Polska Lewica, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów oraz Unia Pracy (UP) na spotkaniu konsultacyjnym uznały, że Robert Biedroń nie będzie jedynym kandydatem środowisk lewicowych w trwającej kampanii wyborczej na prezydenta RP. Aktywiści postawili na Waldemara Witkowskiego z Poznania.
Tego 66-letniego samorządowca, byłego wicewojewodę wielkopolskiego i wiceprzewodniczącego sejmiku wojewódzkiego, popierają także Socjaldemokracja Polska, Ruch Odnowy Gospodarczej i Polska Partia Komunistyczna. Na co dzień Waldemar Witkowski to prezes Spółdzielni Mieszkaniowej imienia Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, a na forum politycznym od 2006 roku przewodniczący UP.
W czwartek (20 lutego) w Koszalinie zawiązał się Społeczny Komitet Na Rzecz Wyboru Waldemara Witkowskiego na prezydenta RP. W biurze UP przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 11-15 oraz na ulicach i na giełdzie niedzielnej jego członkowie będą zbierać podpisy. Najpierw tysiąc, żeby móc zarejestrować lokalny Komitet Wyborczy Wyborców, a następnie pomóc w zgromadzeniu stu tysięcy podpisów w całym kraju.
- Prezydent powinien być mądrym arbitrem, a nie notariuszem jednej partii politycznej - przekonuje Grzegorz Andrzej Niski, sekretarz generalny UP z Koszalina.
Dodaje, że Waldemar Witkowski w kampanii wyborczej stawia na hasła: „Człowiek ważniejszy od kapitału”, „Środowisko ważniejsze od biznesu” i „Unia Europejska ważniejsza dla Polski od USA”. Nadto stawia sobie za cel skrócenie czasu pracy do siedmiu godzin dziennie. Jest kolejnym, obok wspomnianego Roberta Biedronia, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Szymona Hołowni i Krzysztofa Bosaka, kontrkandydatem urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy ze strony opozycji antyrządowej.
Wybory prezydenckie wyznaczone są na 10 maja 2020 r. Ewentualna druga tura z udziałem jedynie dwóch kandydatów z największą liczbą uzyskanych głosów nastąpi dwa tygodnie później. ©℗
Tekst i fot. (m)
Na zdjęciu z lewej: Grzegorz Andrzej Niski twierdzi, że rozpoczyna się wysyp kandydatów. Przypomniał, że 5 lat temu o fotel głowy państwa ostatecznie kandydowało 11 osób, choć początkowo aspiracje zgłosiło aż 26 obywateli. Obok siedzą inni członkowie społecznego komitetu poparcia Waldemara Witkowskiego na prezydenta RP: Grzegorz Jurkowski, Marianna Pawczyńska-Krysiak i Ryszard Wawrzyniak.