Czwartek, 30 marca 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Pamięci filantropa. W przeddzień rocznicy urodzin [GALERIA]

Data publikacji: 13 listopada 2022 r. 16:06
Ostatnia aktualizacja: 17 listopada 2022 r. 11:51
Pamięci filantropa. W przeddzień rocznicy urodzin
 

W przeddzień dwusetnej rocznicy urodzin tłumnie przybyli szczecinianie uczcili pamięć Johannesa Quistorpa. W ponadgodzinnym niedzielnym spacerze, zwieńczonym wspomnieniami, modlitwą i złożeniem kwiatów na grobie przedsiębiorcy, wzięła też udział Nicola Stegmann, w bezpośredniej linii krewna Johannesa.

Quistorp wyprzedzał swoje czasy. Przedsiębiorca i fabrykant działający w Szczecinie i Międzyzdrojach, jako pierwszy stworzył system opieki socjalnej dla swoich pracowników. Nazywany jest także urbanistą-wizjonerem. To jemu zawdzięczamy powstanie takich osiedli jak Pogodno i Łękno (dawniej Westend, Neu Westend i Braunsfelde), szpitala Betania położonego przy skrzyżowaniu ulic Wawrzyniaka i Mickiewicza oraz kilku budynków szkolnych, na przykład dzisiejszego Rektoratu Uniwersytetu Szczecińskiego.

Dzięki Johannesowi oraz jego synowi Martinowi urządzony został tak bardzo lubiany przez mieszkańców Park Kasprowicza. W dawnych czasach nazywano go Quistorp Park.

Filantrop wraz z członkami najbliższej rodziny spoczął na cmentarzu przy wspomnianym  już dawnym kompleksie szpitalnym Betania. Na ślad miejsca pochówku i elementów nagrobków natrafiono podczas rozpoczętych 2 lata temu prac.

W uroczystości wzięła ud udział także s. Irma, najstarsza żyjąca diakonisa z zakonu sióstr Betanek, które po II Wojnie Światowej wyjechały do Niemiec.

Uroczystości na cmentarzu poprzedził spacer krótkim fragmentem al. Wojska Polskiego wzdłuż budynków, które należały do rodziny. Początkowo były to budowle wyłącznie drewniane, bo tylko takie można było stawiać w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej jeszcze w 1870 r. Twierdzy Wilhelma. Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciel budowli w przypadku ataku wroga zobowiązany był taką budowlę spalić. Dopiero po likwidacji twierdzy zezwolono na stawianie budynków murowanych, w tym najsłynniejszej, w której mieszkał Johannes Quistorp, w której obecnie mieści się siedziba Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Pasjonaci zamujący się historią słynnego rodu pochwalili się też, że w sobotę udało im się potwierdzić pierwszy szczeciński adres Johannesa Quistorpa, który do Szczecina przybył w 1846 r. mając 24 lata. Zamieszkał przy obecnej al. 3 Maja 17 W miejscu nieistniejącej już kamienicy dziś znajduje się parking dla busów.

ToT

Fot. Ryszard Pakieser i Tomasz Tokarzewski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Też Pomorzanin
2022-11-17 11:31:16
Przez gardło ci nie przejdzie że jesteś Polakiem, Pomorzan tu już nie ma, nie ma też ciągłości między wami i nimi, nie ma tej ciągłości nie dlatego że coś się wydarzyło w 1939..1945 ale dlatego że coś wydarzyło się w XV czy XVI wieku. Pomorze przechodziło z rąk do rąk wystarczająco długo by Pomorzanie wyginęli, nastali nowi, np quistorpowie różnica między quistorpami i wami jest taka że quistorpowie nie bali się robić czegoś na własne konto i na własną odpowiedzialność, wy chcecie łatwizny...
@Eryk Pomorski
2022-11-17 11:23:34
O zgrozo dla samego siebie. Jesteś tu ludnością napływową, bez korzeni, z desperacka potrzebą uwiarygodnienia swojej obecności tu i teraz stąd też próba podpinania się do cudzej historii i udawania że gdzieś w jakiś magiczny sposób zachowana została ciągłość tych przed 1945 i tych co nadeszli po 1945 ale tak nie jest. Nie jest z wielu powodów, oczywiście możesz zachowywać się jak żaba w kuźni gdy kowal podkuwa konie, zabronić ci nikt nie zabroni ale to jest śmieszne i świadczy o niedojrzałości.
Też Pomorzanin
2022-11-16 17:21:54
A co ktoś ma do tego ze tu jest Pomorze, a Szczecin jego stolicą? Albo do zasłużonych szczecinian? Nie podoba się na Pomorzu, to można spadać do Polski B na Podlasie albo Lubelszczyznę. Wichrzycieli tu nie potrzebujemy!
Eryk Pomorski
2022-11-16 07:44:03
O zgrozo dla ciebie. Piszę serio i zgodnie z prawdą historyczną. Moi rodzice urodzili się w pomorskiej stolicy - Szczecinie. I zaszczepili mi miłość i szacunek do tego miasta i pomorskiej ziemi. I to jest prawdziwy patriotyzm, w którym moje rodzeństwo i ja wychowujemy swoje potomstwo. Jak chcesz tu żyć i mieszkać dobrze byłoby, gdybyś miał taką samą patriotyczną postawę.
@Kris
2022-11-15 10:27:30
Najwięcej dla dobra Pomorza zrobiła Armia Polska wyzwalając tę ziemię od okrutnych nazistów którzy zniewolili Niemców. Niemcy nie mieli odwagi powołać ruchu oporu przeciwko nazistom. Cześć i chwała bohaterom z Armii Polskiej!
@cieszyk
2022-11-15 10:25:13
Ciekawe czy Quistorp był tak samo tolerancyjny i łaskawy dla Polaków jak ty w swojej wypowiedzi
Kris
2022-11-15 01:50:04
Żałuję, że mnie tam nie było. Świetna inicjatywa! Nikomu tak się nie należy hołd jak Jemu, nikt tyle nie zrobił dla Pomorza Zachodniego.
@Eryk Pomorski
2022-11-14 22:10:43
Naszej pomorskiej stolicy? a skąd przyjechali tu twoi przodkowie? Czytam te nadęte komentarze i sam nie wiem czy się zbijacie czy wprost przeciwnie, piszecie to na serio i w to wierzycie...
Renia
2022-11-14 22:00:54
Tylko pochwalić. Nareszcie wznosimy się ponad poziom zaściankowego patriotyzmu i negacji wszystkiego co nie rdzennie polskie. Potrafimy docenić ludzi, którzy zasłużyli się historii naszego miasta.
Eryk Pomorski
2022-11-14 20:15:59
Bardzo fajna inicjatywa! Trzeba honorować ludzi, którzy pozytywnie przyczynili się dla naszej pomorskiej stolicy i napiętnować tych, którzy ją psuli.
Cieszyk
2022-11-14 15:17:44
Fajnie, że są takie inicjatywy. To ważne aby pamiętać o twórcach naszego miasta i ludziach, którzy znacząco przyczynili się do rozwoju Szczecina. A pisowcy, którzy tu piszą mogą sobie poskamleć. Zawsze będą marginesem marginesów i dnem i szlamem. Osobiście brzydzę się pisowcami. To zwykli pożyteczni idioci i sprzedawczyki
Swojak
2022-11-14 13:44:23
Olewam "Quistorupa" i wszystkich niemieckich nieboszczyków.
@@Olo
2022-11-14 10:01:24
Na szczęście to niewielka grupka tam przyszła, ale jak widać są bywalcy spotkań z Biedroniem czy Holland a nawet Zielony radny Słowik, który protestuje przeciwko KPO dla Polski oraz jest przeciwko terminalowi kontenerowemu w Świnoujściu. Za to jest za budkami dla jerzyków jeśli ktoś je oczywiście ktoś inny zrobi i zawiesi
@Olo
2022-11-14 08:48:35
Dba i celebruje półpiśmienna banda zakompleksionych mitteleuropejczyków niezdolnych do zrozumienia że quistorpowie gdyby wiedzieli że słowiańskie bydło kilkadziesiąt lat później będzie podszywać się pod Niemców tudzież tzw Pomorzan to pewnie woleliby tam zbudować wysypisko śmieci niż park. Ta grupa rekonstrukcyjna alte deutsche stettin nie rozumie że to nie dla nich quistorpowie robili to wszystko, nie rozumie że potomkowie qustorpów hajlowali na parteitagach i posyłali do gazu untermensche'ów.
Olo
2022-11-14 07:32:49
To dobrze, że tak dbamy i pielęgnujemy niemieckość Szczecina ?
ustawa
2022-11-13 19:15:37
Ustawa o cmentarzach: "Przy zmianie przeznaczenia terenu cmentarnego szczątki zwłok znajdujące się na tym terenie powinny być przeniesione na inny cmentarz na koszt nabywcy terenu lub nowego jego użytkownika." oraz "Koszt ponownego pochowania, w tym przeniesienia zwłok i szczątków, wykupu nowego miejsca pochowania oraz budowy albo odtworzenia nagrobka, odpowiadającego dotychczasowemu, ponosi wojewoda." Mamy na Cmentarzu Centralnym Aleję Zasłużonych. To godne miejsce.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA