wtorek, 04 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę

Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę [GALERIA]

Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę
Data publikacji: 2020-07-05 13:08
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-21 16:44
Wywietleń: 1055 463385

5 lipca, w 75. rocznicę przejęcia Szczecina przez Polskę na gmachu Urzędu Miasta odsłonięto tablicę upamiętniającą postać profesora Piotra Zaremby. Tablicę ufundowano ze składek społecznych staraniem komitetu, który zawiązał się z myślą o uhonorowaniu pierwszego prezydenta Szczecina.

„Pierwszemu prezydentowi polskiego Szczecina w latach 1945-1950 prof. Piotrowi Zarembie jako symbol pamięci i wdzięczności w 75. rocznicę przejęcia miasta przez Polskę i Polaków. 5 lipca 2020.Szczecinianie" - głosi napis na tablicy. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, Jan Stopyra, były prezydent miasta oraz Zbigniew Puchalski, przewodniczący Społecznego Komitetu.

To ważna dla Szczecina tablica

- Ta tablica jest dla nas bardzo ważna. W ten sposób upamiętniamy pierwszego prezydenta Szczecina i wszystkie osoby, które w tym czasie przybywały do Szczecina. Wspólnym wysiłkiem pionierów udało się odbudować miasto. Do tego dzieła każdy z państwa tu obecnych dołożył większą czy mniejszą cegiełkę. I za to Państwu dziękuję - tymi słowy zwrócił się do zebranych przed tablicą prezydent Piotr Krzystek, który podziękował również inicjatorom powstania tablicy za doprowadzenie zamysłu do finału.

Odsłonięcie tablicy Piotra Zaremby

- 75-lecie jest ważną datą w historii miasta, tak że należało zostawić materialny ślad upamiętniający przejęcie Szczecin przez polską administrację - mówił z kolei Zbigniew Puchalski, dziękując wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do powstania tablicy.

W uroczystości uczestniczyło ponad 100 osób, nie tylko starszego pokolenia. Niemal wszyscy z wiązankami kwiatów, z różami, które później zostały złożone u stóp tablicy.

Rok starań o uhonorowanie Piotra Zaremby

Idea uhonorowania prof. Piotra Zaremby zrodziła się przed rokiem. Zgłosiło ją Stowarzyszenie Menedżerów Seniorów oraz przedstawiciele środowiska szczecińskich pionierów. Społeczny Komitet uhonorowania pamięci profesora Piotra Zaremby zawiązał się w czerwcu 2019 r. Jego przewodniczącym został Zbigniew Puchalski, wieloletni redaktor naczelny Polskiego Radia. Wiodącą rolę w doprowadzeniu idei do finału odegrało 3-osobowe prezydium, w którym oprócz Puchalskiego znaleźli się prof. Stanisław Flejterski oraz Wojciech Długoborski, samorządowiec, były poseł. Przeprowadzono akcję zbiórki pieniędzy i chociaż realizowano ją już w czasie pandemii udało  się zebrać niezbędną kwotę. Projekt tablicy opracowała profesor Małgorzata Kopczyńska ze szczecińskiej Akademii Sztuki.

Tablica Piotra Zaremby

Zanim odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy, przedstawiciele Stowarzyszenia Menedżerów Seniorów złożyli kwiaty na grobie Piotra Zaremby na Cmentarzu Centralnym.

Piotr Zaremba w Szczecinie

Nazwisko Piotra Zaremby na stałe będzie kojarzyć się z powojenną odbudową miasta, tworzeniem fundamentów polskości. Do Szczecina przyjechał w kwietniu 1945 r. Jako pełnomocnik ówczesnego rządu podjął decyzję o wywieszeniu biało-czerwonej flagi w dniu 30 kwietnia na gmachu przy obecnych Wałach Chrobrego. Na nim ciążyła odpowiedzialność za stworzenie od podstaw struktur zarządzających miastem oraz zainstalowanie siedziby władz wojewódzkich. Brak decyzji mocarstw w sprawie kształtu polskiej zachodniej granicy sprawił, że polska administracja dwukrotnie opuszczała miasto. Wciąż ważyły się losy przynależności państwowej Szczecina. Rozstrzygnięcie zapadło 5 lipca, stąd rocznicowa data w kalendarzu.

Tablica Piotra Zaremby

Funkcję prezydenta miasta sprawował do 1950 roku. Po tym jak został odsunięty od pracy w samorządzie poświęcił się karierze naukowej. W 1952 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1954 r. był już profesorem nadzwyczajnym. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1969 r. W latach 1962 – 1965 był rektorem Politechniki Szczecińskiej. Odegrał znaczącą rolę w powstaniu uniwersytetu w Szczecinie, pełniąc funkcję przewodniczącego Komitetu ds. Powołania Uniwersytetu Zachodniopomorskiego. Współtwórca polskiej szkoły planowania przestrzennego, uznany autorytet w skali międzynarodowej, zapraszany do współpracy przez wiele ośrodków akademickich na całym świecie. Pozostawił po sobie znaczny dorobek pisarski. Są to nie tylko prace naukowe z zakresu urbanistyki i planowania przestrzennego, ale także ważne świadectwo historii w postaci zapisków obrazujących walkę o polski Szczecin.

Andrzej Łapkiewicz

Fot. Grzegorz SIWA

Na zdjęciach: W uroczystości odsłonięcia tablicy uczestniczyło ponad sto osób

Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę Odsłonili tablicę upamiętniającą prezydenta Piotra Zarembę

Komentarze

Pan Kamil
Dorobek Piotra Zaremby jest niepodważalny w kontekście włączenia Szczecina do Polski,zagospodarowania i napełnienia go nowym życiem.Tylko nie znający historii Szczecina i Polski mogą twierdzić inaczej.Oczywiście rozwiązania urbanistyczne z perspektywy roku 2020 mogą budzić kontrowersje.Nic nie stoi na przeszkodzie w roku 2020 zaproponować nowe rozwiązania urbanistyczne które za 100 lat znajdą nadal uznanie.Po prostu zamiast klepać w klawiaturę w necie co tam się w głowie kotłuje trzeba po prostu podać pomysł,coś zaproponować o coś zawalczyć. Przecież to nic trudnego,prawda?
2020-07-06 18:41:07
Pan Witek
Chaos urbanistyczny panujący w Szczecinie woła o pomstę do nieba. Zachwyty nad dorobkiem P. Zaremby uważam za przesadzone. Jest to kolejna, nieudolna próba budowania szczecińskiej tożsamości w oparciu o wątpliwy autorytet.
2020-07-06 13:31:53
@Moskwicz
Tylko do 1950 roku....pozwoliły
2020-07-06 09:42:48
Moskwicz
Bardzo dziwne, że władze sowieckie zezwoliły na "teoretycznie" nie komunistycznego Prezydenta Szczecina. Z tego co wiem to bywał na wszystkich wazniejszych partyjnych zebraniach. Dlatego wnuk teraz próbuje sie zdystansować od dziadka
2020-07-06 08:12:09
Wstyd
Wnuczek nawet nie przyszedł. Ma dziadka gdzieś.
2020-07-06 07:52:30
chwała pionierom
w końcu!
2020-07-05 21:40:08
ciekawe
a gdzie wnuczek?!
2020-07-05 21:14:59
cxi
Słusznie zauważono, że wśród obecnych nie było wnuka Piotra Zaręby, ale to nie jego opcja powiązana jest z tą tablicą. (np. Pan Prezydent Stopyra).
2020-07-05 20:44:48
ONYKS
Byłem studentem pana profesora Zaremby. Był wspaniałym wykładowcą i wspaniałym człowiekiem. Jago podpis w indeksie jest dla mnie jak relikwia.
2020-07-05 20:09:31
pytanie
A gdzie grubas prezes stoczni?
2020-07-05 16:40:33
Klemens
Bryła przedwojennego szczecińskiego Teatru Miejskiego, choć uszkodzona, przetrwała wojnę i nadawała się do odbudowy. Renowacją tego obiektu od początku nie był jednak zainteresowany Piotr Zaremba, który często bardzo negatywnie wypowiadał się o samym budynku. Pierwszy powojenny prezydent uważał, iż gmach należy rozebrać, dzięki czemu widoczna będzie panorama Odry
2020-07-05 13:59:29
Klemens
Niektóre powojenne decyzje Piotra Zaremby wzbudzają do dziś sporo kontrowersji, a sam pierwszy prezydent Szczecina niejednokrotnie jest przez nie krytykowany. Do głównych zarzutów można zaliczyć: decyzję o budowie Arterii Nadodrzańskiejstosunek pierwszego prezydenta Szczecina do przedwojennego budynku Teatru Miejskiego (niem. Stadttheater)
2020-07-05 13:56:55
Gratulację
I można, i da się zebrać pieniądze. To się chwali. Ci, którzy chcą stawiać pomniki a potem krzyczą „niech miasto zapłaci” powinni brać przykład. Jeżeli takie pomysły realizuje się w oparciu o wpłaty mieszkańców, to popieram
2020-07-05 13:20:48
szczecinianin
Najważniejsza uroczystość w ramach obchodów 75-lecia
2020-07-05 13:15:53

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy powinno się uniemożliwić jazdę na deskorolkach na pl. Adamowicza w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie