Poniedziałek 06 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Od niedzieli zmieniają się rozkłady jazdy pociągów

Data publikacji: 2018-03-10 17:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:05
Od niedzieli zmieniają się rozkłady jazdy pociągów
 

Od niedzieli 11 marca wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. Będzie obowiązywać do 9 czerwca br. Największe zmiany będą dotyczyć podróży pociągami do i z Krakowa, a także przejeżdżającymi przez tę stację.

Zmiana organizacji ruchu w Krakowie będzie obowiązywać od 11 marca do 9 czerwca w godzinach 9.30 – 14.40. Jest spowodowana dobudową torów pomiędzy Krakowem Głównym Towarowym a Rudzicami. W związku z tym pociągi IC: Matejko relacji Przemyśl – Świnoujście, Hetman rel. Przemyśl/Hrubieszów – Szczecin, Mehoffer rel. Szczecin– Przemyśl - Szczecin, pojadą zmienioną trasą, pomijając stacje Kraków Gł. i Kraków Płaszów.

Jak dotrzeć do centrum Krakowa? Pasażerowie podróżujący pociągiem IC Mehoffer relacji Szczecin – Przemyśl, muszą wysiąść na stacji Miechów. Tam będą mogli się przesiąść do innych pociągów PKP Intercity (z wyjątkiem EIP i EIC) i Kolei Małopolskich (oraz pociągu POLREGIO – kurs o 11:49), jadących do stacji Kraków Gł. lub Kraków Płaszów. Pasażerowie tego pociągu, podróżujący dalej, w stronę Przemyśla, pojadą zmienioną trasą przez Nową Hutę.

Z Krakowa do Szczecina

Pasażerowie, którzy z Krakowa wybierają się w podróż w kierunku Szczecina, powinni skorzystać z zastępczych połączeń PKP Intercity (z wyjątkiem EIP i EIC) lub Kolei Małopolskich, dostępnych ze stacji Kraków Gł. lub Kraków Płaszów i dojechać do Miechowa. Tam będą mogli się przesiąść się do pociągów IC: Matejko rel. Przemyśl – Świnoujście, Hetman rel.i Przemyśl/Hrubieszów – Szczecin, Mehoffer rel. Przemyśl – Szczecin. Na stacji Miechów pomiędzy peronami można przejść tunelem podziemnym.

Na przejazdy z kierunku od/do Szczecina bilety będą sprzedawane do/z stacji Miechów. Będą one ważne także na przejazdy innymi pociągami PKP Intercity (z wyjątkiem EIP i EIC) na trasie Miechów – Kraków Główny/Kraków Płaszów lub odwrotnej. Bilety na tym odcinku będą również honorowane we wszystkich pociągach Kolei Małopolskich (oraz pociągu POLREGIO o 11:49 z Miechowa).
Pasażerowie, którzy wybierają się w podróż z Krakowa w kierunku Rzeszowa i Przemyśla pociągiem IC Mehoffer relacji Szczecin– Przemyśl, powinni skorzystać z zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA) na trasie Kraków Główny – Bochnia. Podróżni jadący w kierunku Przemyśla na stacji Bochnia będą mogli się przesiąść do pociągów PKP Intercity.

Aby dotrzeć na przystanek ZKA w Krakowie z peronów dworca Kraków Główny, należy się skierować do tunelu „rowerowego” (jest dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich) i przejść w kierunku ul. Wita Stwosza. Tam jest przystanek ZKA „Muzeum Armii Krajowej”. Natomiast w Bochni przystanek ZKA znajduje się naprzeciwko dworca PKP, przy ul. Ks. Józefa Poniatowskiego. Można do niego dojść podziemnym tunelem.
Bilety od/do Przemyśla będą wystawiane do/z stacji Bochnia. Zachowają one ważność na przejazdy zastępczą komunikacją autobusową, organizowaną przez Intercity w obie strony na trasie Bochnia – Kraków Gł., jak też innymi pociągami PKP IC (z wyjątkiem EIP) na odcinku Kraków Gł. – Kraków Płaszów lub w odwrotnym kierunku. Bilety na tej trasie będą również honorowane we wszystkich pociągach Kolei Małopolskich oraz POLREGIO.

Z Przemyśla do Szczecina

Pasażerowie podróżujący pociągami IC: Matejko relacji Przemyśl – Świnoujście, Hetman rel. Przemyśl/Hrubieszów – Szczecin, Mehoffer rel. Przemyśl – Szczecin, pojadą zmienioną trasą przez Nową Hutę, omijając stacje Kraków Gł. i Kraków Płaszów. Pasażerowie tych składów, którzy chcą się dostać do centrum Krakowa, muszą więc wysiąść na stacji Bochnia i przesiąść się do autobusów zastępczej komunikacji.
Po wprowadzeniu 11 marca korekty rozkładu jazdy część innych pociągów PKP Intercity będzie kierowanych objazdem z pominięciem stacji Kraków Gł., ale z zachowaniem obsługi stacji Kraków Płaszów. Zmiana dotyczy pociągów od 11 bm. do 17 kwietnia: IC Barbakan relacji Kraków Płaszów – Szczecin Gł., IC Malczewski rel. Przemyśl Główny – Kołobrzeg, TLK Magnolia rel. Szczecin Główny – Kraków Płaszów.
Podróżnym jadącym do/z Krakowa Gł. bilety będą sprzedawane do/z stacji Kraków Płaszów. Na tym odcinku będą one ważne także w innych pociągach PKP IC (z wyjątkiem EIP) oraz we wszystkich pociągach Kolei Małopolskich oraz POLREGIO. Bilety nie będą honorowane natomiast w autobusach komunikacji zastępczej uruchamianych przez Koleje Małopolskie.

Bez zmian w obrębie węzła krakowskiego będą kursować pociągi EIP (Pendolino). Szczegółowy wykaz połączeń 11 marca – 17 kwietnia br. oraz 18 kwietnia – 19 czerwca dostępny jest na stronie www.intercity.pl.
Bilety zakupione w kasach lub u konduktora będą zawierać odpowiednią adnotację uprawniającą do przejazdu innymi pociągami oraz zastępczą komunikacją autobusową. Podróżni, którzy kupią bilety w kanałach samoobsługowych, takie poświadczenie otrzymają od konduktora w trakcie kontroli w pociągu. Przy zakupie biletów w kasach oraz przez Internet pasażerowie będą informowani o zmianach w rozkładzie jazdy.

Informacje w internecie i na stacjach

Informacje na temat korekty rozkładu jazdy pociągów PKP Intercity można znaleźć na stronie www.intercity.pl/pl/zmiana-organizacji-komunikacji-w-krakowie-od-11-marca-2018-r/ . Można je także uzyskać dzwoniąc pod nr infolinii 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto). Informacje są też dostępne na plakatach na dworcach i stacjach oraz na ulotkach rozdawanych w kasach biletowych i pociągach. W czasie wprowadzania i w pierwszym okresie obowiązywania korekty rozkładu jazdy na stacjach: Bochnia, Miechów, Kraków Główny i Kraków Płaszów do dyspozycji pasażerów będą również informatorzy mobilni. Na dworcach i w pociągach będą wygłaszane komunikaty. Na dworcach w Krakowie i Bochni pojawi się oznaczenie dojść do przystanków autobusowej komunikacji zastępczej.

Ponadto skład IC Wawel, kursujący na trasie Kraków Gł. – Szczecin Gł. – Kraków Płaszów, będzie miał dodatkowo postój w Opocznie Płd.
Nadal trwa modernizacja trasy Warszawa - Poznań. Pociągi dalekobieżne kursują zatem przez Gniezno – Inowrocław Rąbinek – Barłogi do stolicy.
Z powodu czasowej przerwy w ruchu na linii Poznań – Piła dwie pary pociągów PKP Intercity, kursujących z Poznania w kierunku Słupska, pojedzie inną trasą. Składy TLK Gwarek 48104/84104 i IC Malczewski 3806/8306 zostaną skierowane przez Krzyż i Stargard.

(mag)

Fot. PKP IC

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA