Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Osiedle na palach przy ul. Fregaty [GALERIA]

Data publikacji: 07 czerwca 2020 r. 11:24
Ostatnia aktualizacja: 08 czerwca 2020 r. 12:47
Osiedle na palach przy ul. Fregaty
 

Niespełna 500 metrów w linii prostej od brzegów jeziora Dąbie powstało nowe osiedle mieszkaniowe na prawobrzeżu Szczecina. To pierwszy etap inwestycji na terenach w rejonie ulic Oficerskiej, Masztowej i Pokładowej, zaplanowanej i realizowanej przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego Prawobrzeże. Prawie wszystkie mieszkania w sześciu budynkach wzniesionych przy nowo powstałej ul. Fregaty zostały już wynajęte. Do zasiedlenia wolnych jest ich raptem kilka. Trwają odbiory techniczne budynków i otaczającej je infrastruktury, w tym placów zabaw, parkingów. W tym miesiącu do mieszkań mają zacząć wprowadzać się pierwsi najemcy.

Całe przedsięwzięcie przygotowywane było od kilkunastu lat, a rozpoczęto je w sierpniu 2018 roku po zawarciu przez komunalną spółkę TBSP umowy na wykonanie pierwszego etapu z wybraną w przetargu spółką Calbud (to ledwie część zrealizowanego jak dotąd projektu). Według dokumentacji autorstwa Firmy Projektowej J. Nawrocki ze Szczecina, na razie stanęło tam sześć budynków ze 184 mieszkaniami jedno-, dwu- i trzypokojowymi o powierzchni od 46 do 66,5 m kw., a w drugim etapie planowane jest wzniesienie jeszcze kolejnych sześciu budynków. W sumie inwestycja obliczona jest na 368 mieszkań. 

Osiedle powstało na solidnej podbudowie

Etap przygotowywania podłoża pod nową zabudowę, jak też pod pas nowej drogi obejmował roboty przy palowaniu, będące częścią stabilizowania gruntu w bliskim sąsiedztwie jeziora. Tego wymagały panujące w okolicy warunki (pas zalewowy z często bardzo wysokim poziomem wód gruntowych, a w okresach tzw. cofki bywa, że nawet powodzi). Ponadto okazało się, że część dawnej budowli podziemnej w tym miejscu była na tyle zagłębiona i nie do ruszenia, że trzeba było przeprojektować sposób posadowienia jednego z budynków.

Do wykonania było 1260 kolumn żwirowych o średnicy od 0,6 do 0,8 m w zależności od podatności bocznej gruntu i na głębokość 4 metrów. Kolejnym etapem było wykonanie pali pod budynki. W sumie 701, które zostały zagłębione do 5 metrów w grunt. Palowanie pod budynki odbywało się z zastosowaniem metody przemieszczeniowej, by ograniczyć wibracje podczas robót z uwagi na istniejącą w pobliżu zabudowę. Chodziło o to, by przy tego typu pracach uniknąć uszkodzeń.

Pod częścią drogowo-parkingową znalazł się materac geosyntetyczny, mający niwelować ewentualne skutki nierównomiernego osiadania gruntu. Budynki stanęły nieco wyżej, do 80 cm ponad poziom gruntu w okolicy. A to z uwagi na wspomniane warunki wodne wynikające z bliskiego sąsiedztwa jeziora Dąbie.

W związku z tą inwestycją częściowo zmodernizowane zostały odcinki okolicznych ulic Masztowej (na długości ok. 190 m z nowymi chodnikami, wjazdami do posesji i jezdnią oraz ul. Oficerskiej (na długości ok. 130 m) wraz z jej pobliskim skrzyżowaniem z ulicami Otwocką i Drukarską.

Mieszkania są wykończone pod klucz

Ściany pomalowane na biało, glazura, terakota, wykładzina PCV na podłodze, kuchenka elektryczna energooszczędna z płytą ceramiczną w kuchni, łazienka z białym montażem. Mieszkańcy lokali w parterach będą mieli dostęp do ogródków przydomowych. Na wyższych piętrach mieszkania są z balkonami. Przewidziano także mieszkania przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W każdej klatce schodowej zaprojektowano wózkownie do użytku mieszkańców danej części w każdym z budynków. Teren wokół nich został kompleksowo zagospodarowany. Są chodniki, pieszojezdnia, alejki spacerowe, ławki, trzy place zabaw dla dzieci i 123 miejsca parkingowe. Pojawiła się nowa zieleń. Teren został oświetlony.

Koszt tego etapu inwestycji to 63 786 518, 94 zł. W przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej wyniósł 6 547,58 zł. Projekt jest finansowany kredytem Banku Gospodarstwa Krajowego (22,5 mln zł), wkładem gminy (15 841 600 zł), środkami własnymi TBS Prawobrzeże (11 174 642, 50 zł) oraz w części z wpłat przyszłych najemców na zasadach partycypacji, tj. ich wkładu własnego (łączna kwota 14 270 276, 44 zł).

Partycypacja najemcy wynosi 22,639%, co dało w tym przypadku 1 464,82 zł/m². Ponadto zawarcie umowy najmu jest uzależnione od wpłacenia przez przyszłego najemcę, który spełnia kryteria dochodowe, kaucji zabezpieczającej w wysokości 12-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu. W chwili obecnej maksymalna stawka czynszu najmu wynosi 14,42 zł/m² powierzchni użytkowej lokalu. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

rot
2020-06-08 12:15:57
To może Magistrat w końcu posprząta Dąbie, bo syf tam straszny. I te walące się kamienice z dymiącymi kominami.
Co na to prokurator?
2020-06-08 09:39:48
W Polsce mamy normalne grunty nadające się pod zabudowę że używanie takiej technologi i budowanie w ciężkim terenie wydaje się być działaniem na szkodę nabywców... z przedstawionych danych wynika że spokojnie można byłoby koszty tej inwestycji obniżyć o połowę...
JPII
2020-06-08 08:14:16
Dokładnie tbs to syf,A barany sie ciesza ze wynajmują
Cycek
2020-06-07 21:01:30
Ludzie to mają coś z głową że idą tam mieszkać i pewnie myślą że będzie można te mieszkania wykupić. TBSy dla naiwnych
Piękne.
2020-06-07 15:47:22
A na balkonach koncerty na ukulele.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA