niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > O problemach Polaków w Niemczech

O problemach Polaków w Niemczech

O problemach Polaków w Niemczech
Data publikacji: 2017-04-27 06:57
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:22
Wywietleń: 1456 247241

W czwartek (27 kwietnia) o godz. 17 w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nanotechnologii ZUT-u w Szczecinie przy al. Piastów 45 rozpocznie się dyskusja „Problemy Polaków w Niemczech i Skandynawii”. Organizuje ją Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej.

Wezmą w niej udział: Przemysław Gołyński – dziennikarz Polskiego Radia, Tadeusz Płużański – dziennikarz i publicysta, Anna Wawrzyszko – wiceprezes Związku Polaków w Niemczech oraz mec. Stefan Hambura – obrońca praw Polaków w Niemczech. Podczas swojej niedawnej wizyty w Szczecinie prawnik o Jugendamtach, niemieckich sądach do spraw rodzinnych, wypowiadał się tak:

– Wielu cudzoziemców, którzy mieszkają w Niemczech, nie zdaje sobie sprawy, że ich dzieci – nawet jeśli oboje rodzice to na przykład Polacy – od urodzenia mają niemieckie obywatelstwo. To prawo obowiązuje od kilku lat. Wystarczy, że jedno z rodziców przebywa 8 lat na terenie Niemiec i ma nieograniczone prawo pobytu. Gdy rodzic zwraca się o pomoc do polskiego konsulatu, Niemcy mówią: „Przecież to dziecko to obywatel niemiecki”. W sprawach rodzinnych zawsze wnioskuję o konsula. Jest coś takiego jak zasada wzajemności. Jak sędzia jest niechętny i mówi, że to tylko sprawa rodzinna, odpowiadam, że podobna sprawa może toczyć się w Polsce i czy chciałby, żeby obywatel niemiecki był pozbawiony opieki konsularnej – i wtedy sąd się zgadza na obecność konsula.

O problemach polskich firm w Niemczech wypowie się Romuald Szmyt – prezes Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych. Debatę poprowadzi Konrad Wojtyła z Radia Szczecin.

(as)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Marcin
Jedynym problemem Polaków w Niemczech jest konieczność przestrzegania niemieckiego prawa. Co tu jeszcze wyjaśniać i nad czym debatować? Jeżeli im się ono nie podoba, zawsze mogą wrócić.
2017-04-28 01:29:48
Nie wszystkie przepisy sa juz "zgrane" i na 3-je moze Babka wrozyc... ? ? ?
Szczegolnie w przypadku Rodzin ktore maja juz dziecko lub chca zdecydowac sie na dziecko w Kraju obecnego pobytu, warto zapoznac sie wczesniej, co mowia takie czy inne przepisy... danych Krajow np. Niemiec i Polski jak i Prawo Unijne !!!
2017-04-27 11:24:54
Pol
Tylko w Polsce dzieci Polakow maja SUPER PRZYSZLOSC ???
2017-04-27 09:51:41
oby
Oby tylko Polskie "WLADZE" nie przeszkadzaly w normalnym zyciu Polakow w Niemczech.....to bedzie OK.Niemcy sa bardziej tolerancyjni do obcokrajowcow niz Polacy a prawo europejskie nie zawsze trafia jeszcze do mentalnosci POLSKIEJ ADMINISTRACJI W POLSCE.
2017-04-27 09:47:32
$$$
Problemy Polaków mieszkających poza granicami swojego kraju są niezmienne. Zawsze będą tylko gośćmi w obcym kraju i muszą dostosowywać się do zasad panujących w miejscu, w którym mieszkają. Może następne pokolenia, które powiedzą, że ich pradziadek urodził się w danym kraju będą miały lepiej, ale póki co, jest inaczej. Każdy kto z chęci zysku decyduje się na przeprowadzkę do innego kraju (tańsze mieszkania lub większe zarobki) musi się liczyć z niebezpieczeństwami z tego wynikającymi, np. wspomniane sprawy rodzinne, czy naturalna niechęć rdzennych mieszkańców. Wybór zawsze należy podejmować rozważnie.
2017-04-27 07:17:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy