W październiku zacznie działać tzw. sieć szpitali – to pakiet nowych rozwiązań, które mają usprawnić organizację szpitalnej opieki zdrowotnej i poprawić dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego. O nadchodzących zmianach rozmawiamy z dyrektorem Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Dariuszem Ruczyńskim.
– Nowa sieć szpitali spowoduje, że w szpitalach nie będzie nadwykonań i limitów?
– Szpital będzie miał jeden duży ryczałt: podstawowy – na leczenie szpitalne i poradnie przyszpitalne; odrębny ryczałt będzie na izbę przyjęć oraz nocną i świąteczną opiekę. Świadczenia dodatkowe, np. zaćma, endoprotezoplastyka, transplantologia będą rozliczane tak jak do tej pory – zależnie od liczby przyjętych pacjentów. Obecnie NFZ finansuje świadczenia z różnych obszarów, pilnując planu finansowego, a nadwykonania w szpitalach finansowane są ze środków niewykorzystanych w innych zakresach świadczeń. Dzięki nowemu sposobowi finansowania dyrektor szpitala sam będzie mógł dokonać przesunięć finansowych i szybciej się rozliczyć z Funduszem. W ryczałcie szpitale dostaną większe środki, zyskają większą elastyczność w zarządzaniu nimi, co pozwoli im szybciej reagować na potrzeby zdrowotne pacjentów i zapewnić im kompleksową opiekę: od poradni, przez oddział szpitalny i opiekę poszpitalną, a nawet rehabilitację. Tak, w tych zmianach chodzi o lepszą, bardziej kompleksową opiekę nad pacjentem.
– Zmienią się miejsca oraz zasady funkcjonowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?
– Wszystkie szpitale, które wejdą do sieci na poziomie pierwszym, drugim, trzecim i pediatrycznym, mają świadczenia opieki nocnej i świątecznej. U nas większość szpitali ma ten zakres na podstawie dotychczasowych umów. Pozostałe przegrały w konkursie. Teraz tę opiekę będą sprawować wszystkie szpitale: także w Dębnie, Choszcznie, Połczynie-Zdroju, Stargardzie, Gryfinie, Kamieniu Pomorskim, Szczecinku, w szpitalach wojewódzkich w Szczecinie i Koszalinie; Nowogard też sam zabezpieczy te świadczenia.
– To ile zachodniopomorskich szpitali wchodzi do sieci?
– Na 36 zarejestrowanych w województwie podmiotów szpitalnych, 28 bezpośrednio kwalifikuje się do systemu. Osiem nie spełnia kryteriów. Z tego dwa realizują pełne hospitalizacje, ale są monoprofilowe i nie posiadają izby lub SOR-u, więc nie spełniają bezpośrednio kryteriów kwalifikacji: ScanMed Kardiologia w Szczecinku realizuje tylko kardiologię, Centrum Usług Medycznych „Dializa” ze Szczecinka ma tylko oddział nefrologiczny. W tych zakresach będą ogłoszone konkursy uzupełniające. Jeśli chodzi o Affidea Onkoterapia, wystąpiłem do ministra zdrowia o zgodę na wpisanie tego szpitala do systemu i placówka jest już w sieci. Konkurs przewidziany jest także na okulistykę. Trzy pozostałe podmioty realizują tzw. jednodniówki – ustawa nie przewiduje ich udziału w sieci.
Agnieszka Spirydowicz
Fot. Dariusz Gorajski