środa, 30 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > O bieczyńską drogę bój to ostatni

O bieczyńską drogę bój to ostatni

O bieczyńską drogę bój to ostatni
Data publikacji: 2015-10-12 18:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:42
Wywietleń: 1459 27960

"Radni źle działacie, Bieczyno w d.. macie", Kochacie Polskę? Bieczyno też jest w Polsce" - to tylko niektóre z haseł, jakie pojawiły się na transparentach podczas poniedziałkowego protestu w sprawie remontu drogi do Bieczyna. We wtorek radni powiatu mają podjąć ostateczną decyzję, czy właściciel drogi dołoży się do składki na remont, w której swój wkład zadeklarowała gmina Trzebiatów, a także marszałek województwa. 

- Protestujemy przeciwko kolejnemu odrzuceniu przez starostę oraz władze powiatu szansy na remont drogi do Bieczyna - mówi Anna Procanin, sołtys wioski w imieniu mieszkańców, którzy zebrali się w poniedziałek pod urzędem Starostwa Powiatowego w Gryficach. - To jest nasz ostatni krzyk! Jeśli do czwartku nie zapadnie decyzja, nie będzie już żadnej szansy na drogę, bo w przyszłym roku firmy nie będą dawać tak korzystnej oferty. Wierzymy, że podczas wtorkowej rady powiatu zapadną dobre rozstrzygnięcia dla naszej wioski - mówi sołtys, dodając, za innymi protestującymi, że "droga Bieczyno - Gorzysław jest wstydem i kompromitacją całego powiatu(..). 

By, remont brakującego odcinka drogi mógł dojść do skutku potrzeba 920 tysięcy złotych. To kwota, jaką podczas ostatniego przetargu zaoferowała jedna z firm. Każda ze stron musiałabym wysupłać po 300 tysięcy złotych. Wstępną deklarację o udziale w składce zadeklarowała gmina Trzebiatów. I choć radni nie podjęli w tej sprawie żadnej uchwały, w budżecie jest zarezerwowane na remont 240 tysięcy. Zgoda na wydanie kolejnych sześćdziesięciu zależy od tego czy powiat zdecyduje się wejść do gry. Marszałek Jarosław Rzepa również zaoferował 232 tysiące. A także pulę ekstra w postaci brakującej kwoty, jeśli powiat będzie na TAK. Niestety ostatnie spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele gminy oraz powiatu nie przyniosło rozwiązania. Marszałek czeka do najbliższego czwartku na decyzję. Jeśli nie podpisze umowy z powiatem, rozparceluje pieniądze których nie wykorzystano na remontu dróg, pomiędzy inne gminy. 

Podczas poniedziałkowego protestu nie zabrakło również Zdzisława Matusewicza, burmistrza Trzebiatowa. - To aroganckie podejście do potrzeb naszej społeczności (..) Nie po raz pierwszy buta i aspołeczna postawa pana starosty powoduje, że musieliśmy się tutaj pojawić - mówił do zebranych burmistrz, wytykając władzom powiatu, że mimo wiedzy o proteście nikogo nie oddelegowały na spotkanie z mieszkańcami. W czasie, gdy odbywał się manifestacja oddawano do użytku wyremontowaną drogę powiatową w Kołomąciu. Włodarze powiatu tłumaczą, że termin oddania drogi był ustalony już dawno a informacja o proteście nie dotarła do nich. 

- Nie mamy już argumentów. Kiedy przed ponad rokiem odwiedził nas starosta, poseł i radny sejmiku i kazali nam zaniechać protestów i pozwolić pracować, to siedzieliśmy cicho. Ale nic to nie dało. Nie podjęliśmy jeszcze decyzji w sprawie bojkotu najbliższych wyborów, ale chyba już nie mamy siły na dalszą walkę - mówi Anna Procanin w imieniu społeczności Bieczyna. 

Tekst i fot. Marzena Domaradzka

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie