Wiele wskazuje, że park Majowe zostanie oddany do użytku znacznie wcześniej, niż pierwotnie zakładano. Mieszkańcy będą mogli z niego korzystać nie w październiku, a już w czerwcu.
W maju na plac budowy dostarczone zostanie ponad pięćdziesiąt ławek, trzy zestawy urządzeń na place zabaw, zjeżdżanie skarpowe, elementy małej architektury: ławki, kosze. – Według naszego harmonogramu, w czerwcu pozostanie już tylko montaż pergoli i altany, utwardzenie ścieżek. W czerwcu planujemy zakończyć budowę i oddać park do dyspozycji mieszkańców – mówi Grzegorz Chańko, kierownik budowy parku Majowe. W umowie wykonawca, firma Agrosad, ma zapisany termin do końca września.
– W tej chwili zasypujemy fundamenty pod altanę, potem pozostanie nam montaż konstrukcji. Dziś zaczęliśmy nasadzenia drzew. Mniejsze rośliny zasadzimy na początku maja – dodaje G. Chańko.
Niektóre drzewa i krzewy zostały usunięte, te, które kolidowały z inwestycją. – Dlatego zostaną wykonane nasadzenia kompensacyjne. Zostawiliśmy więcej drzew, niż planowano, bo nie były w kolizji z pracami – opowiada.
Jak podaje Andrzej Kus, rzecznik Zakładu Usług Komunalnych, docelowo w parku Majowe znajdzie się 117 drzew liściastych (m.in.: klony, buki, brzozy, jarząby, miłorząby, kasztanowce, lipy, śliwy), 24 drzewa iglaste (sosny, świerki, jodły), ponad 1500 krzewów liściastych (m.in.: berberysy, derenie, forsycje, krzewuszki, lawendy, tawuły) oraz 226 iglastych (jałowce, sosny górskie). Będą także pnącza – 39 sztuk, trawy ozdobne – 279 sztuk oraz blisko 1700 krokusów.
Cały park to powierzchnia około 2,5 ha. Jest on podzielony na dwie części. Na większej, ograniczonej ulicami: Iwaszkiewicza, Andrzejewskiego, Gombrowicza, znajdą się place zabaw dla dzieci w różnym wieku, małpi gaj, górki z bezpieczną nawierzchnią epdm. – To element, który będzie wyróżniał ten park. Dość rzadko pojawiają się takie rzeczy na placach zabaw – mówi G. Chańko.
Na terenie pomiędzy ul. Iwaszkiewicza a ul. Wańkowicza powstanie strefa dla seniorów z siłownią pod chmurką, stołami do szachów oraz laskiem brzozowym oświetlonym od dołu.
W centralnym miejscu parku stanie altana, a trzy pergole przy wejściach. Strefy wejściowe zaplanowano od ulic: Andrzejewskiego, Wańkowicza i Iwaszkiewicza.
Z placu budowy wywieziono ponad 50 samochodów gruzu. Przez park „przepłynie” też tzw. rzeka żwirowa, czyli ozdobny tor biegnący przez cały teren, na którym oprócz roślin pojawią się głazy narzutowe.
Na schodach prowadzących do parku nie widać zjazdów dla wózków. Lecz wykonawca zapewnia, że dostęp dla osób niepełnosprawnych czy osób prowadzących wózki z dziećmi nie będzie ograniczony. – To najwyższe strome schody, więc zjazd nimi nie byłby bezpieczny. Osoby z wózkami będą mogły dostać się do parku innymi wejściami, w tym głównym ciągiem komunikacyjnym od ul. Iwaszkiewicza – wyjaśnia. Koszt inwestycji to około 2,5 miliona złotych. ©℗
Tekst i fot. Szymon WASILEWSKI