- Adopcja to nie jest ta gorsza droga, to jest po prostu inna droga - mówi pan Łukasz, ojciec adopcyjny dwójki dzieci. - Równie ciekawa i pasjonująca, jak biologiczne rodzicielstwo, równie piękna i wymagająca. Równoprawna, nie gorsza.
We wtorek w Szczecinie w Hali Azoty Arena dwieście osób - m. in. sędziowie, pedagodzy, kuratorzy, pracownicy ośrodków pomocy, pielęgniarki i położne, przedstawicie organizatorów pieczy zastępczej oraz rodzice - uczestniczyło w konferencji "Adopcja. Nie lękajcie się...", zorganizowanej przez Ośrodek Adopcyjny Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.
Wyjątkową atmosferę spotkania stworzyli zaproszeni prelegenci. Prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro z Krakowa - psychiatra kliniczny, psychoterapeuta, mówił o "Dziesięciu przykazaniach rodzinnych" sugerując m. in., że w tych relacjach warto dać znak zapytania do własnych przekonań, nie żeby im zaprzeczać, ale by więcej zobaczyć. Dr Aleksandra Jopek - neonatolog, specjalista chorób dziecięcych z Poznania mówiła o adopcji wcześniaków i o tym, czy można się do niej przygotować. Dariusz Wasiński - psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny z Elbląga tłumaczył jak postępować z dziećmi z zaburzoną więzią, jak one patrzą na świat, na podstawie własnej praktyki przedstawiając szczegółowo aspekty tego problemu.
Częścią konferencji była też rozmowa z rodzicami adopcyjnymi, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach, emocjach, rozterkach i radościach, ale przede wszystkim o szczęściu, jakiego doświadczają.
- To rozwój przez miłość i dla miłości - mówiła pani Irena, jedna z mam. - Jestem bardzo szczęśliwa. Doświadczyłam lęków, ale rodziny biologiczne też je przecież mają.
Wagę zorganizowanego w Szczecinie spotkania podkreślił prof. Bogdan de Barbaro:
- Nie zdarza mi się jeździć na jeden dzień na drugi koniec Polski, żeby godzinę przemawiać. Tu przyjechałem bez wahania. - przyznał. - Mam bardzo pozytywne przekonanie o adopcji. To jest taka pomoc obustronna: otrzymuje ją dziecko i ktoś, kto nie ma dziecka. Sam jestem dziadkiem, który ma adoptowanego wnuka. Dla mnie to coś fantastycznego.
Jak mówi Sylwia Flanc-Kowalewska, dyrektor Ośrodka Adopcyjnego SRK organizowane przez nich konferencje mają za cel docierać z tematem adopcji do coraz szerszego grona, przedstawiać go w różnych aspektach, uwrażliwiać, łamać tabu, oswajać z lękami. Temu ostatniemu celowi służy też poradnik wydany przez Ośrodek "Adopcyjna układanka", kierowany do osób, które rozważają takie rodzicielstwo. Można go bezpłatnie otrzymać w siedzibie Ośrodka Adopcyjnego SKR przy ul. Mickiewicza 3 w Szczecinie.
Anna Gniazdowska
fot. A. Gniazdowska
na zdjęciu: Wyjątkową atmosferę spotkania stworzyli zaproszeni prelegenci - na zdjęciu prof. Bogdan de Barbaro podczas wykładu.