Piątek, 01 grudnia 2023 r. 
-6 szczecin
REKLAMA

Obserwatorium jak z bajki

Data publikacji: 02 października 2016 r. 11:46
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:16
Obserwatorium jak z bajki
 
Nieużywana od lat, okaleczona poprzez zdemontowanie zbiornika na wodę, ponad stuletnia wieża ciśnień w Szczecinku ma szansę odzyskać dawny kształt i wysokość. Powstał projekt adaptowania jej na obserwatorium astronomiczne.

– Stojąca na dość wysokim wzgórzu 36-metrowa wieża doskonale nadaje się do takiej funkcji – przekonuje zastępca burmistrza Szczecinka Daniel Rak. – Projekt, który wybraliśmy, zmieni to miejsce tak, że będzie wyglądało jak z bajki.

Projekt zakłada odbudowanie korpusu wieży, który został dla bezpieczeństwa zdemontowany w 2012 roku. Nad korpusem pojawi się biała kopuła z teleskopem. Przy odbudowanej kopule powstanie taras widokowy. Zrezygnowano z umieszczenia w głowicy planetarium, które powstanie na dole jako oddzielna budowla przy wieży. Architektura kopuły planetarium oraz łącznika inspirowana będzie infrastrukturą lotniczą i kosmicznymi bazami na Księżycu lub Marsie. Część wejściowa z foyer będzie przeszklona, co pozwoli dojrzeć podstawę wieży. W tej części znajdą się także pomieszczenia socjalne, szatnia i toalety. Planetarium ma być ogólnodostępne. Nie zapomniano także o zagospodarowaniu terenu wokół wieży. Tu mają pojawić się nowe drogi i chodniki, mała infrastruktura i oświetlenie.

– Była wieża ciśnień po adaptacji powróci niemal do pierwotnego wyglądu, czyli otrzyma kopułę przypominającą „aparycją” zdemontowaną jesienią 2012 roku – zapewnia Daniel Rak. – Chcemy, by astronomia, którą przed laty propagował nasz znakomity mieszkaniec Adam Giedrys, na dobre wróciła do Szczecinka. Takiego obiektu astronomicznego na miarę XXI wieku bardzo nam brakuje. A,  przypominam, obserwatorium Adama Giedrysa zostało zamknięte, gdyż wspólnota mieszkaniowa budynku, w którym się mieściło, nie wyraziła zgody na prowadzenie zajęć. No cóż: wolnoć Tomku w swoim....

Termin rozpoczęcia prac jeszcze nie jest znany. Koszt inwestycji to z pewnością około 10 mln złotych, wszystko zależy od wyposażenia, a miasto chce mieć wszystkie elementy wyposażenia wysokiej klasy.

– Poczekamy jeszcze na ogłoszenie stosownych konkursów w ramach RPO – mówi wiceburmistrz Szczecinka. – Liczymy, że zostaną ogłoszone w przyszłym roku.

Budowę wieży w jej pierwotnym kształcie ukończono w 1912 roku. W 2012 roku miasto odkupiło ją z rąk prywatnych. Zaraz potem zdemontowano ponad 20-tonowy zbiornik na wodę, który ze względu na stan techniczny, zagrażał całej budowli. Po zdjęciu zbiornika wieżę przykryto prowizorycznym daszkiem i tak stoi do dziś. ©℗

Tekst i fot. (bar)

W 2012 roku miasto odkupiło wieżę z rąk prywatnych. Kosztem 10 mln złotych chce tu urządzić obserwatorium astronomiczne z prawdziwego zdarzenia.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Świetny pomysł!
2016-10-02 16:13:10
Słynny w świecie szczecinecki krawiec -astronom rozsławił miasto i PL, skupił przy sobie zdolną młodzież. Dla mnie jest symbolem patriotyzmu.Gratulacje burmistrzom!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA