląda park Warszewo-Podbórz. Ze względu na ekspansywną ingerencję w naturę, czyli radykalną eliminację zieleni oraz interwencję w stosunki wodne, a także potężny koszt inwestycyjny - to jedna z najbardziej kontrowersyjnych realizacji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.

Park zbudowano na styku osiedli deweloperskich oraz wielkich terenów zabudowy jednorodzinnej. W rejonie ulic: Królowej Śniegu, Calineczki, Kalinowej i Maciejkowej. Na obszarze ochronionym Doliny Warszowca. Jednak jego niegdysiejsze naturalnie ukształtowane środowisko przyrodnicze tu zastąpiła tzw. zieleń urządzona. Co w praktyce oznaczało, że pod budowę parku wycięto większość tamtejszych drzew, wykarczowano krzewy. Dokonano także znaczącej ingerencji w grunt, przez co zatracono naturalny charakter strumienia.

Naturę wzięto w ryzy, radykalnie zmieniając krajobraz tego miejsca. Wytyczono alejki i postawiano ławki, zamontowano urządzenia zabawowe dla najmłodszych, stół do ping-ponga, jak też zbudowano zabezpieczenia skarp, mury oporowe, kładki, nasypy, zjazdy z miejscami postojowymi, ścieżki rowerowe, a nawet modrzewiowy mostek nad Warszowcem.

To w pierwszym etapie, zakończonym pod koniec 2018 r. Natomiast teraz dobiega końca realizacja drugiego - finałowego.

- Trwa budowa nowego boiska sportowego. Na boisku wykonana została podbudowa, przeprowadzono również jej badania. W kolejnych dniach układana będzie nawierzchnia. Na placu aktywności zamontowany został podest oraz stalowa konstrukcja z drabinkami i pochwytami przeznaczona do ćwiczeń siłowych i zręcznościowych. Montowane jest ogrodzenie placu zabaw - przebieg prac relacjonuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji. 

Strefa sportowa wraz z placem zabaw zostały zrealizowane w części parku od strony ul. Kalinowej. Od asfaltowej jezdni o dość dużym natężeniu ruchu nie oddziela ich żadna bariera ochronna. Brakuje nie tylko wysokich drzew, ale nawet żywopłotu. Z tych względów upał w tym rejonie będzie trudny do zniesienia.

Przypomnijmy: realizacja pierwszego etapu budowy parku Warszewo-Podbórz pochłonęła ze SBO blisko 3,3 miliony złotych, a drugi - właśnie dobiegający końca - kolejne prawie 2 miliony. Całość - jak zapowiada Centrum Informacji Miasta - ma być oddana do użytku już w czerwcu br. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Dobiega końca budowa parku Warszewo-Podbórz. Okolicznych mieszkańców niepokoi fakt, że właśnie wykańczana strefa sportowa wraz z placem zabaw - od strony ul. Kalinowej - od jezdni o dość dużym natężeniu ruchu nie oddziela żadna bariera ochronna: jest tylko siatka, a brakuje zieleni i cienia.

Park Warszewo-Podbórz. Miejsce jakich mało! Park Warszewo-Podbórz. Miejsce jakich mało! Park Warszewo-Podbórz. Miejsce jakich mało! Park Warszewo-Podbórz. Miejsce jakich mało! Park Warszewo-Podbórz. Miejsce jakich mało! Park Warszewo-Podbórz. Miejsce jakich mało! Park Warszewo-Podbórz. Miejsce jakich mało! Park Warszewo-Podbórz. Miejsce jakich mało!

Komentarze

pocoto
Kolejna propaganda sukcesu ekipy prezydenta Szczecina. Dodać do alei skrzynkowej, placu Adamowicza, plac Lotników (betonowe lądowisko dla śmigłowców), męczarnie z placem Orła itd. itd.
2020-05-29 13:46:30
kasprowicz
ja też czekam na remont i bieżącą konserwacje.
2020-05-29 10:55:47
a miała być cisza
Współczuję mieszkańcom. Wybudowali domy, żeby mieć ciszę i spokój a będą mieli krzyki i wrzaski od rana do nocy. Współczuję
2020-05-29 10:32:57
natura
Warszewo-Podbóż tak wygląda NATURA 2000 beton,beton.....
2020-05-29 09:03:42
kierowca śmieciarki
A ja nie potrafię zrozumieć jak w ogóle można było myśleć o zamieszkaniu na Podbórzu i w rejonie.Przez dziesięciolecia mieściło się tam miejskie wysypisko śmieci.Ziemia,wody gruntowe w tym miejscu na kolejne setki lat to tykająca bomba ekologiczna.Co ludźmi kierowało by wbudować się i zamieszkać "na wysypisku śmieci" nie potrafię pojąć.
2020-05-29 08:59:47
j-23
No kużwa nie dogodzisz ludziom!!!!
2020-05-29 05:25:27
Mało betonu !!!!
To skandal, że pozostawiono wokoło tak dużo zieleni!!!!! Przecież powinno się wszystko pięknie wybetonować, położyć kostkę, postawić ławki za 20 tys sztuka z dostępem do wi-fi.
2020-05-28 23:51:17
Wit
Czym tu sie chwalic? Beton i asfalt zamiast zieleni !
2020-05-28 23:16:03
Szczecinianin
A co z szkaradnym Parkiem Żeromskiego w centrum, który miał być wyremontowany w ramach SBO?
2020-05-28 22:17:59

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie