Sobota, 23 września 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Ostre uwalnianie kopert

Data publikacji: 04 sierpnia 2016 r. 09:20
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:11
Ostre uwalnianie kopert
 
Pan Tomasz ze Szczecina zdenerwował się zachowaniem straży miejskiej. Ta odholowała samochód jego żony z miejsca przeznaczonego dla osoby niepełnosprawnej. Kobieta miała prawo tam parkować, bo ma stosowne orzeczenie i kartę parkingową. Tyle że przez pomyłkę pozostawiła za szybą stary, nieaktualny już dokument. Urzędnicy skargę zbadali i orzekli, że działania funkcjonariuszy były prawidłowe.

– Żona postawiła samochód w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej na ulicy Monte Cassino w Szczecinie i wyłożyła za szybę samochodu kartę parkingową potwierdzającą uprawnienia do korzystania z tego miejsca – napisał do nas zdenerwowany pan Tomasz. – W pośpiechu wyłożyła nieaktualną kartę, która była ważna do 30 czerwca zamiast aktualnej. Po powrocie, po około godzinie, okazało się, że samochód został odholowany na parking. Powodem odholowania było pozostawienie pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową. Nadmieniam, że pojazd posiada naklejoną na przedniej szybie ważną do 2017.05.19 opłatę zryczałtowaną, 12-miesięczną, na której jest oznakowanie, że wydana ona została osobie niepełnosprawnej.

Pan Tomasz zwraca uwagę, że strażnik powinien sprawdzić, czy samochód faktycznie nie należy do osoby posiadającej uprawnienia do parkowania na kopercie. Napisał więc skargę do Straży Miejskiej. Ta sprawdziła działania funkcjonariusza.

– Strażnik oczywiście spróbował ustalić, czy samochód pozostawiła tam osoba niepełnosprawna, która posiada uprawnienia do postoju na kopercie – tłumaczy Joanna Wojtach. – Niestety, numeru telefonu właściciela pojazdu nie było w publicznej bazie. Funkcjonariusz nie miał innej możliwości.

Przepisy jednoznacznie mówią, że jeśli pojazd nie jest widocznie oznakowany aktualnym dokumentem uprawniającym do postoju na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej, to należy go z tego miejsca usunąć. I tak też zrobiono. Ale później uwzględniono fakt, że osoba parkująca na kopercie okazała ważny dokument, i nie ukarano jej mandatem. Niestety, za odholowanie trzeba było zapłacić.

- Rozumiem zdenerwowanie tych państwa, ale przecież działamy także w ich interesie. Miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych jest i tak mało. Naszym obowiązkiem jest pilnowanie, aby nie były zajmowane przez osoby do tego nieuprawnione. Ważna karta parkingowa powinna być zawsze pozostawiona w widocznym miejscu - dodaje Joanna Wojtach.©℗

Agnieszka Spirydowicz

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

olo
2016-08-05 12:34:51
Pan Tomasz niech się nie denerwuje tylko kupi żonie kalendarz :-) nie ma karty auto jedzie na lawecie proste i zrozumiałe dla każdego a pretensje może mieć tylko do żony niech się kobieta ogarnie :-)
Gość
2016-08-04 16:54:23
"A dlaczego nie jest tak, że skoro abonament za Strefę Płatnego Parkowania musi być zawsze aktualny, przyklejony w widocznym miejscu, to takie same zasady mają dotyczyć kart osób z dysfunkcją narządów ruchu, bo przecież takie schorzenia nie znikają nagle, dlatego aktualna karta również powinna być na stałe umieszczona za szybą." Dlatego, że karta jest przypisana do osoby niepełnosprawnej, a nie do samochodu.
Kuba
2016-08-04 13:12:30
Poco jakies karty parkingowe jezeli inwalida powinien miec przyklejony znaczek na tablicy rejestracyjnej tak jak jest w USA (bo unas jest zaduzo tych pseldo inwalidow w super autach
Rowerowy Szczecin
2016-08-04 12:45:14
Dla mnie te miejsca to w ogóle jakiś relikt komunizmu. Nikt na nich nie staje tylko zdrowi, a na ich miejscu można by postawić stacje roweru miejskiego. Aha i wyprzedzam oskarżenia - jeśli ktoś jest sprawny by jeździć autem, da radę i rowerem. Nawet na zdrowie mu wyjdzie.
Karol
2016-08-04 12:08:41
Nie dla nielegalnych opłat w SPP w Szczecinie - FACEBOOK Szukaj na Facebooku Pobierz naszą "KARTE PARKINGOWĄ" i parkuj za darmo !!! W Szczecinie w SPP w wielu miejscach i tak można parkować za darmo. Od 14 lut 2014 miejsce parkinkowe na ktorym mozna pobierać oplaty musi być oznaczone jednoczesnie znakami pionowymi i poziomymi Na odnowionej Niepodległości można parkować za darmo cały rok !!! I nie tylko tam. Płatne miejsce parkingowe od 14 lutego 2014 musi być oznaczone jednocześnie znakami pionowymi i poziomymi (nie z kostki tylko linią) . Opinia z ministerstwa "Wprowadzenie strefy płatnego parkowania wymaga zastosowania znaków drogowych oznaczających wjazd i wyjazd ze strefy oraz oznaczających miejsca postojowe - mówi Piotr Popa, rzecznik MIR. - Miejsce postojowe powinno być oznakowane zarówno znakami pionowymi (D-18 „parking”, D-18a „parking – miejsce zastrzeżone” lub D-18b „parking zadaszony”) jak i poziomymi (P-18„stanowisko postojowe”, P-19 „linia wyznaczająca pas postojowy”, P-20„koperta” lub w przypadku stanowisk postojowych dla osób niepełnosprawnych P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej”).Postój pojazdu w strefie płatnego parkowania na tak wyznaczonym miejscu obliguje do opłaty za parkowanie, zgodnie z przepisami ustawy o drogach publicznych." W necie jest też oficjalne stanowsiko MI dla wojewody Pomorskiego. Google : "parkowanie w strefie ministerstwo wojewoda pomorski" i plik pdf
michal
2016-08-04 10:57:03
Przed sklepem stokrotka przy ul.1-go maja (gontynka)codziennie parkuja osoby w miejscach dla niepelnosprawnych ,strazy miejskiej brak ,jak to czytaja prosimy o czestsze patrole, sporo zarobicie ,przewaznie drogie auta tak staja
czyt
2016-08-04 10:49:48
Żeby oni tak skutecznie wzięli się za parkujących w miejscach niedozwolonych i faktycznie utrudniających ruch innym kierowcom. Najłatwiej odholować auto z miejsca parkingowego. P.S. Nie ma jak nabijać kasę prywatnemu laweciarzowi.
maryjan
2016-08-04 10:00:23
"Funkcjonariusze" straży miejskiej powinni przeprowadzać starsze osoby przez jezdnię i zbierać kupy z chodników.. Ich interwencję są do niczego nie potrzebne! Mam nadzieję, że nowy Prezydent zlikwiduje to całe nieporozumienie jakim jest straż miejska i pełniący w niej służbę "niezbędni" dla porządku publicznego "funkcjonariusze" :) Śmiać mi się chce jak ich widzę :))))))))) ahahahahahahahahahahahaha Być może to zakompleksieni ludzie, którzy dostali trochę uprawnień :)))
SM
2016-08-04 09:50:01
A dlaczego nie jest tak, że skoro abonament za Strefę Płatnego Parkowania musi być zawsze aktualny, przyklejony w widocznym miejscu, to takie same zasady mają dotyczyć kart osób z dysfunkcją narządów ruchu, bo przecież takie schorzenia nie znikają nagle, dlatego aktualna karta również powinna być na stałe umieszczona za szybą. Byłoby po problemie i nie narażanoby ludzi na taki stres.
Olek
2016-08-04 09:44:59
Nieważną kartę proszę wyrzucić do kosza na śmieci. To łatwe.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA