piątek, 25 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pamięć, literatura, prawda

Pamięć, literatura, prawda

Pamięć, literatura, prawda
Data publikacji: 2016-06-24 19:45
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:07
Wywietleń: 780 140716

Jednym z wydarzeń towarzyszących Gryfii był piątkowy warsztat pisarski "Prawdy i półprawdy na temat pisania" w salonie ProMedia. Wzięły w nim udział dwie Finalistki nagrody - Magdalena Kicińska, autorka "Pani Stefy", oraz Renata Lis, autorka "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" - oraz Joanna Laprus-Mikulska, przewodnicząca Gryfii, i Konrad Wojtyła, jeden z jurorów nagrody. 

- Na razie widzę siebie jako reporterkę a nie pisarkę - opowiadała Magdalena Kicińska. - Jak myślę o pisarzu, to widzę kogoś takiego jak Wiesław Myśliwski. Reportaż to nieustanne poddawanie w wątpliwość źródeł. Dla mnie najważniejsze są dwie rzeczy: wierność faktom i podawanie ich w interesujący sposób. 

Magdalena Kicińska przyznała, że na temat jej bohaterki, Stefanii Wilczyńskiej, nie było zbyt wielu materiałów. 

- Ale brak pamięci też jest tematem tej opowieści - dodawała. - Zastanawiało mnie, skąd się bierze niewidzialność kobiet. 

Autorka przyznała, że podczas pisania swojej książki miała wiele momentów kryzysowych, ale radziła sobie z nimi, ponieważ od początku miała przekonanie, że o Panią Stefę warto zawalczyć. 

Renata Lis mówiła, że nie wierzy w coś takiego jak prawdziwy portret postaci. Stwierdziła, że dostęp do każdej osoby - żywej czy zmarłej - jest ograniczony. 

- Bardzo nie lubię klasycznych biografii, bo one udają, że wiedzą wszystko - podkreślała. 

Opowiadała też o tym, że postać Bunina bywa w Rosji zakłamywana. Z jednej strony Rosjanie chcą chwalić się pisarzem noblistą, z drugiej - mają problem z jego nienormatywnym życiem osobistym (Bunin żył w trójkącie miłosnym). 

(as)

Fot. R.STACHNIK

Komentarze

Mar
W tym społeczeństwie trzeba zaczynać edukację od podstaw.Dobrze,że autorka zwraca uwagę na to ,że autorzy/autorki/ pamiętników, kronik rodzinnych , wszelkich biografii i autobiografii niekoniecznie muszą być nazywani pisarzami.
2016-06-25 07:34:40
Pamięć precyzyjnie wykorzeniana, literatura - chłam bezideowy, prawda (!!??) nie kpijcie.
. Może się zmienia.
2016-06-24 22:59:04

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie