Środa, 29 listopada 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Ofiarami są też ocaleni

Data publikacji: 14 czerwca 2016 r. 18:00
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:06
Ofiarami są też ocaleni
Fot. Dariusz GORAJSKI  

Czternastego czerwca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Uchwalono go w 2006 roku. Z tej okazji we wtorek na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbyły się uroczystości zorganizowane przez szczeciński oddział Związku b. Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.

- Dzisiaj chcemy uczcić pamięć milionów ludzi, którzy stali się ofiarami nazistowskich obozów. Ofiarami byli także ci, którzy ocaleli. Na wolności zapomnienie o tych przeżyciach było bardzo ciężkie. Chcemy też wyrazić wdzięczność tym, którzy zechcieli przekazać swoje wspomnienia ku przestrodze kolejnych pokoleń - mówi Zbigniew Peć, prezes szczecińskiego okręgu Z.b.W.P.H.W i O.K.

W tym roku mija siedemdziesiąt lat od powstania organizacji. Na terenie naszego regionu żyje około stu osób, które były więźniami nazistowskich obozów koncentracyjnych. ©℗

(szymw)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: uroczystość na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie przed Pomnikiem w Hołdzie pomordowanym w latach 1939-1945 Więźniom Niemieckich Obozów Koncentracyjnych.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nie odznaczony,
2016-06-14 23:26:19
A Komu do tej PO-ry przyznawano Medale... "za ucieczke" przed Niemcami ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA