środa, 21 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Otworzyli mieszkanie dla seniorów w kamienicy przy ul. Chodkiewicza

Otworzyli mieszkanie dla seniorów w kamienicy przy ul. Chodkiewicza

Otworzyli mieszkanie dla seniorów w kamienicy przy ul. Chodkiewicza
Data publikacji: 2020-09-17 17:55
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-23 21:59
Wywietleń: 1087 475372

Kolejne mieszkanie wspomagane dla osób starszych uruchomiono w Szczecinie. W kamienicy przy ul. Chodkiewicza zamieszka sześciu mężczyzn. Pierwszy lokator wprowadził się w czwartek (17 września).

Mieszkanie zostało utworzone w ramach projektu „Cztery kąty na trzeci wiek”, dofinansowanego ze środków unijnych. Jest przeznaczone dla seniorów, którzy nie są już w stanie sami funkcjonować w swoim środowisku, muszą mieć opiekę całodobową i albo czekają na miejsce w domu pomocy społecznej, albo do takiego domu musiały by być wkrótce skierowane.

Udogodnienia mieszkania dla seniorów

Lokal o powierzchni 95 m kw. należy do zasobów Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa. Remont i wykończenie wyniosły niemal 110 tys. zł. Środki na ten cel pochodziły z dotacji oraz budżetu STBS. Wyposażenie kosztowało ok. 70 tysięcy zł. Mieszkanie znajduje się na parterze kamienicy, jest pozbawione barier architektonicznych i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na potrzeby seniorów przygotowano trzy pokoje (1-, 2- i 3-osobowe), łazienkę, wspólny salon, kuchnię oraz jadalnię.

- Przez całą dobę będą tam opiekunki, które pomogą seniorom we wszystkich czynnościach dnia codziennego oraz będą przeprowadzały zajęcia aktywizacyjne - informuje Maciej Homis, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. - Dodatkowo mieszkańcy będą mięć zapewnione również specjalistyczne usługi pielęgniarskie.

Cztery kąty na trzeci wiek

Środki z dotacji unijnej zostaną przeznaczone na utrzymanie mieszkania oraz pokrycie kosztów usług opieki i wsparcia.

- Dzięki temu do końca 2023 roku seniorzy nie będą ponosić opłat z tego tytułu - mówi M. Homis. - Jedyny koszt, jaki pokryją, to opłata za środki czystości oraz wyżywienie.

W ramach projektu „Cztery kąty na trzeci wiek” planowane jest jeszcze uruchomienie mieszkania dla siedmiu kobiet. W sumie wsparciem zostanie objętych 13 seniorów, którzy z uwagi na wiek i stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie funkcjonować w miejscu swojego zamieszkania oraz wymagają wsparcia, w tym usług opiekuńczych. Projekt będzie realizowany do końca 2023 roku.

Oddany właśnie lokal już dziesiąty mieszkaniem zapewniające całodobową opiekę. W sumie jest w nich 67 miejsc dla seniorów.

(gan)

Fot. MOPR Szczecin

Na zdjęciu: W kamienicy przy ul. Chodkiewicza zamieszka siedmiu seniorów.

Otworzyli mieszkanie dla seniorów w kamienicy przy ul. Chodkiewicza Otworzyli mieszkanie dla seniorów w kamienicy przy ul. Chodkiewicza Otworzyli mieszkanie dla seniorów w kamienicy przy ul. Chodkiewicza

Komentarze

Do "a tu taki kwiatek"
Tu nie chodzi o to, że ktoś narzeka. Ale jak popatrzmy na rozrzutność kasy to to jest wielki skandal. Akurat jestem z tej branży. Wyposażenie dla 6 osób 70 tyś. PLN to chyba te łóżka są że złota, a te szafki z wyciąganymi blatami osobiście kupowałem nowe cena? : 300 PLN. Na bogato.
2020-09-23 21:58:13
#t2g
#t2g: "na zaslony juz nie starczylo"...po co zasłony ? przecież okna wyposażone są w białe rolety.
2020-09-22 16:42:24
t2g
na zaslony juz nie starczylo
2020-09-17 21:14:48
A tu taki kwiatek...
W skali kraju jesteśmy liderami w tej dziedzinie , ale malkontentom nigdy dosyć.. smutne...
2020-09-17 21:08:43
Dla osob starszych
Na koniec skromna starosc...!
2020-09-17 20:47:47

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Pierwszy dzień neutralizacji tallboya

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie