wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pamiętali o litewskich lotnikach

Pamiętali o litewskich lotnikach [GALERIA]

Pamiętali o litewskich lotnikach
Data publikacji: 2016-07-17 16:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:09
Wywietleń: 1415 144562

W lesie w Pszczelniku (gm. Myślibórz), odbyły się uroczystości poświęcone 83. rocznicy lotu przez Atlantyk lotników litewskich – Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy pokonując odległą trasę z Nowego Jorku do Kowna tragicznie zginęli w tym miejscu.

Przy pamiątkowym pomniku spotkali się przedstawiciele najwyższych władz litewskich, polskich, samorządowych województwa, powiatu i gminy Myślibórz. Nie zabrakło też delegacji z rejonu Kowna, Sejn, członków szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia  Litwinów w Polsce oraz mieszkańców.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: Mantvydas Bekesius, wiceminister spraw zagranicznych Republiki Litewskiej, Sarunas Adomavicius, ambasador RL w Polsce, ppłk. Rimantas Jarmalacicius, atache obrony RL, Wiesław Wierzchoś, konsul honorowy RL w Szczecinie. Wojewodę zachodniopomorskiego reprezentował Eugeniusz Pietrzak, a zarząd województwa – Robert Grzywacz.

Tradycyjnie przy pomniku odprawiono msza św. polową. Były okolicznościowe wystąpienia w czasie, których wspominano o najważniejszych wydarzeniach z tego historycznego lotu.

Jak zaznaczył Piotr Sobolewski, burmistrz Myśliborza - dokładnie 15 lipca 1933 r. litewscy lotnicy podjęli wielką jak na owe czasy próbę przelotu bez lądowania. Był to dystans 7 tys. 186 km. Samolotem ,,Lituanica" pokonali północny Atlantyk. Jednak po 37 godzinach i 11 minutach lotu rozbili się tu w pszczelnickim lesie. Obaj lotnicy zginęli. Do celu zabrakło im 650 km. 

Z kolei wiceminister Litwy podkreślił, że to wielki heroiczny wyczyn dwóch pilotów, którym nie dane było powrócić na ojczystą ziemię. Jest też bohaterskim przykładem łączącym oba nasze narody. W obecnej sytuacji w Europie apelował o jedność narodów. Zaznaczył także, aby więcej Litwy było w Polsce i Polski na Litwie. Ponadto podziękował za pamięć i opiekę tego miejsca.

Młodzież z Puńska oraz chór Akademii Nauk Litwy przedstawili specjalny występ artystyczny. W uczczenie rocznicy zaangażowali  się krótkofalowcy z Myśliborza, którzy uruchomili radiostację pracującą pod specjalnym znakiem SN83LOT i wydawali okolicznościowe karty. Była to również okazja do przyjacielskich spotkań oraz do zwiedzania pobliskiego muzeum, gdzie zgromadzono wiele cennych pamiątek związanych z tamtym historycznym wydarzeniem.

Tekst i fot. Tadeusz Szymański

Na zdjęciach: obchody w Pszczelniku 83. rocznicy tragicznego lotu litewskich lotników.

 

Pamiętali o litewskich lotnikach Pamiętali o litewskich lotnikach Pamiętali o litewskich lotnikach Pamiętali o litewskich lotnikach Pamiętali o litewskich lotnikach Pamiętali o litewskich lotnikach Pamiętali o litewskich lotnikach Pamiętali o litewskich lotnikach Pamiętali o litewskich lotnikach

Komentarze

lit
A bracia Litwini nas olewają!
2016-07-17 20:54:50
obserwator
a gdzie sa zdjecia z mszy???? cieniutki ten redaktorek.zero fachowości
2016-07-17 19:33:31
...
wiadomego apelu nie bylo? skandal
2016-07-17 18:00:46

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie