Wtorek, 05 grudnia 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Osiedla czekają na społeczników. Wybory już w kwietniu

Data publikacji: 12 marca 2019 r. 15:22
Ostatnia aktualizacja: 04 listopada 2020 r. 22:46
Osiedla czekają na społeczników. Wybory już w kwietniu
 

Aż 567 radnych osiedlowych wybiorą 7 kwietnia szczecinianie. Tyle miejsc czeka na osoby, które przez najbliższe 5 lat będą się społecznie angażować w sprawy swoich osiedli. W mieście funkcjonuje 37 rad, z czego dwie - Pogodno i Gumieńce jako liczące powyżej 20 tys., mieszkańców mają do obsadzenia po 21 mandatów. Pozostałe - po 15.

- Rady Osiedli pełnią ważną rolę łącznika pomiędzy mieszkańcami a Urzędem Miasta - przypomina Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina. - Czekamy na ludzi, którzy czują w sobie nutę pracy społecznej i potrzebę angażowania się w lokalne sprawy mieszkańców. Rada Osiedla jest także wyrazicielem woli mieszkańców, reprezentuje ich przed urzędnikami.

W nadchodzącej kadencji nowością jest budżet każdej z rad wynoszący aż 1 mln zł. To kwota do wykorzystania w ciągu 5 lat, a nie jak wcześniej (były znacznie niższe) na konkretny rok, co zmuszało rady do gromadzenia latami środków na droższe inwestycje lub ich etapowania.

- Na kandydatów czekamy do poniedziałku, 18 marca, do godz. 15 - tłumaczy Rafał Miszczuk dyrektor Biura Rady Miasta. - Każda osoba, która chce zostać osiedlowym radnym, musi mieć poparcie przynajmniej 20 osób zamieszkujących na danym osiedlu. Do wtorkowego poranka zgłosiło się niespełna 200 osób.

Radny osiedlowy pracuje społecznie i nie pobiera żadnej diety. Przysługuje ona jedynie przewodniczącemu (ok. 400 zł miesięcznie) i, o ile RO podejmie stosowną uchwałę - także członkom zarządu rady. Kwoty są jednak symboliczne. W Szczecinie będzie 37 lokali wyborczych, po jednym na każdym osiedlu. Głosować będzie można 7 kwietnia w godzinach 9-20. Osoby niepełnosprawne będą mogły zamówić specjalnego busa lub podobnie jak mieszkańcy powyżej 75 roku życia, będą mogły oddać swój głos przez ustanowionego wcześniej pełnomocnika.

Nowością w tych wyborach jest cisza wyborcza w dniu wyborów - kandydaci na radnych nie będą już mogli przed lokalami namawiać do oddania głosu na siebie. By głos uznano za ważny, w RO liczących po 15 radnych należy poprzeć maksymalnie 8 kandydatów, na Pogodnie i Gumieńcach liczba krzyżyków na karcie nie może przekroczyć 11.

W magistracie, przy Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, działa specjalny zespół, którego zadaniem jest współpraca z radami osiedli. Każda z nich ma swojego stałego opiekuna. Członkowie zespołu są do dyspozycji osiedlowych rad, służą zawsze pomocą. Organizowane są także specjalne spotkania i warsztaty, które mają obu stronom ułatwiać współpracę. Jedno z takich spotkań, w którym uczestniczyć mogą także kandydaci na radnych, odbędzie się  w środę o godz. 16.30 w sali sesyjnej UM. ©℗

Tomasz TOKARZEWSKI

Fot. Mirosław Winconek

Na zdjęciu: - Czekamy na ludzi, którzy czują w sobie nutę pracy społecznej i potrzebę angażowania się w lokalne sprawy mieszkańców - mówi Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

04. 06. 1989 w Polsce skończyli się społecznicy.
2019-03-13 10:00:26
Teraz kanciarze i malwersanci.
Darek
2019-03-12 17:14:28
Przegrać z kretesem w wyborach samorządowych i potem nauczać innych o demokracji w radach osiedla to szczyt hipokryzji
nms
2019-03-12 16:16:06
Wacinkiewicz startował w wyborach z "jedynki" w Śródmieściu i przegrał z kretesem. Jak taka osoba może być twarzą pochodzących z wyborów rad osiedli?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA