Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Nurkowie ćwiczyli pod lodem

Data publikacji: 28 lutego 2019 r. 22:17
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:34
Nurkowie ćwiczyli pod lodem
 

Blisko 50 nurków minerów i nurków inżynierii Marynarki Wojennej szkoliło się w lutym na zimowym zgrupowaniu poligonowym. Ćwiczono m.in. nurkowanie pod lodem, czy zdolność radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych. 

W Mrągowie, nad jeziorem Czos odbyło się zimowe zgrupowanie poligonowe nurków minerów 12. i 13. Dywizjonu Trałowców oraz nurków inżynierii 8. i 43. Batalionu Saperów. W czasie zgrupowania nurkowie doskonalili umiejętności prowadzenia działań bojowych w trudnych warunkach zimowych, do ich dyspozycji były też obiekty sportowe Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego.

W ramach trzytygodniowego szkolenia ćwiczono m.in. nurkowanie pod lodem, umiejętności zachowania orientacji w przestrzeni, czy zdolność radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych. Wiele godzin poświęcono również na poszukiwanie obiektów wybuchowych i niebezpiecznych za pomocą sonarów oraz podwodnych wykrywaczy min.

– Dla nurków inżynierii przewidziano oprócz nurkowań podlodowych szereg prac z wykorzystaniem zestawu narzędzi hydraulicznych z „Morskiego kontenera wsparcia inżynieryjnego”, za pomocą których można wykonać pod wodą montaż elementów budowli hydrotechnicznych, cięcie elementów konstrukcyjnych oraz kruszenie przedmiotów skalnych i betonowych. Marynarze o niższych kwalifikacjach nurkowali z wykorzystaniem autonomicznego sprzętu nurkowego zasilanego powietrzem, a bardziej doświadczeni nurkowie minerzy i starsi nurkowie minerzy w aparatach o obiegu półzamkniętym zasilanych mieszaninami oddechowymi – podaje sekcja prasowa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

BaT

Fot. 8. FOW

Na zdjęciu: Przewidziane były także zajęcia z symulowanej akcji ratowniczej, w trakcie której należy wydobyć nurka spod lodu i poddać leczeniu w komorze dekompresyjnej.

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA