Środa, 29 listopada 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Orszak Trzech Króli w cieniu koszalińskiej tragedii [GALERIA]

Data publikacji: 06 stycznia 2019 r. 15:58
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:29
Orszak Trzech Króli w cieniu koszalińskiej tragedii
 

Parę tysięcy szczecinian przemaszerowało w niedzielę (6 stycznia) w Orszaku Trzech Króli, aby wraz z nimi oddać pokłon Nowonarodzonemu. W tym roku przemarsz odbył się w cieniu tragedii, jaka rozegrała się w Koszalinie.

Nim ruszył orszak na scenie pokazali się królowie - Kacper, Melchior i Baltazar - reprezentujący trzy kontynenty. Okrzyk niebieskiego orszaku brzmiał młodzieżowo: "Alleluja Bóg nas kocha, niezła z tego jest radocha". I nic dziwnego, gdyż w przygotowanie marszu zaangażowali się uczniowie kilku szczecińskich szkół podstawowych. Z kolei dworzanie z orszaku zielonego przygotowali taniec azjatycki z wachlarzami. Orszak czerwony zawołał: "Niech stajenka was zachwyca, tam jest dar i tajemnica". Jego dworzanie nieśli ryby - symbol chrześcijaństwa.

Organizacja była wzorowa - wolontariusze rozdawali przybyłym śpiewniki i korony królewskie. Szczecinianie pojawili się całymi rodzinami, a szczególnymi gośćmi byli najmłodsi.

- Pozdrawiam serdecznie wszystkich uczestników dzisiejszego marszu. Cieszę się, że kolejny raz włączamy się w tę ogólnopolską akcję, że jesteśmy wśród setek orszaków, które odbywają się w całej Polsce - powiedział do zgromadzonych prezydent Szczecina Piotr Krzystek - Dziękuję organizatorom za zaangażowanie, dziękuję szkołom, których uczniowie pięknie się poprzebierali, aby świętować Objawienie Pańskie, święto Trzech Króli. Kontynuujemy zatem radość z Bożego Narodzenia i chcę wszystkim życzyć, aby ta radość trwała w nas przez kolejne miesiące nowego 2019 już roku. 

Głos zabrał ks. bp Henryk Wejman: - Bardzo serdecznie pragnę pozdrowić w imieniu własnym i księdza arcybiskupa was wszystkich. Dziękuję za tak liczną obecność. Dziękuję za to świadectwo wiary - podkreślił hieracha kościelny.

- Odmówimy modlitwę Anioł Pański. Chciejmy ją ofiarować za te pięć dziewcząt, które tak tragicznie zginęły w Koszalinie. Chciejmy też otoczyć naszą modlitwą rodziców, rodziny tych dziewcząt. Wyrażamy im nasze współczucie - powiedział ks. bp. Henryk Wejman.

Po odmówieniu modlitwy - śpiewając kolędy - orszak ruszył spod Urzędu Miejskiego aleją Jana Pawła II w kierunku placu Orła Białego. Scena ze żłóbkiem ustawiona była na placu przed katedrą. Po oddaniu pokłonu i ofiarowaniu darów Dzieciątku przez trzech króli, uczestnicy uroczystości śpiewali kolędy.

(kl)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Więcej zdjęć w galerii

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

;))
2019-01-07 09:27:43
w burger kingu podobne korony rozdaja :)ale jeden krol byl przeciez bardzo ciemnej karancji a tu jakas nowa wersja-moze to dziadek mróz z bratniego ruskiego mentalnie narodu?
nie nowoczesny
2019-01-06 20:03:20
tak bo urodziny organizuje sie wszędzie indziej!!!
ip
2019-01-06 18:40:35
No dobra. I co to miało być? Obrzęd religijny? Wydarzenie kulturalne? Czy może forma spędzenia dnia wolnego wobec braku alternatywy (markety zamknięte)? Te papierowe "korony", delikatnie mówiąc tandetne. Zaimprowizowane kostiumy z prześcieradeł - szkoda gadać. Połazimy, pokrzyczymy, miasto zablokujemy i zdjęcia sobie zrobimy. Potem na fejsika sobie wrzucimy. Taka ta polska tradycja
Paranoja
2019-01-06 18:39:00
Koszalin płacze aSzczecin się raduje

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA