czwartek, 19 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Nowi obywatele Koszalina. Rodzina z Kazachstanu

Nowi obywatele Koszalina. Rodzina z Kazachstanu

Nowi obywatele Koszalina. Rodzina z Kazachstanu
Data publikacji: 2018-12-17 21:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:27
Wywietleń: 1051 367311

Miasto jest bardzo piękne, ma czyste powietrze, a ludzie są przyjaźni – mówił w poniedziałek (17 grudnia) Dymitr Brizicki, który z żoną Anną i 6-letnim synem Mateuszem odebrał dowody osobiste rąk prezydenta Piotra Jedlińskiego. Zostali nowymi koszalinianinami.

Pierwszego grudnia br., na mocy obowiązującej ustawy o repatriacji, rodzina z Kazachstanu uzyskała polskie obywatelstwo z chwilą przekroczenia granicy. Poprzedziło to wiele formalności związanych z przygotowaniem dokumentów.

– Czuję się Polakiem – powiedział dumnie Dymitr, który włada naszym językiem.

Jest potomkiem Polaków, których w 1936 roku wywieziono na stepy z okolic Żytomierza. Miasto znajduje się obecnie w granicach Ukrainy, ale przed II wojną światową leżało w Związku Radzieckim. W kazachskich paszportach Dymitr i Mateusz mieli wpis o narodowości polskiej. Państwo Briziccy posiadają także Karty Polaka.

Wybrali Koszalin, bo tu już mieszka ich rodzina – siostra i kuzyn. Dymitr z zawody jest kierowcą, jego żona pracowała w księgowości, a syn nie może doczekać się pójścia do przedszkola, żeby być wśród rówieśników i lepiej poznać język polski.

Dowody osobiste to nie wszystko. W styczniu 2019 roku rodzina otrzyma mieszkanie z zasobów Zarządu Budynków Mieszkalnych. Na remont i wyposażenie lokalu miasto uzyskało ze skarbu państwa dotację w wysokości 160 tys. zł.

To już trzecia rodzina repatriantów z Kazachstanu, która w ostatnich dwóch latach osiedliła się na stałe w Koszalinie. Łącznie przybyło 10 osób. Prezydent Piotr Jedliński zapowiada, ze będzie ich więcej. Ratusz oczekuje na decyzję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o przydzieleniu czwartej rodziny repatriantów, aby mogła przyjechać do Koszalina. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: - Pani Maria Lis jak mamusia, zawsze jest z nami - tak o szefowej Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego (z lewej) mówiła rodzina repatriantów z Kazachstanu.

Komentarze

Piotr
Super wiadomość. Powodzenia.
2018-12-18 10:26:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie