sobota, 23 stycznia 2021r.

Nowy punkt do wykonywania testów na koronawirusa w Szczecinie

Data publikacji: 2020-12-02 07:24
Ostatnia aktualizacja: 2020-12-02 14:40
Nowy punkt do wykonywania testów na koronawirusa w Szczecinie
Fot. Pixabay  

Od początku października w ośmiu miastach w Polsce  funkcjonują laboratoria, w których szybko i bez skierowania można przeprowadzić badanie w kierunku obecności koronawirusa metodą FRANKD, opracowaną przez polskich naukowców. Wykonywane są również standardowe testy antygenowe oraz RT-PCR. Teraz taki punkt pojawił się także w  Szczecinie.

Nowe punkty mobilne pozwalają na wykonanie ok. 1000 wymazów dziennie. Od 1 grudnia uruchomione zostało kolejne miejsce pobrań materiału genetycznego do wykonania testów Covid-19, które stanęło na terenie Uniwersytetu Szczecińskiego – przy ul. Cukrowej 8 w Szczecinie. Punkt czynny będzie od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.

Jak wykonywane są testy na koronawirusa?

Testy wykonywane są metodą FRANKD. To genetyczny test przesiewowy, czyli szybki i skuteczny sposób wykrywania wirusa SARS-CoV-2, posiadający certyfikat CE IVD i zgodny z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu, zostaje on potwierdzony testem genetycznym RT-PCR, a do analizy wykorzystywany jest materiał pobrany podczas pierwszego wykonywania testu przesiewowego (nie jest konieczna kolejna wizyta pacjenta w placówce). Pacjent nie ponosi już wówczas ponownie kosztu wykonania testu. Natomiast ujemny wynik testu przesiewowego FRANKD nie wymaga potwierdzania testem genetycznym RT-PCR.

Poza metodą FRANKD w mobilnych punktach możliwe jest również wykonanie standardowych testów RT-PCR, które polegają na pobraniu wymazu z nosogardzieli (ew. obu otworów nosa i gardła) i umożliwiają wykrycie w badanej próbce materiału genetycznego wirusa. Obecnie testy wykonywane są głównie przy planowanych zagranicznych podróżach służbowych.

W punktach można wykonać również szybkie testy antygenowe, które wykrywają typowe dla koronawirusa białka, powstające w wyniki jego replikacji. Wynik testu otrzymujemy już po 15 minutach od jego wykonania. Zaleca się, aby pozytywny wynik testu antygenowego, został również potwierdzony poprzez badanie RT-PCR.

Oprac. (k)

 

Komentarze

prawobrzeże
2020-12-02 17:48:51
ale babola zrobiłem, nie wiem czemu ale kłócą napisałem przez "u"
prawobrzeże
2020-12-02 14:38:36
Dlaczego nie ma punktu szczepień na prawobrzeżu?, PARODIA, JAK RZĄDZĄ NASI RADNI I NASZ PREZYDENT, ONI TYLKO SIĘ KŁUCĄ!.MIESZKAŃCÓW MAJĄ W DU....
@Leszek
2020-12-02 11:29:00
No i dobrze, niech pierwsi przetestują szczepionkę na wypadek efektów ubocznych.. i samej skuteczności :)
Leszek
2020-12-02 09:10:55
GB już w przyszłym tygodniu rozpoczyna szczepienia na covid a w Polsce wiadomością jest kolejny punkt bezsensownego i bezproduktywnego testowania, którego ludzie się boją jak ognia. Państwo z kartonu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ