poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Oto świadkowie historii

Oto świadkowie historii [GALERIA]

Oto świadkowie historii
Data publikacji: 2017-11-16 18:29
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:30
Wywietleń: 974 301334

Alina Krystosiak, szczecińska działaczka opozycyjna, którą w latach 80. XX wieku Służba Bezpieczeństwa przetrzymywała w areszcie, otrzymała od Instytutu Pamięci Narodowej tytuł "Świadka historii", przyznawany osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla upamiętnienia historii narodu polskiego. Tytuł przyznano także Władysławowi Czyżewskiemu, członkowi Tajnego Harcerstwa Polskiego działającego w latach 50., Grzegorzowi Durskiemu, uczestnikowi strajków z grudnia 1970 i stycznia 1971, Stowarzyszeniu Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Gryf" z Koszalina, Eugeniuszowi Szerkusowi, uczestnikowi szczecińskich protestów, oraz - pośmiertnie - Janinie Wasiłojć-Smoleńskiej, "Jachnie", sanitariuszce Wileńskiej Brygady AK.

(as)

Na zdjęciu: Zastępca prezesa IPN dr Mateusza Szpytma i Alina Krystosiak

Fot. Ryszard Pakieser

Oto świadkowie historii Oto świadkowie historii Oto świadkowie historii Oto świadkowie historii Oto świadkowie historii Oto świadkowie historii Oto świadkowie historii

Komentarze

Dalej jestem w grudniu 70 r
Z moich obserwacji i przemyśleń wynika że wszelkie dekoracje ,wyróżnienia , uznania , za postawę czy działania w czasach oporu przeciw komunie , są przyznawane wybiórczo nie zawsze właściwym osobom . Np. byłem swiadkiem jak z okazji rocznicowej grudnia 70 r w Zamku szczecińskim wreczono dowody uznania za dzialalność własnie w gr. 70 młodym osobom które w tym czasie jeszcze bawiły się w piaskownicy Ja sam byłem czynnym uczestnikiem strajku od pierwszych minut. Pracowałen na wydziale W2 jako ,,mistrz " gdzie też kierowałem strajkiem na wydziale. Musze dodać że , wielokrotnie spotkałem się z nie prawdziwymi opisami czasu tego strajku czy to w odczytach, czy publikacjach nie zawsze solidnych historyków czy lektorów Osoby które mają podobne odczucia proszę o kontakt tel ;663763551
2017-11-18 20:22:30
Szczecinskiej Wolnosci i Solidarnosc - nie budowalo tylko 5 Osob...
Jak w Grudniu 1970 roku bralo sie udzial w Buncie Stoczniowcow i nie tylko... przed KW PZPR ktory plonal w Szczecinie, jak wlasna klatka piersiowa wraz z kilkoma innymi Osobami probowalo sie zatrzymac 1-szy Czolg z calej Kolumny, ktore mialy wjechac przed plonacy w/w Komitet PZPR-u i pozniej dalej Walczylo sie przed KW MO przy ul. Malopolskiej, gdzie rowniez bylo sie jednym z tych ktorzy pchali ta owczesna duza Szalupe w masssowe drzwi Komendy, by ewentualnie Uwolnic owczesnych Wiezniow Politycznych - to dla dzisiejszego Szczecinskiego IPN-u "jeszcze malo" ! Jak w latach 1976 gdy Gierek z Jaroszewiczem przybyli do Stoczni i czlowiek zostal zamkniety w pomiszczeniu "by ewentualnie" nie mogl zblizyc sie do w/w Partyjnym Przydowcow - to dalej malo ! Jak od pierszych minut bylo sie wsrod Tych co Organizowali w Sierpniu 1980 r. bunt i przemarsz przez Stocznie, by zebrac jak najwiecej Stoczniowcow do spotkania sie i rozmow z Dyrekcja Stoczni przed jej Budynkiem - to dalej malo ! Jak rowniez jako jeden z Czonkow Komitetu Strajkowego w Sierpniu 1980 roku w Stoczni Warskiego, ktory na 6 dni przed koncem Strajku skladal sie w sumie z 41 Osob wg. Akt KW MO - to tez malo ! Jak po 13.12.1981 roku tj. w Stanie Wojennym, gdzie Spacyfikowano Stocznie i Organizatorow owczesnego Strajku powyrzucano natychmiast "na bruk" od dnia 18.12.1981 r. gdzie pozniej miesiacami... nie mozna bylo nigdzie dostac pracy w Szczecinie - to "jeszcze malo" ! I jak dalej przez pozostale 8 lat bylo sie pod Inwigilacja i Obserwacja i przez SB, gdzie Tajne materialy tj. ok. 9 Tomow zniszczono dopiero po Okraglym Stole pod koniec 1989 roku - to "dalej malo" ! No to w takim razie co trzeba "jeszcze zrobic" by Szczecinski IPN i ta calosc do 1990 roku - dalej dzisiaj wreszcie "ZAUWAZYL" !! No tak, ale jak na pytanie wowczas juz 6-letniej Urzedniczki IPN-u odpowiedzialo sie: ze nie przyjmie sie Odznaczenia z rak owczesnego PO Prezydenta B. Komorowskiego - no to nic "dziewnego" ze jeszcze dzisiaj... jest jak jest !!!
2017-11-17 11:42:26
Stoczniowiec - juz z lat 1960 - ych...
Jak mozna bylo byc juz od konca lat 1960-ych w PZPR-e...... w jednym przypadku, czy namawiac w Sierpniu 1980 roku ze, Nie ma sensu ciagnac tego Strajku... w drugim przypadku - i dzisiaj jeszcze odbierac tego typu Odznaczenia ?? Gdzie przeciez uczestnikow i obserwatorow Strajkow w latach 1970/71 i 1980/81 byly 10-ki, 100-ki i 10 000-tysiecy... a nie tylko Non-Stop te same Osoby !! Cos tu nie gra ??
2017-11-16 22:37:00

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Andrzej Gedymin
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy