Jeszcze w tym roku – jak zapowiadali miejscy decydenci – miała się zakończyć spektakularna przebudowa Teatru Letniego w Szczecinie. Niestety, inwestycja od trzech lat nawet nie weszła w fazę realizacji. Jest dopiero na etapie kompletowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Regionalna Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie właśnie stwierdziła „brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla tegoż przedsięwzięcia”. Jednak decyzja ta jeszcze jest nieprawomocna.
Po Filharmonii Szczecińskiej i muzeum „Przełomy” to miała być jedna z najbardziej efektownych inwestycji w kulturę w Szczecinie: przebudowa i rozbudowa amfiteatru im. Heleny Majdaniec oparta na koncepcji architektoniczno-urbanistycznej londyńskiej pracowni Flanagan Lawrence.
Planowana modernizacja miała znacząco podnieść standard amfiteatru, umożliwiając organizację zarówno masowych, jak i kameralnych imprez plenerowych. Planowana przebudowa i rozbudowa dachu, widowni oraz ciągów komunikacyjnych – uatrakcyjnić i funkcjonalnie dostosować do współczesnych standardów tę placówkę. Tym bardziej że dzięki nim placówka wreszcie miała się stać w pełni dostępna dla niepełnosprawnych. Na widowni – już w całości pod tzw. lekkim zadaszeniem – projektowano miejsce dla 2 tysięcy osób.
Prace projektowe miały się rozpocząć jeszcze w 2016 r. Natomiast realizacja trwać w latach 2017-18. Z budżetu miasta na ten cel – jak deklarowali prezydenci Piotr Krzystek i Michał Przepiera – miało popłynąć do 12 milionów złotych. Jak do tej pory, dofinansowanie dotyczyło wyłącznie fazy projektowej. Ale nawet ta jeszcze nie została sfinalizowana: projekt techniczny inwestycji nadal nie uzyskał pozwolenia na budowę.
Kompletowanie dokumentacji jest teraz na etapie postępowania w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ). Od pełnomocnika Gminy Miasto Szczecin wpłynął wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Przebudowa i rozbudowa Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec”. Po blisko pięciu miesiącach postępowania RDOŚ właśnie stwierdził „brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla (tegoż) planowanego przedsięwzięcia”.
Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 15 października 2018 r.
Arleta Nalewajko
Fot. Mirosław Winconek