poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Ostrzegają przed mrozami. Czujność może uratować życie

Ostrzegają przed mrozami. Czujność może uratować życie

Ostrzegają przed mrozami. Czujność może uratować życie
Data publikacji: 2018-02-24 07:06
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-25 08:08
Wywietleń: 596 315640

Synoptycy na najbliższe dni przewidują mrozy - nocą dochodzące nawet do kilkunastu stopni poniżej zera. Dlatego MSWiA oraz służby apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby bezdomne i starsze, którym grozi wychłodzenie. Od 1 listopada 2017 r. do dziś w wyniku wychłodzenia zmarło już 39 osób. Śmiertelne zagrożenie stwarzać może też czad.

Od 1 listopada 2017 r. do 22 lutego br. z powodu wychłodzenia zmarło już 39 osób. W związku z nadchodzącymi mrozami, służby apelują o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone. Przez całą dobę czynne są numery alarmowe m.in. 112 i 997. Informacja szybko przekazana na te numery może komuś uratować życie.

W okresie zimowym policjanci patrolują miejsca, gdzie często przebywają bezdomni, m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany. Funkcjonariusze oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Osobom bezdomnym proponują przewiezienie do ośrodka, w którym można zjeść ciepły posiłek i spędzić noc w bezpiecznych warunkach.

Od 1 października 2017 r. do 22 lutego br. Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 3 tys. zdarzeń związanych z zatruciem czadem, w których prawie 1,8 tys. osób zostało poszkodowanych. W zdarzeniach tych 46 osób poniosło śmierć.

Tlenek węgla potocznie nazywany czadem jest bezwonny i bezbarwny, w wyniku jego działania dochodzi do niedotlenienia organizmu.

Przyczyną tragedii jest najczęściej nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i brak wyobraźni. Straż pożarna podkreśla, że pod żadnym pozorem nie należy zatykać ani zaklejać przewodów wentylacyjnych. W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania gazu i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla. Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla.

(k)

Fot. Robert STACHNIK (arch.)

 

Komentarze

Aleksy
Ja nie wiem jak w tym temacie działa Straż Miejska i policja,skoro przy wejściu do biblioteki miejskiej przy pl.Lotników leżało dwóch"panów" a bibliotekarka nie miała możliwości pozbycia się tej ozdoby.
2018-02-25 07:59:42
Gosc
Straż wiejska moprze niech rusza ty.. i zrobią pożytek
2018-02-24 23:49:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy