Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Nowi lokatorzy przy ul. Łącznej

Data publikacji: 07 listopada 2016 r. 22:35
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:20
Nowi lokatorzy przy ul. Łącznej
 

Pierwsi lokatorzy w poniedziałek odebrali klucze do nowych mieszkań w domach osiedla Sienno na szczecińskiej Żelechowej. Kompleks z zabudowy mieszkaniowej, składający się z 13 budynków przy ulicach Łącznej, Pelikana i Flaminga to kolejna, już 32 inwestycja Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w 20-letniej działalności tej komunalnej spółki.

W budynkach powstało łącznie 267 mieszkań, 4 garaże wbudowane w budynki, urządzone zostały parkingi i drogi dojazdowe. Znalazło się również miejsce na filię żłobka dla 30 maluchów. Wokół nich urządzone zostały boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią, place zabaw dla dzieci, w tym placyk z fontanną, całość otacza zieleń. Osiedle zaprojektowało szczecińskie Biuro Projektowe FBA s.c., generalnym wykonawcą była spółka EBUD-Przemysłówkaz Bydgoszczy, a nadzór inwestycyjny sprawowała Komplet Inwest s.j., z Gorzowa Wielkopolskiego.

Wręczając pierwszym najemcom klucze do mieszkań wspólnie z wojewodą Krzysztofem Kozłowskim prezydent Szczecina Piotr Krzystek zapewniał, że mieszkańcy tych okolic, którzy już tam mieszkają i wprowadzą się do nowych STBS-owskich lokali w najbliższych tygodniach i miesiącach, mogą oczekiwać także w nieodległej przyszłości, że wreszcie przebudowana zostanie główna droga dojazdowa , tj. odcinki ulic Łącznej i Hożej, w kierunku ul. Bogumińskiej, które od dziesięcioleci są w fatalnym stanie. Rozpoczęcie robót – jak zaznaczył P. Krzystek – planowane jest na jesień 2017 roku. Dopiero po tych inwestycjach drogowych w tamtym rejonie przyległym do najnowszego odcinka Trasy Północnej z ul. Jana Królewskiego włącznie, będzie możliwe skomunikowanie tych rozbudowujących się zakątków Szczecina z reszta miasta liniami autobusów miejskich.

Z tej puli mieszkań 206 przeznaczonych jest do zasiedlenia przezpartycypantów tj. osoby, które wnoszą wkład finansowy w wysokości 30 proc. kosztów inwestycji (wysokość partycypacji to 1200 zł/m2 powierzchni użytkowej mieszkania; podlega ona zwrotowi w przypadku rezygnacji z najmu lokalu i jest zwaloryzowana) i w zamian za to zostają ich najemcami. Do 33 kolejnych mieszkań wprowadzą się absolwenci i poszukiwani fachowcy w danej dziedzinie w ramach Programu „Dom dla Absolwenta i Fachowca”, który zakłada wynajęcie na preferencyjnych warunkach wykończonych „pod klucz” mieszkań absolwentom uczelni wyższych i fachowcom poszukiwanym na lokalnym rynku pracy. A Celem pilotażowej edycji programu jest zachęcenie młodych specjalistów do związania swojej kariery zawodowej ze Szczecinem. Pozostałych 28 mieszkań (w tym 6 lokali dostosowanych dla osób niepełnosprawnych) to lokale w dyspozycji Gminy Miasto Szczecin w ramach programu „Nowy dom”, adresowanego do najemców komunalnych lokali mieszkalnych, którzy chcą zamienić zajmowane mieszkania na lokale o nowoczesnym, wyższym standardzie technicznym i funkcjonalnym.

Łączny koszt realizacji inwestycji, która rozpoczęła się w sierpniu 2014 r. i zakończyła się w październiku tego roku, to 48 010 731 zł. Sfinansowana została m.in. preferencyjnego kredytu z BGK (rządowe programy mieszkaniowe) w kwocie 22 257 800 zł, wpłat partycypantów osób fizycznych w wysokości 12 054 772 zł, środków własnych spółki (ponad 9,8 mln zł) i budżetu miasta (ponad 2,1 mln zł). Koszt budowy 1 m2 p.u.m. wyniósł 3 445,97 zł

Jeśli chodzi o czynsze, to dla mieszkania 1-pokojowego kształtuje się on a poziomie od 430 do 442 zł, 2-pokojowego – od 527 do 771 zł, a 3-pokojowego – od 563 do 889 zł miesięcznie.

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Krzysiek
2017-05-01 00:07:33
Lepiej w TBS niż na mieszkanie na wynajem.
współczuje wszystkim ...
2016-11-08 14:49:48
Szczecińskie TBS masakra.Mieszkam na ul.Strzeleckiej gdzie TBS wybudował osiedle Na Górce w sumie 195 lokali i tylko 10 miejsc parkingowych.Nęka nas straż miejska bo ktoś z tbsów wydzwania a nie ma gdzie parkować.Tragedia a o czynszu lepiej nie gadać.Tak buduje TBS w Szczecinie...Ludzie zastanówcie się!bo ja żałuje.Jak żyć w tym mieście?!!!!
Czytelnik Łukasz
2016-11-08 10:47:01
Kiedyś Łączna była de facto polną drogą a i teraz widać, że domy jeszcze stoją w chaszczach. Tym niemniej miasto rośnie!
Pomoc społeczna po Polsku
2016-11-08 10:06:22
Budownictwo Społeczne-czynsz "z kosmosu" Kogo z tych dla których "oferta" jest adresowana stać będzie na takie mieszkania-? W Polsce mamy nędzę społeczną,bieda w rodzinach aż piszczy.Zdecydowanie nie dla nich to oferta.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA