niedziela, 27 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Orła cień

Orła cień

Orła cień
Data publikacji: 2016-08-03 19:00
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 21:36
Wywietleń: 1652 146827

Miało być skanowanie, obrazowanie w 3D, a po nim wykonanie kopii bezcennego zabytku. Dzięki temu barokowa rzeźba z pl. Orła Białego mogłaby trafić do muzeum, czyli pod szczególną ochronę, a jej replika nadal służyć jako fontanna, ciesząc oczy złaknionych obcowania ze sztuką szczecinian i turystów. Tak jeszcze rok temu zapowiadało miasto wraz ze służbami konserwatorskimi. Teraz w sprawie brak nie tylko decyzji, ale też pieniędzy na skopiowanie zabytku.

Zabytkowa fontanna była i jest podłączona do miejskiej sieci wodociągowej. Jednak woda w niej nie płynie od lat. W ubiegłym roku ów kurek został zakręcony ostatecznie. Decyzją władz miasta oraz służb konserwatorskich dawna fontanna zaczęła pełnić wyłącznie funkcję rzeźby.

Uznano bowiem, że jest zbyt cenna, aby nadal ją narażać na degradację ze strony sił natury. Zapowiedziano jej rychłe przenosiny do muzeum, a także, iż jej miejsce w zajmie replika, do której powstania posłuży technika 3D.

Dla ratowania bezcennego zabytku miano wykorzystać najnowsze zdobycze nauki. W taki sposób ocalono przed niekorzystnym wpływem środowiska oraz wandalami m.in. warszawską Syrenkę (obecnie: w Muzeum Historycznym Miasta St. Warszawy), na Akropolu - starożytne kariatydy ateńskiego Erechtejonu, posąg Dawida we Florencji, posąg konny Marka Aureliusza z Rzymskiego Kapitolu. W tak zacnym gronie szczeciński orzeł?
Zakład Usług Komunalnych, administrujący zabytkiem, rozbudzał nadzieje nie tylko szczecinian ogłaszając: „W najbliższych miesiącach zostanie wykonana szczegółowa dokumentacja fontanny w 3 D, która pozwoli na pełną inwentaryzację zabytku wraz ze wszystkimi uszkodzeniami. Prace nad wykonaniem repliki mają się rozpocząć w 2016 roku". Po czym - od kwietnia ub. roku - miejsce służby informacyjne nowatorską metodą ochrony zabytku przestało się chwalić.

Najpierw informowano „Kurier", że „stan najcenniejszego i jedynego zachowanego barokowego wodotrysku na pl. Orła Białego jest... w fazie gotowości do skanowania". Gdy teraz zapytaliśmy ponownie, z Biura Prezydenta Miasta przyszła następująca odpowiedź:„ W tej chwili nie ma ostatecznej decyzji co do przeniesienia obiektu do muzeum i zastąpienia go wykonaną na podstawie skanu kopią. Wszystko uzależnione będzie od tego, czy w budżecie pojawią się środki na wykonanie kopii. Takie prace nie są planowane w bieżącym roku, ani w przyszłym". ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z 4.08.2016 r.

Arleta NALEWAJKO
Fot. Mirosław WINCONEK

Komentarze

Tormentor
Fontanna tryska wodą.
2016-08-04 11:01:57
Jarun
Po linii najmniejszego oporu :-) A ja myślałem, że "cudem" rzeźby/instalacji jest Fryga? Oczywiście redaktorzy Kuriera przekonali mnie, że "Pałac pod Globusem" nie umywa się do blaszanego hangaru żartobliwie nazwanym Filharmonią.
2016-08-04 10:36:39
Dziwne obyczaje
Na to nie ma, za to na koncepcję lokalizacji schroniska dla bezdomnych zwierząt, która jest silnie oprotestowana przez mieszkańców to jest?
2016-08-04 07:41:02
Marian
Wstyd!!!! Pieniadze na pseudo aleje kwiatowa byly, na jakies dziwne oznakowanie przystankow 3d ktore wcale tego wymogu nie spelnia, na fryge 200 000 bylo. Kamienice w centrum sprzedane za smieszne pieniadze ale miasto nie ma pieniedzy na naprawdziwe dziela sztuki? a moze jeszcze rzaden koles co zawyzy rachunek sie tym ie zajal? MASAKRA co sie dzieje w tym NASZYM PIEKNYM MIESCIE ale niestey nie ma na kogo glosowac Mlodzi sa spychani i blokowani a stare uklady trzymaja sie bardzo dobrze ZBIK ZWILK itd itp
2016-08-04 02:49:05
anycrim
Żeby raz za razem nie remontować tej fontanny postanowiono zakręcić kurek.Rozwiązanie najprostsze z możliwych po najmniejszej linii oporu.
2016-08-04 00:50:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”