Sobota 02 lipca 2022r. 
REKLAMA

Oceanarium w Szczecinie, Świnoujściu, Kołobrzegu?

Data publikacji: 2016-11-08 16:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:20
Oceanarium w Szczecinie, Świnoujściu, Kołobrzegu?
 

Przedstawiciele wrocławskiej spółki PFI GLOBAL pojawili się w Kołobrzegu z pomysłem budowy oceanarium z tropikalnymi rybami. Przedsiębiorstwo ma na koncie kilka inwestycji, a teraz chce jedną ze swoich sztandarowych budowli zlokalizować na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Kołobrzeg nie jest pierwszym miastem, do którego zawitał PFI GLOBAL. Delegaci przedsiębiorstwa byli już ze swoją inicjatywą w Świnoujściu i w Szczecinie. Okazuje się, że w kręgu ich zainteresowań znalazł się także największy polski kurort. Oceanarium zbudować można bowiem niemal wszędzie.

Inwestor chce jednak, aby zrobić to na gruncie pozyskanym za darmo od któregoś z samorządów. Proponuje zawiązanie spółki, w której dane miasto miałoby 49 procent udziału. Podczas wizyty w Kołobrzegu przedstawiciele firmy spotkali się z radnymi. Roztaczali przed nimi wizję zauważalnego wzrostu popularności kurortu dzięki inwestycji.

Budowa oceanarium miałaby pochłonąć 250 mln zł. W kompleksie znaleźć ma się centrum kongresowe i niewielki hotel na 100 miejsc. Nie wiadomo, ile kosztowałoby utrzymanie obiektu. Podczas spotkania z radnymi nikt się o to nie dopytywał.

Wiadomo natomiast, że Gmina Miasto Kołobrzeg w przypadku dojścia do skutku inwestycji byłaby mniejszościowym udziałowcem nowo powstałego podmiotu. To skutkowałoby tym, że nie miałaby ona decydującego głosu w kluczowych dla oceanarium decyzjach. Gdyby biznes nie wypalił z ekonomicznego punktu widzenia, Kołobrzeg musiałby za to znaleźć środki na pokrycie ewentualnej straty.

Koszt utrzymania wrocławskiego afrykarium wybudowanego przez spółkę PFI GLOBAL waha się w granicach 40 mln zł rocznie. Tak przynajmniej podają ogólnopolskie media. Oceanarium byłoby co prawda znacznie mniejsze, ale i tak jego utrzymanie wymagałoby co roku dwucyfrowych milionowych nakładów.

Kołobrzescy radni zapowiadają, że nad pomysłem budowy w mieście wielkiego tropikalnego oceanarium jeszcze się zastanowią. Do końca roku mają się odbyć kolejne w tej sprawie. ©℗

(pw)

Fot. Artur Bakaj

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Fokarium
2016-11-13 08:05:42
A co z fokarium na Wschodniej podobno miała wybudować firma co ma taki obiekt w Łebie
Fokarium
2016-11-13 08:02:26
A co z fokarium miało powstać przy Wschodniej podobno miała to wybudować ta sama firma co Sea Park w Sarbsku. Byłam.polecam
nie nie!
2016-11-09 15:41:37
kolejne akwaria z rybkami i biletem wstepu 30 zł? w każdej miescinie mozna o samo? prosze nie marnujcie pieniedzy podatników i mieszkanców, zróbcie cos wyjątkowego w swoich miastach
tak
2016-11-09 09:30:08
Skok na kasę miasta/podatników. Na prowincji najłatwiej zabłysnąć i wmówić kmiotkom, że to cudowna inwestycja.
Ciekawe
2016-11-08 16:27:18
Kaźdy by tak chciał, grunt za darmo, a potem wiadomo, co życie niejednokrotnie pokazało.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA