niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Obchody grudniowe

Obchody grudniowe

Obchody grudniowe
Data publikacji: 2015-12-11 08:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-09 17:21
Wywietleń: 2454 48507

Prezydent Andrzej Duda przyjedzie do Szczecina 17 grudnia na obchody 45 rocznicy tragicznych wydarzeń. W tę niedzielę zaś w rocznicę ogłoszenia stanu wojennego szczecińscy oficjele złożą kwiaty pod bramą szczecińskiej stoczni. To tylko niektóre z wydarzeń, które będą służyć przypomnieniu o obu datach z najnowszej historii Polski.

Przedstawiciele władz samorządowych, związkowcy i politycy złożą kwiaty pod bramą stoczni o godzinie 12 w najbliższą niedzielę. O 17 w Filharmonii Szczecińskiej rozpocznie się koncert zespołu SBB, transmitowany na żywo, a o g. 19.30 będziemy mogli dołączyć do ogólnopolskiej akcji "Zapal światło wolności". IPN apeluje o zapalenie w oknach świec, aby okazać pamięć i wdzięczność tym, którzy zapłacili wysoką, czasemi najwyższą, cenę za wolność.

Do 17 grudnia możemy podpisywać „Szczecińską Deklarację Grudniową”, dokument mając być wyrazem pamięci szczecinian o wydarzeniach sprzed 45 lat. Jest on wyłożony m.in. w Urzędzie Miasta.

W rocznicę tragicznych wydarzeń 17 grudnia prezydent Andrzej Duda jako ostatni złoży swój podpis na Deklaracji i odsłoni tablicę ofiar na ścianie Centrum Dialogu "Przełomy". Deklaracja i urna zawierająca ziemię z miejsc poległych w Grudniu 1970 zostaną wmurowane w ścianę "Przełomów". Na 17 grudnia zaplanowano także mszę św. w intencji ofiar wydarzeń sprzed 45 lat w katedrze o g. 9.30, uroczystości przed Bramą Stoczni Szczecińskiej (g.11.45), marsz pamięci (g.13) oraz uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych "Krzyż Wolności i Solidarności".

Tego dnia ma się także odbyć gra miejska "Gdzie jest Janek Kowalski?". Jej uczestnicy przejdą szlakiem najważniejszych wydarzeń związanych z Grudniem '70. Pomoc w rozwiązaniu zagadki zaoferuję im m.in: „nauczyciel Janka”, „pracownicy Stoczni Szczecińskiej”, „lekarze” oraz członkowie „rodziny Kowalskich”. 

(as)

Na zdjęciu: Prezydent Andrzej Duda uczestniczył 30 sierpnia w uroczystości 35 rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie i powstania NSZZ „Solidarność”.

Fot.Robert Stachnik

Komentarze

Gdzie jest Janek...
Dlaczego Gdyński "Janek"? A szczecińskich nieodnalezionych "Janków" ciągle nikt z władz nie szuka...
2015-12-11 18:31:54
Grudzień
Może w końcu poszkodowani w tamtym okresie doczekają się realizacji obietnic byłego Prezydenta, póki żyją.
2015-12-11 12:32:27
Uczestnik wydarzen z tamtych lat...,
I tragedia wydarzen z Grudnia 1970 roku w Szczecinie, byla kolejnym dowodem nieudolnego i nieodpowiedzialnego owczesnego Komunistycznego Rzadu w Polsce ! Gdzie o Ich nastepcach tj. pozniejszym "nowym" PO-stkomunistycznym Rzadzie tj. PO +PSL+SLD po roku 1989 juz nie wspomne ! ODNOSNIE RANNYCH i POLEGLYCH w LATACH 1956 - 1989 DLA DOBRA WOLNEJ I NIEPODLEGLEJ POLSKI......CZESC ICH PAMIECI ! !
2015-12-11 11:09:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie