Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Nowy rozkład od niedzieli

Data publikacji: 11 grudnia 2015 r. 14:44
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:37
Nowy rozkład od niedzieli
 

Od niedzieli 13 grudnia zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Pasażerowie PKP Intercity ze Szczecina pojadą szybciej m.in. do stolicy, skorzystają też z nowoczesnych pociągów FLIRT3 i tańszych biletów. W regionie będzie więcej połączeń Szczecin-Gryfino.

Od 13 grudnia pasażerowie ze Szczecina skorzystają z nowoczesnych pociągów FLIRT3. Kursować będą do Krakowa przez Poznań, Kutno i Łódź (IC Broniewski oraz IC Sukiennice, a od czerwca też IC Barbakan). Zwiększy się też liczba połączeń do Warszawy - o dwa nowe ekspresy i jeden InterCity. W sumie do stolicy pojedzie 9 pociągów. Nowością będzie wydłużenie trasy jednego EIC do Świnoujścia. Pojawi się nowe całoroczne i jedno sezonowe (TLK Flisak) połączenie do Bydgoszczy oraz okresowe, nocne do Białegostoku – TLK Polaris. Mieszkańcy Szczecina sezonowo będą mieli dwa pociągi do Wrocławia przez Zieloną Górę.Nowością będzie też nocny pociąg TLK Polaris z Kołobrzegu - Koszalina do Warszawy.

- Od nowego rozkładu jazdy pasażerowie ze Szczecina pojadą szybciej o około 25 minut do Warszawy- informuje Anna Zakrzewska z biura prasowego PKP Intercity SA. - Cała podróż zajmie poniżej 5 godzin. Szybciej, bo o blisko 2 godziny, dostaną się też sezonowym pociągiem do Zielonej Góry. Sezonowy TLK Calipso zamiast przeszło 14 godzin pojedzie do Zakopanego nieco ponad 11h. Dodatkowo pasażerowie ze Świnoujścia dostaną się do stolicy pociągiem expressowym w około 6 godzin 40 min. Dotąd taka podróż zajmowała ponad 9 godzin.

Zmiany w rozkładzie wziął pod lupę nasz Czytelnik, pasjonat kolei.

- Szczecin nigdy nie miał tylu połączeń ze stolicą - mówi Sławomir Paś. - Od 13 grudnia będzie miał: EIC Sedina, EIC Chrobry, EIC Mewa ze Świnoujścia i popołudniowy EIC Łokietek. EIC Chrobry pojedzie ok. 90 minut później niż teraz, a EIC Sedina wcześniej niż obecny Chrobry o ok. 30 minut, by do Poznania, jak i w drodze powrotnej, nie zatrzymać się na stacji Krzyż ! Jest to zaskakujące, że na EIC Chrobry podróżni przyjeżdżali z tak odległych miejscowości jak Myślibórz czy Wałcz. W obecnym rozkładzie Szczecin miał 4 dzienne połączenia z Krakowem. W nowym tylko jedno - TLK Sukiennice, które zmienią kategorię na IC. Szczecin straci też połączenie z Częstochową (nie licząc okresowo kursującego nocnego do Zakopanego). W ciągu dnia za to będą trzy IC do Katowic, przez Poznań, Wrocław, Opole. Szczecin zachowuje jedno połączenie dzienne z Przemyślem i Rzeszowem. Jednak pociąg ten jedzie z Poznania przez Konin, Warszawę, Lublin i Kolbuszową. Do Przemyśla dojedzie też ze Szczecina nocny IC Orion. W godzinach porannych ze Szczecina wyjedzie do Warszawy TLK Noteć przez Krzyż, Piłę, Bydgoszcz i Toruń. Zastanawiające jest, dlaczego w Choszcznie nie będzie postojów pociągów EIC w kierunku Warszawy ?!

PKP Intercity zmienia ceny biletów 1. klasy na przejazdy pociągami TLK i IC. Pojawią się one w sprzedaży w niedzielę, 13 grudnia. Średnio, pasażerowie zapłacą o 12 proc. mniej. Na dodatkowy rabat mogą liczyć seniorzy oraz duże i małe rodziny.Ponadto, w TLK i IC ceny biletów mają być lepiej dopasowane do faktycznie pokonywanej odległości, a maksymalna różnica pomiędzy kolejnymi strefami wyniesie 2 zł zamiast obecnych 11 zł. W pociągach dalekobieżnych ceny wzrosną - średnio o 2 proc., a maksymalnie o 11 proc. - na trasach ponad 840 km. Zmiany unikną planujący podróże z wyprzedzeniem, których przewoźnik premiuje zniżkami (30 proc., 20 proc., 10 proc.).

Oddział Zachodniopomorski Przewozów Regionalnych uruchomi dwie pary nowych połączeń na trasie Szczecin - Gryfino. W wakacje znów będzie jeździł przyspieszony pociąg „Błękitny” ze Szczecina do Świnoujścia. Na torach pojawi się kolejny Impuls kupiony przez Urząd Marszałkowski oraz zmodernizowane przez spółkę PR składy EN57AL, zwane „Tygrysami" (Szczecin - Zielona Góra i Kołobrzeg - Poznań). Bilety na pociągi PR- też na relacje z przesiadkami - dostępne są już w aplikacji SkyCash. (mag)

Na zdjęciach: pociągi Flirt3 i „Tygrys"

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

mysz.1974
2015-12-18 07:22:16
Co za bzdury. W Krzyżu stają wszystkie EIC zarówno CHROBRY jak i SEDINA.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA