Poniedziałek, 26 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Ostrzegają przed silnym sztormem i cofką

Data publikacji: 23 października 2018 r. 19:51
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:23
Ostrzegają przed silnym sztormem i cofką
 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek ostrzeżenie przed silnym sztormem na południowo-wschodnim Bałtyku. Wiatr północno-zachodni w tym czasie może sięgnąć od 8 do 9 stopni w skali Beauforta, a w porywach nawet 10 stopni. Przejściowo wiatr będzie słabnąć do 8 i do 7 stopni.

Ósmy i dziewiąty stopień w skali Beauforta oznacza początkowo sztorm i wicher przechodzący następnie w silny sztorm. Na morzu przy ósmym stopniu początkowo są umiarkowanie duże fale z poprzerywanymi obracającymi się grzbietami. Przy dziewiątym stopniu pojawiają się bardzo duże fale z gęstą pianą, a grzbiety fal zaczynają się zawijać. Dziesiąty stopień w skali Beauforta oznacza bardzo silny sztorm i duże fale z gęstą pianą, gdzie grzbiety fal, podobnie jak przy dziewiątym stopniu skali, zaczynają się zawijać.

IMGW prognozuje w tym czasie stan morza od 5 do 6 stopni w skali Douglasa, co oznacza, że wysokość występującej fali może sięgać nawet 6 metrów.

Instytut wydał także ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla województw nad Bałtykiem. Dla województwa zachodniopomorskiego prognozuje, że na Zalewie Szczecińskim i w ujściowym odcinku Odry może nastąpić znaczący wzrosty poziomu wody (tzw. cofka) powyżej stanów ostrzegawczych, a lokalnie na Zalewie Szczecińskim może nawet przekroczyć stany alarmowe.

Dla naszego regionu IMGW wydało także ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Może on spowodować duże straty materialne oraz stanowić zagrożenie zdrowia i życia. Należy spodziewać się dużych zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. IMGW zaleca w takiej sytuacji dużą ostrożność, śledzenie komunikatów pogodowych i w razie zagrożenia przestrzeganie zaleceń wydanych przez służby ratownicze.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA