wtorek, 16 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Ostrzegają przed silnym sztormem i cofką

Ostrzegają przed silnym sztormem i cofką

Ostrzegają przed silnym sztormem i cofką
Data publikacji: 2018-10-23 19:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:23
Wywietleń: 1711 357821

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek ostrzeżenie przed silnym sztormem na południowo-wschodnim Bałtyku. Wiatr północno-zachodni w tym czasie może sięgnąć od 8 do 9 stopni w skali Beauforta, a w porywach nawet 10 stopni. Przejściowo wiatr będzie słabnąć do 8 i do 7 stopni.

Ósmy i dziewiąty stopień w skali Beauforta oznacza początkowo sztorm i wicher przechodzący następnie w silny sztorm. Na morzu przy ósmym stopniu początkowo są umiarkowanie duże fale z poprzerywanymi obracającymi się grzbietami. Przy dziewiątym stopniu pojawiają się bardzo duże fale z gęstą pianą, a grzbiety fal zaczynają się zawijać. Dziesiąty stopień w skali Beauforta oznacza bardzo silny sztorm i duże fale z gęstą pianą, gdzie grzbiety fal, podobnie jak przy dziewiątym stopniu skali, zaczynają się zawijać.

IMGW prognozuje w tym czasie stan morza od 5 do 6 stopni w skali Douglasa, co oznacza, że wysokość występującej fali może sięgać nawet 6 metrów.

Instytut wydał także ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla województw nad Bałtykiem. Dla województwa zachodniopomorskiego prognozuje, że na Zalewie Szczecińskim i w ujściowym odcinku Odry może nastąpić znaczący wzrosty poziomu wody (tzw. cofka) powyżej stanów ostrzegawczych, a lokalnie na Zalewie Szczecińskim może nawet przekroczyć stany alarmowe.

Dla naszego regionu IMGW wydało także ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Może on spowodować duże straty materialne oraz stanowić zagrożenie zdrowia i życia. Należy spodziewać się dużych zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. IMGW zaleca w takiej sytuacji dużą ostrożność, śledzenie komunikatów pogodowych i w razie zagrożenia przestrzeganie zaleceń wydanych przez służby ratownicze.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie