Radni Szczecina VIII kadencji we wtorek obradują po raz ostatni. Na razie sesja przebiega w nieco melancholijnej atmosferze. Rozpoczęła się od wniesienia sztandaru przez strażników miejskich, odegrania hymnu miasta, podsumowań.
- To była kadencja wyjątkowa, bo w cieniu pandemii i w cieniu wojny w Ukrainie - mówiła przewodnicząca RM Renata Łażewska z Koalicji Samorządowej. - Jako pierwsza rada miasta w Polsce przeszliśmy na tryb stacjonarny. Do Szczecina przyjechało wielu Ukraińców. Rozpoczęliśmy kadencję jeszcze w starej sali. Potem przeszliśmy na tryb zdalny. Teraz jesteśmy w nowej sali.
Radzie Miasta VIII kadencji przez ostatnie pięć lat udało się „wygenerować” sędziego Trybunału Konstytucyjnego - Bartłomieja Sochańskiego - dwóch posłów - Dariusza Mateckiego i Patryka Jaskulskiego - oraz zastępcę prezydenta Szczecina - Łukasza Kadłubowskiego. W minionej kadencji odbyło się 59 sesji zwyczajnych, 6 nadzwyczajnych oraz 3 sesje uroczyste. Podjęto 1626 uchwał.
Renata Łażewska podziękowała za współpracę radnym, ale szczególnie ciepłe słowa znalazła dla Piotra Krzystka, gratulując mu wysokiego poparcia w wyborach - dostał ponad 80 tys. głosów, dzięki którym będzie rządził piątą kadencję.
- Jeden z mieszkańców Szczecina, którego atakowałam z kawką wyborczą w Stołczynie, powiedział: „Zagłosuję na prezydenta Krzystka, bo on ani nie kłamie, ani nie kradnie” - opowiadała przewodnicząca RM.
Piotr Krzystek podkreślał, że mimo trudnej sytuacji finansowej samorządów, w Szczecinie udało się przeprowadzić wiele inwestycji - m.in. wybudować nowy stadion Pogoni czy Fabrykę Wody.
- Mam nadzieję, że Szczecin jest lepszy niż 5,5 roku temu. Mam nadzieję, że szczecinianie postrzegają to tak samo - podsumował prezydent.
Podczas wtorkowej sesji zdecydowano m.in. o wyrażeniu aprobaty dla budowy „centrum przesiadkowego wraz z infrastrukturą i funkcjami dodatkowymi”. Jak czytamy w projekcie uchwały: „Celem planowanego przedsięwzięcia jest stworzenie nowoczesnego Centrum Przesiadkowego w rejonie ulic Owocowej i placu Zawiszy Czarnego, integrującego rozproszone w sąsiedztwie istniejącego dworca PKP funkcje związane z obsługą podróżnych, włączając w to rozwiązanie zagadnienia dostępności wyżej wymienionych funkcji dla osób niepełnosprawnych, w kontekście dużych różnic wysokościowych występujących w przedmiotowym obszarze”.
Radni zdecydowali też, że plac znajdujący się na Łasztowni będzie placem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Pierwsza sesja nowej kadencji została zaplanowana na 7 maja. ©℗
Alan Sasinowski
Film: Piotr Sikora