Środa, 06 grudnia 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Nowe rondo i kurz z budowy [GALERIA]

Data publikacji: 08 września 2016 r. 13:46
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:14
Nowe rondo i kurz z budowy
Kurz, pył, błoto. Plac budowy nowego ronda i okolice skrzyżowania ulic Mickiewicza, Reduty Ordona, Żołnierskiej, Janickiego, Czorsztyńskiej w Szczecinie. Fot. Mirosław WINCONEK  

Kurz się niesie, wdziera się do domów, pokryte są nim auta. A kiedy pada deszcz jezdnie i chodniki zamieniają się w ściekające błotnistą mazią bajora. Tak wygląda dzień powszedni mieszkańców budynków sąsiadujących z placem przebudowy u zbiegu ulicy Mickiewicza z ulicami Reduty Ordona, Żołnierską, Czorsztyńską, Wernyhory i Janickiego w Szczecinie. A wszystko dlatego, że planując tę inwestycję od kilku lat zarządzający ruchem z ZDiTM nie potrafili urządzić rozsądnych objazdów  dla miejskich autobusów. A zbiegają się tu trasy aż sześciu linii dziennych, których częstotliwość kursów należy do najwyższych w mieście.

W sierpniu nad problemem pochylili się nawet radni. Urządzono wizję lokalną z ich udziałem, przedstawicieli ZDiTM, magistrackich urzędników z referatu zarządzania ruchem wydziału gospodarki komunalnej.  Od tamtej pory nic się nie zmienia i - jak ustaliliśmy - w najbliższym czasie się nie zmieni. Praktycznie tydzień czekaliśmy na jakąkolwiek odpowiedź w tej sprawie z ZDiTM.

Pytaliśmy, jakie są ustalenia i decyzje odnośnie zmian w organizacji ruchu przez plac budowy u zbiegu ulic Wernyhory-Reduty Ordona-Żołnierska-Czorsztyńska. O to, w jaki sposób, od kiedy i czy w ogóle, a jeśli tak, to jakie, ZDiTM zamierza wprowadzić rozwiązania na czas przebudowy, by zminimalizować uciążliwości (pyły, kurz, błoto). Dlaczego ZDiTM nie zamknie tego rejonu w ogóle dla autobusów i nie przekieruje linii 53, 60, 74, 75, 80 i tych na trasie do Krzekowa na objazdy okolicznymi ulicami. Takie rozwiązanie od początku wydawało się najsensowniejszym w sytuacji, kiedy prowizoryczne przystanki w ul. Wernyhory i te tramwajowe w ul. Żołnierskiej nie są chętnie wykorzystywane. Nie dość, że znacznie oddalone, a w dodatku nie ma do nich i tak bezpiecznego dojścia przez budowę, bo pobocza rozgrzebane, prowadzone są tam prace przy nawierzchni itp.

Odpowiedzią był dopiero środowy mail rzeczniczki prasowej ZDiTM. Z oficjalnym kolejnym komunikatem-zapowiedzią zmian w związku z robotami ZUE i jego podwykonawców od soboty (10 września). Wymijający i zupełnie pomijający kwestie, o które pytaliśmy.

I tak. W związku z pracami prowadzonymi przy przebudowie skrzyżowania ulic Mickiewicza, Żołnierskiej, Wernyhory i Reduty Ordona od dnia soboty (10 września) do odwołania zmieniona zostanie czasowa organizacja ruchu w rejonie prowadzonych prac. Jak informuje Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa ZDiTM, zamknięta dla ruchu zostanie ul. Mickiewicza na odcinku od ul. Janickiego do ul. Wernyhory. Ruch odbywać się będzie przez ul. Janickiego w kierunku ul. Klonowica. Dojazd do budynków sądu i policji przez ul. Czorsztyńską.

Autobusy linii 53, 75, 80, 521, 529 jadące w kierunku ul. Wernyhory kursować będą ulicami Łukasińskiego, Somosierry, Żołnierską, Klonowica i dalej stałą trasą, z pominięciem przystanków „Wernyhory” i „Klonowica Zajezdnia”. Na trasie objazdu zostaną uruchomione dodatkowe przystanki: na ul. Żołnierskiej za skrzyżowaniem z ul. Samosierry, na ul. Żołnierskiej przystanek „Krzekowo” wspólny z linią 60 (dla autobusów jadących w kierunku ul. Cukrowej), na ul. Klonowica wspólnie z linią autobusową nr 60,

Autobusy linii 74 jadąc w kierunku Bezrzecza kursować będą ulicami Łukasińskiego, Somosierry, Żołnierską i od przystanku „Krzekowo” swoją stałą trasą z pominięciem przystanków „Wernyhory” i „Klonowica Zajezdnia”. Na trasie objazdu zostanie uruchomiony dodatkowy przystanek na ul. Żołnierskiej za skrzyżowaniem z ul. Somosierry,

Autobusy nocnej linii 527 jadąc w kierunku Krzekowa kursować będą ulicami Mickiewicza, Janickiego, Klonowica, z pominięciem przystanków „Wernyhory” i „Klonowica Zajezdnia”. Na trasie objazdu zostanie uruchomiony dodatkowy przystanek na ul. Klonowica przy wyjeździe z zajezdni SPA Klonowica wspólny z liniami 525, 529, 531.

W czwartek ponowiliśmy więc pytanie. „Czy autobusy linii 53, 74, 75 i 80 w relacjach odpowiednio 53 - do Pomorzan (przez osiedle Somosierry), 74 do Mierzyna, 75 - do Dworca Głównego i 80 - do Zakładów Piekarniczych nadal, tj. także po 10 września br., będą kursowały jak obecnie, czyli przez plac budowy ronda u zbiegu ulic Wernyhory-Mickiewicza-Żołnierska-Reduty Ordona i będą jeździły początkowym odcinkiem jednokierunkowej ul. Reduty Ordona?”.

- Tak, autobusy będą jeździły tak jak do tej pory - oświadczyła Hanna Pieczyńska, rzeczniczka ZDiTM. - Na typ etapie budowy to jest optymalne rozwiązanie. Czasowa organizacja ruchu zezwala na przejazd autobusów przez plac budowy i przez najbliższy czas tak będzie. Bierzemy pod uwagę inne rozwiązania, ale są one analizowane pod kątem natężenia ruchu i możliwości przejazdów autobusów. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

 

Na zdjęciach: kurz, pył, błoto. Plac budowy nowego ronda i okolice skrzyżowania ulic Mickiewicza, Reduty Ordona, Żołnierskiej, Janickiego, Czorsztyńskiej w Szczecinie.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Szczecinianin od kołyski
2016-09-09 14:01:35
Urzędniczenie tak długo będzie ludziom odbijać się czkawką, kurzem i tego typu uciążliwościami dopóty, dopóki dupsk nie ruszą urzędasy. W tym przypadku przez kilka lat nie ruszyli szykując cały ten bajzel krzyżówkowy na kilka miesięcy. A mają naprawdę daleko z biurowca przy zajezdni na Kłlonowica...
Głupio mądre przemyślenia
2016-09-09 09:17:27
Bierz się chłopie do roboty a nie mędrkuj tutaj na forum bo cię wielkanoc na placu budowy zastanie!
Jola
2016-09-09 07:25:55
Kiepskiej pannie...
pogodniak
2016-09-08 17:05:08
Ja Wam jako mieszkaniec także Mickiewicza tylko tej gorszej strefy-zazdroszczę jednego...pięknych nowych równych chodników.Cała pozostała część chodników na Mickiewicza pamięta jeszcze dziadka z Wermachtu,przeryte przez konary Lip,spękane,wybrzuszenia nierówności zagrażające zdrowiu.Szkoda że ZDiTM nic z tym nie robi.Ale jeszcze troszkę i będą musieli bo drzewa i wypiętrzenia robią swoje.
Gdyby te przemyślenia nie były tragi-komiczno- głupie i tak by nie były.... mądre.
2016-09-08 14:39:43
MIANOWICIE : kiedy jest sucho, to na budowie kurz, kiedy mokro, to błoto. Szkoła Odkrywców.
szanowni ...
2016-09-08 14:23:23
Bo szanowni dziennikarze autobus szczególnie przegubowy to nie jest samochód osobowy - nie wszędzie się bezpiecznie zmieści, wyminie, pokona zakręty i nie tak łatwo włączy do ruchu. Łatwo to się wypisuje brednie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA