sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Pamiętali o litewskich lotnikach

Pamiętali o litewskich lotnikach [GALERIA]

Pamiętali o litewskich lotnikach
Data publikacji: 2016-07-17 16:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:09
Wywietleń: 1134 144562

W lesie w Pszczelniku (gm. Myślibórz), odbyły się uroczystości poświęcone 83. rocznicy lotu przez Atlantyk lotników litewskich – Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy pokonując odległą trasę z Nowego Jorku do Kowna tragicznie zginęli w tym miejscu.

Przy pamiątkowym pomniku spotkali się przedstawiciele najwyższych władz litewskich, polskich, samorządowych województwa, powiatu i gminy Myślibórz. Nie zabrakło też delegacji z rejonu Kowna, Sejn, członków szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia  Litwinów w Polsce oraz mieszkańców.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: Mantvydas Bekesius, wiceminister spraw zagranicznych Republiki Litewskiej, Sarunas Adomavicius, ambasador RL w Polsce, ppłk. Rimantas Jarmalacicius, atache obrony RL, Wiesław Wierzchoś, konsul honorowy RL w Szczecinie. Wojewodę zachodniopomorskiego reprezentował Eugeniusz Pietrzak, a zarząd województwa – Robert Grzywacz.

Tradycyjnie przy pomniku odprawiono msza św. polową. Były okolicznościowe wystąpienia w czasie, których wspominano o najważniejszych wydarzeniach z tego historycznego lotu.

Jak zaznaczył Piotr Sobolewski, burmistrz Myśliborza - dokładnie 15 lipca 1933 r. litewscy lotnicy podjęli wielką jak na owe czasy próbę przelotu bez lądowania. Był to dystans 7 tys. 186 km. Samolotem ,,Lituanica" pokonali północny Atlantyk. Jednak po 37 godzinach i 11 minutach lotu rozbili się tu w pszczelnickim lesie. Obaj lotnicy zginęli. Do celu zabrakło im 650 km. 

Z kolei wiceminister Litwy podkreślił, że to wielki heroiczny wyczyn dwóch pilotów, którym nie dane było powrócić na ojczystą ziemię. Jest też bohaterskim przykładem łączącym oba nasze narody. W obecnej sytuacji w Europie apelował o jedność narodów. Zaznaczył także, aby więcej Litwy było w Polsce i Polski na Litwie. Ponadto podziękował za pamięć i opiekę tego miejsca.

Młodzież z Puńska oraz chór Akademii Nauk Litwy przedstawili specjalny występ artystyczny. W uczczenie rocznicy zaangażowali  się krótkofalowcy z Myśliborza, którzy uruchomili radiostację pracującą pod specjalnym znakiem SN83LOT i wydawali okolicznościowe karty. Była to również okazja do przyjacielskich spotkań oraz do zwiedzania pobliskiego muzeum, gdzie zgromadzono wiele cennych pamiątek związanych z tamtym historycznym wydarzeniem.

Tekst i fot. Tadeusz Szymański

Na zdjęciach: obchody w Pszczelniku 83. rocznicy tragicznego lotu litewskich lotników.

 

Pamiętali o litewskich lotnikach Pamiętali o litewskich lotnikach Pamiętali o litewskich lotnikach Pamiętali o litewskich lotnikach Pamiętali o litewskich lotnikach Pamiętali o litewskich lotnikach Pamiętali o litewskich lotnikach Pamiętali o litewskich lotnikach Pamiętali o litewskich lotnikach

Komentarze

lit
A bracia Litwini nas olewają!
2016-07-17 20:54:50
obserwator
a gdzie sa zdjecia z mszy???? cieniutki ten redaktorek.zero fachowości
2016-07-17 19:33:31
...
wiadomego apelu nie bylo? skandal
2016-07-17 18:00:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie