Poniedziałek 27 września 2021r. 
REKLAMA

Odra zaczęła zamarzać. Żegluga śródlądowa wstrzymana

Data publikacji: 2021-02-08 12:08
Ostatnia aktualizacja: 2021-02-08 23:58
Odra zaczęła zamarzać. Żegluga śródlądowa wstrzymana
Odra w rejonie Gryfina w poniedziałek rano. Fot. nawodzie.uzs.gov.pl/kamery-live  

Utrzymujące się ujemne temperatury sprawiły, że na Odrze i innych wodach w rejonie Szczecina pojawiły się zjawiska lodowe. Żegluga śródlądowa została tam wstrzymana. W gotowości są polskie i niemieckie lodołamacze, które przystąpią do akcji, gdy po zalodzeniu akwenów nastąpi odwilż.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie w porozumieniu z Urzędem Dróg Wodnych i Żeglugi Odra-Hawela oraz w uzgodnieniu z Urzędem Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie, informuje, że od godz. 12 w poniedziałek (8 lutego) zamyka się żeglugę na odcinku Odry granicznej, na Odrze Wschodniej, Regalicy oraz na przekopie Klucz-Ustowo. Powodem są występujące niskie temperatury wody (poniżej 1 st. C), prognozowane całodobowe ujemne temperatury powietrza oraz pojawienie się pierwszych zjawisk lodowych.

Zamknięte śródlądowe drogi wodne

Wszystkie jednostki przechodzące wskazanym rejonem powinny się udać do najbliższego bezpiecznego portu. Planowane rejsy należy odwołać. Wykonawcy robót hydrotechnicznych na rzekach powinni niezwłocznie przerwać pracę, a sprzęt pływający odholować i odpowiednio zabezpieczyć.

Zamarźnięta Odra

– Wszystkie śródlądowe drogi wodne będące w administracji RZGW Szczecin zostają zamknięte dla żeglugi – poinformował Michał Kaczmarek, rzecznik prasowy RZGW w Szczecinie. – Spodziewany czas otwarcia drogi wodnej nastąpi w ciągu około dwóch tygodni po całkowitym zaniknięciu zjawisk lodowych.

Jak dodał, zjawiska lodowe pojawiły się na Szczecińskim Węźle Wodnym. W większości przypadków to tzw. śryż. Pokrywa lodowa występuje na płytszych akwenach, np. na jeziorze Dąbie.

Siedem polskich lodołamaczy oczekuje w pogotowiu w Szczecinie, Gryfinie i Widuchowej. Z kolei sześć niemieckich jednostek pozostaje w gotowości na terenie RFN (w Hohensaaten).

Lód na wewnętrznych wodach morskich

Zjawiska lodowe występują także na niektórych akwenach administrowanych przez Urząd Morski w Szczecinie. Luźną krę można spotkać na torze wodnym w świnoujskim porcie, stały cienki lód pokrywa tam m.in. baseny Bałtycki i Atlantycki, drobna kra i cienki lód jest na kanałach Mielińskim i Piastowskim. Lód o grubości do 5 cm występuje na torze wodnym na Zalewie Szczecińskim. W porcie szczecińskim pierwszy zaczął zamarzać Basen Górnośląski. Zalodzone są małe porty, jak Dziwnów, Trzebież, Stepnica, Nowe Warpno, Kamień Pomorski czy Mrzeżyno.

Urząd Morski ostrzega, że dla statków bez wzmocnień przeciwlodowych (szczególnie z drewnianą lub laminatową konstrukcją kadłuba) żegluga jest utrudniona i niebezpieczna.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Vincent
2021-02-08 22:27:18
A nie lepiej żeby ci co sympatyzują z kaczorem wzięli sprawę w własne ręce i pokruszuli ten lod, z tego co widać jedt ich tu całkiem sporo, niech opracują to co im pisiorstwo sypie co miesiąc
@Strajk Ekologiczny
2021-02-08 19:23:11
Czy musisz wcisnąć swój trollski komentarz negujący globalne ocieplenie??
Strajk Ekologiczny
2021-02-08 15:28:03
Wiara w ocieplenie klimatu została w lutym 2021 w zachpomie zachwiana
wojacy
2021-02-08 14:38:11
Zatrudnić wojsko do kruszenia lodu > Niech udowodnią, że są do czegoś w tym kraju potrzebni , niz do brania pensji za siedzenie w koszarach
terens
2021-02-08 14:36:43
Pisowski rząd postanowił, że lodołamacze będą łamały lód latem, tak dla bezpieczeństwa
@hahaha
2021-02-08 13:42:51
KimTy jesteś z zawodu ,że to napisałeś ? O czym masz pojecie ?
ubawiony
2021-02-08 13:38:35
To po co pisowcy budowali lodołamacze skoro teraz boją się ich używać? One są z tektury czy ze sklejki że kilkucentymetrowy lód przeora im burtę?
hahaha a romu nie ma
2021-02-08 13:36:10
Gdy następuje odwilż rzeka wzbiera, a topniejący i pękający lód morze tworzyć bariery powodujące podtopienia i powodzie. Po to wchodzą do akcji lodołamacze. A jak na wodzie pływa lód (choćby połamany) żeglugę się wstrzymuje i nie ma po co wysyłać lodołamaczy ani z Polski ani z RFN. Jest takie powiedzenie hahaha: lepiej siedzieć cicho i sprawiać wrażenie idioty niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości
do hahaha
2021-02-08 13:27:53
Pisowskie lodołamacze ze styropianu przystąpią do łamania lodu w lipcu, kiedy będzie bezpiecznie.
@itd
2021-02-08 13:07:38
I Tak Durniu pieprzysz - jest siedem lodołamaczy - totalny obstrukcjonisto haniebnie ślepy i złośliwy . Przeczytaj art. do konca zanim umrzesz z nienawiści i napiszesz swoje wymioty .
ocieplenie
2021-02-08 13:06:35
Co my mamy z tymi członkami koalicji.Jeszcze wczoraj mówili że budowa statków dla urzędów morskich z opcją lodołamania jest idiotyczna i głupia bo mamy ocieplenie klimatu.Dzisiaj zawodzą że nie ma lodołamaczy.No więc lodołamacze są i będą łamać lód zgodnie z zasadami lodołamiania. Dlaczego Polskę skarano tak głupią opozycją?Najpierw krzyczeli że szczepionki są dzięki boskiej i nadzwyczajnej UE.Kiedy UE nawaliła z umowami odnośnie szczepionek to twierdzą że to wina tych pisowców. Teraz z lodołamaniem jest to samo.Jak to w końcu jest z tym ociepleniem klimatu bo do końca miesiąca ma być w Szczecinie i na Pomorzu nawet minus 17.
hahaha
2021-02-08 12:53:39
Lodołamacze przystąpią do działania gdy nastąpi...odwilż. No cyrk, jaja jak berety. Wtedy to mogą sobie zostać w porcie, bo natura już sobie sama poradzi.
itd
2021-02-08 12:24:57
A to pisiorstwo nie zapewniło lodołamaczy do utrzymania żeglugi na Odrze? Może by się wzięli za robotę.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ