wtorek, 18 czerwca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Pamięć o ofiarach katastrofy promu „Jan Heweliusz”

Pamięć o ofiarach katastrofy promu „Jan Heweliusz”

Pamięć o ofiarach katastrofy promu „Jan Heweliusz”
Data publikacji: 2019-01-10 21:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:05
Wywietleń: 786 370891

W poniedziałek (14 stycznia) minie 26 lat od zatonięcia promu „Jan Heweliusz”. Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej. Zginęło w niej 55 osób. Uroczystości upamiętniające ofiary tej tragedii rozpoczną się już w piątek (11 stycznia).

Przypomnijmy. Prom samochodowo-kolejowy „Jan Heweliusz” zatonął 14 stycznia 1993 r. na Bałtyku w czasie rejsu ze Świnoujścia do szwedzkiego Ystad. Na morzu szalał sztorm – prędkość wiatru dochodziła do 160 km na godzinę. Po godz. 4 nad ranem, ok. 15 mil od przylądka Arkona na niemieckiej wyspie Rugia, statek przewrócił się na burtę, a następnie stępką do góry i po kilku godzinach zatonął.

Uroczysty Apel Pamięci, organizowany przez firmę Euroafrica Shipping Lines oraz Fundację „Ludziom Morza”, odbędzie się w piątek (11 stycznia) o godz. 15 przy pomniku Pamięci Ofiar Promu „Jan Heweliusz” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

– Uroczysta msza święta w intencji ofiar katastrofy odprawiona zostanie w niedzielę, 13 stycznia, o godzinie 12 w kościele Morskim pw. św. Jana Ewangelisty przy ul. Świętego Ducha 9 w Szczecinie – informuje Fundacja „Ludziom Morza”.

Uroczystości odbędą się także w Świnoujściu: w poniedziałek (14 stycznia) o godz. 12 przy pomniku „Tym, którzy nie powrócili z morza” na pl. Rybaka. Na początku zabrzmią syreny okrętowe. Przewidziano też modlitwę, składanie wieńców i postawienie zniczy przy pomniku. Na koniec zagrany będzie sygnał „Cisza”. Organizatorami są: Urząd Miasta Świnoujście, parafia NMP Gwiazdy Morza, przy wsparciu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Ponadto, zwyczajem lat ubiegłych, załogi promów pływających do Szwecji zrzucą w miejscu katastrofy okolicznościowe wieńce.

(ek)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Uroczystości rocznicowe rozpoczną się już w piątek przy pomniku Pamięci Ofiar Promu „Jan Heweliusz” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Komentarze

mm
czy ktoś jest winny i odpowiedział za katastrofę ...
2019-01-11 16:47:35
Iron
Ciekawostką jest, że w tym czasie dozór pełnił okręt hydrograficzny MW o nazwie "ORP Heweluisz", pamiętam jak przywozili wyłowione rzeczy z promu do portu MW w Świnoujściu.
2019-01-11 09:20:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie