Pałac Ziemstwa Pomorskiego przy al. Niepodległości w Szczecinie, który ponad trzy lata temu Akademia Sztuki przejęła od PKO Banku Polskiego, zostanie dostosowany do potrzeb uczelni. Najpierw wygląd zmieni pomieszczenie obsługi bankowej. Akademia dostała na ten cel 4 miliony złotych z eurofunduszy Regionalnego Programu Operacyjnego.
- Od samego początku wspieraliśmy Akademię Sztuki, zwłaszcza w aspekcie finansowym i infrastrukturalnym - we wtorek powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podczas podpisywania z uczelnią stosownej umowy. - Przypomnę, że przekazaliśmy przepiękny Pałac pod Globusem z zasobów województwa. Zabezpieczyliśmy pieniądze na remont budynku. W drugim etapie zdecydowaliśmy, że stary internat wspólnie przerobimy na Centrum Przemysłów Kreatywnych.
Prof. Dariusz Dyczewski, rektor uczelni, podkreślał, że to już dziesiąty rok istnienia Akademii Sztuki, a marszałek ten rok objął swoim patronatem. Uczony dodawał, że rok 2016 był przełomowy dla uczelni - to wtedy do Szczecina przyjechał minister kultury Piotr Gliński i oficjalnie przekazał klucze do Pałacu Ziemstwa Pomorskiego.
- Remont całej infrastruktury wyniesie ok. 50 milionów, natomiast bardzo się cieszę, że możemy to już zacząć - stwierdził prof. Dyczewski. - Zaczniemy dzięki pieniądzom od marszałka, od pieniędzy przyznanych jako wkład własny od ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, widzę też pomoc od władz miasta - w tej chwili odnawiana jest duża sala koncertowa za pieniądze, które w transzach są przyznawane od prezydenta. Dziś jesteśmy w byłych pomieszczeniach kasowych - przychodziliśmy tu do banku, pobieraliśmy pieniądze albo wpłacaliśmy je. Właśnie ta część będzie rewitalizowana w pierwszej kolejności. Ta sala będzie wielofunkcyjną salą dla prób orkiestry, dla prób chóru, będzie ją można zamienić na salę koncertów kameralnych. Znikną lady, za to pozostaną filary. Sporo prac trzeba będzie wykonać w piwnicach, gdzie będą pomieszczenia techniczne.
Koszt wszystkich prac oszacowano na blisko 6,2 mln zł. Mają zakończyć się do końca przyszłego roku.
Neobarokowy budynek Pałacu Ziemstwa Pomorskiego wybudowano w centrum Szczecina pod koniec dziewiętnastego wieku. Po drugiej wojnie światowej mieściły się w nim instytucje bankowe. Od ponad trzech lat zarządza nim Akademia Sztuki, która zamierza do września 2021 roku przeprowadzić jego pełną rewitalizację.©℗
(as)
Fot. Dariusz Gorajski