W szóstą rocznicę katastrofy smoleńskiej, w niedzielę 10 kwietnia o godz. 8.41 na minutę w całym Szczecinie zawyją syreny. W tym samym czasie zatrzymają się pojazdy komunikacji miejskiej. Również 10 kwietnia na urzędzie miasta, filii urzędu na prawobrzeżu, na budynkach administrowanych przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych wywieszone będą flagi narodowe. Katastrofa będzie także upamiętniana w innych miastach regionu.
W Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania złoży kwiaty na Rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na skwerze im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. O godzinie 18:00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Uroczystości zakończy koncert Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego pod batutą Katarzyny Boreckiej.
Dla godnego upamiętnienia 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Koszalinie 23 marca br. ukonstytuował się Obywatelski Komitet Obchodów w Koszalinie. Gremium tworzą głównie działacze Prawa i Sprawiedliwości. Przygotowali trzydniowe uroczystości.
W składzie komitetu m.in. są: Gabriela Cwojdzińska – senator I kadencji, Jadwiga Gosiewska – członek Stowarzyszenia Rodzin Smoleńsk 2010 i matka wicepremiera Przemysława Gosiewskiego, europoseł Czesław Hoc, Paweł Szefernaker – poseł i minister w kancelarii premiera, posłowie Małgorzata Golińska i Stefan Strzałkowski, Artur Wiśniewski – pełnomocnik PiS w powiecie koszalińskim i radny koszaliński, rzeźbiarz Zygmunt Wujek, Bożena Tacher – przewodnicząca Klubu Gazety Polskiej w Koszalinie, Stanisław Trzuskowski – były opozycjonista i przewodniczący Komitetu Poparcia Prezydenta Andrzeja Dudy, malarz Zbigniew Murzyn, Zbigniew Piłat – były zastępca prezydenta Koszalina, działacz Komitetu, Sławomir Majchrzak – przewodniczący Zarządu Regionu „Pobrzeże” NSZZ Solidarność, Ryszard Pilich – prezes Zarządu Okręgu Civitas Christiana oraz Miłosz Janczewski, architekt i radny koszaliński.
Obchody rozpoczną się konferencją w piątek (8 bm.) o g. 17 w sali delegatury Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Andersa 34. W programie: wystąpienie historyka dra Zenona Kachnicza, Czas dla rodzin ofiar katastrofy – dr Jadwiga Gosiewska, oraz dyskusja, którą poprowadzi red. Piotr Cywiński. W sobotę o g. 16 w sali św. Józefa w kościele pw. Ducha Św. przy ul. Staszica 38 spotkanie z publicystą Jerzy Targalskim nt. „Sytuacja po zmianach w Polsce w związku z aktualną sytuacją w Europie i na świecie”.
W niedzielę członkowie Obywatelskiego Komitetu Obchodów wezmą udział w ceremonii złożenia kwiatów przy grobie posła Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu. Wieniec złoży też wicewojewoda Marek Subocz. Rozpoczęcie uroczystości równo o g. 8.40. Tego dnia w Koszalinie o g. 16 msza św. w intencji ofiar katastrofy w kościele pw. Św. Kazimierza Królewicza w Koszalinie. Następnie manifestacja przed pomnikiem na Górze Chełmskiej: prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie. Zebrani złożą wiązanki kwiatów i zapalą znicze. ©℗
(as), (m)
Fot. Dariusz GORAJSKI
Na zdjęciu: marsz pamięci z okazji 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej.