Niedziela, 21 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Obwodnica Myśliborza niezbędna

Data publikacji: 18 listopada 2018 r. 10:02
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:25
Obwodnica Myśliborza niezbędna
 

Niebawem ruszyć ma przetarg na budowę obwodnicy Myśliborza. Niemal 3,5-kilometrowe obejście tego miasta powstać ma w ciągu drogi krajowej nr 26. Trasę zlokalizowano po południowej stronie centrum Myśliborza. Postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych ma się rozpocząć jeszcze w listopadzie. Miasto będzie mogło rozpocząć rewitalizację niszczejącej przez lata, między innymi z powodu dużego ruchu tranzytowego – zabytkowej zabudowy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakłada, że prace budowlane rozpoczną się wiosną przyszłego roku.

Przez Myślibórz przebiegają dwie drogi krajowe nr 23 i nr 26. Po uruchomieniu pobliskiej trasy ekspresowej S3 i „węzła zjazdowego Myślibórz” ruch kołowy związany z ciężkim transportem zwiększył się kilkakrotnie.

Dla miasta, w tym cennych zabytków, to poważne zagrożenie. Przypomnijmy, że na początku września 2018 r. TIR nie zmieścił się w średniowiecznej bramie na drodze przelotowej przez miasto i utknął w niej. Dopiero po kilku dniach udało się przywrócić poprzednią organizację ruchu. Kiedy resort infrastruktury zapalił zielone światło dla inwestycji, zaktualizowano niezbędną dokumentację, dzięki czemu budowa obwodnicy ruszyć może już w przyszłym roku.

Mateusz Grzeszczuk, rzecznik prasowy szczecińskiego oddziału GDDKiA, poinformował nas, że inwestycja ma gwarancję finansowania. Jednak ze względu na długi okres „leżakowania” projektu zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, tzw. ZRID, GDDKiA uzyskało już w 2009 roku, trzeba było uaktualnić dokumentację. Budowę odkładano przez lata z powodu braku środków. Dopiero przed paroma miesiącami Ministerstwo Infrastruktury podjęło decyzję o rozpoczęciu budowy.

Prace budowlane rozpoczną się najprawdopodobniej wiosną 2019 roku. Obwodnica o długości 3,4 km wyprowadzi z centrum miasta ruch tranzytowy. Przez Myślibórz przebiega droga krajowa nr 26, która łączy S3 z polsko-niemieckim przejściem granicznym w Krajniku Dolnym.

Wiosną 2018 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Marek Chodkiewicz podpisał Program Inwestycyjny dla obwodnicy. Przebieg drogi krajowej nr 26 przez centrum miasta wiąże się z wieloma uciążliwościami zarówno dla mieszkańców, jak i dla kierowców. Wjazd od strony zachodniej do Myśliborza prowadzi przez średniowieczną bramę miejską, ciężarówki nie mieszczą się pod bramą, dlatego muszą przejeżdżać „pod prąd” obok bramy.

Nowa trasa ominie centrum miasta od południa, zostanie poprowadzona w większości po śladzie zlikwidowanej linii kolejowej. Będzie to jednojezdniowa droga klasy GP o dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Powstaną również drogi wspomagające, chodniki i ciągi pieszo-rowerowe. W przedsięwzięciu – co podkreśla rzecznik zachodniopomorskiego oddziału GDDKiA – partycypuje gmina Myślibórz, która na etapie przygotowania zrezygnowała z odszkodowań za grunty gminne przejęte pod obwodnicę. ©℗

(r.c.)

Fot. Roman Ciepliński

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Po co
2018-11-19 00:15:45
Przecież to już jest miasto duchów.. Wtedy to będzie jak wymarle :)
Tia
2018-11-18 17:24:41
A Szczecin jak duża wieś bez obwodnicy - trasa 10 idzie sobie przez centrum i nikt się tym nie przejmuje :(
Paweł
2018-11-18 12:59:54
Po co? Zrobiono obwodnicę Nowogardu, robi się S3 i S6, a gnoje w ciezarowkach, ktoruch coraz więcej rozjeżdżają drogi wojewódzkie, wsie, miasyeczka, łamią wszelkie przepisy odnośnie tonazu, prędkości, zakazy. Wydadzą kupe kasu, a oni dla 10gr oszczędności na viatoll i tak nie będą tamtędy jeździć.
mieszkaniec
2018-11-18 11:32:06
Obwodnica jest potrzebna ale gratuluję. Gratuluję. Nie ma to jak likwidować kolej w 100% i zamknąć sobie drogę odtworzenia jej - jak będzie potrzeba. A taka potrzeba, proędzej czy później, będzie. W kązdym normalnym kraju cywilizowanym (Czechy na przykład) jest to niedopuszczalne. Ale Polska to taki dziki kraj, coś pomiędzy głupotą a nie wiadomo czym.
SromotnikBezwstydny
2018-11-18 10:45:29
Północna obwodnica Sz-n Dąbia jeszcze niezbędniejsza!!!Przy najmniejszej stłuczce na ul Struga -cały ruch wali do centrum Dąbia! Namalowane rondo przy polcji- to pomysł chorego dewianta! Tam jest miejsce na normalne, duże rondo!! Przejazd na ul.Wiosennej-miał być zakończony we wrześniu 2017r..a tymczasem 2019 za pasem! O dwupoziomowym przejeżdzie na Ul.Pomorskiej- ucichło! Autostrada Poznańska i dwupoziomowe skrzyżowanie w Podjuchach- -jak makiem zasiał...Przy okazji dziury na ul Granitowej nowi rajcy pomyślą o budowie alternatywnego połączenia KLUCZ-PODJUCHY--ZDROJE....
Historia walki
2018-11-18 10:17:30
http://www.grzegorznapieralski.pl/aktualnosci/66/news/

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA