Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Nowe numery policji

Data publikacji: 2020-02-24 18:25
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-25 10:35
Nowe numery policji
 

Zmieniły się numery telefonów do jednostek policji w całym kraju. Niezależnie od tego, czy będziemy chcieli się połączyć z komendą wojewódzką, miejską, czy zwykłym komisariatem i bez względu na to, w jakim regionie kraju się znajduje, zamiast numeru kierunkowego miasta, wybierać będziemy cyfry "47". Ze względu na skalę przedsięwzięcia przez najbliższe pół roku równolegle obowiązywać ma stara i nowa numeracja. Oczywiście alarmowe numery 112 i 997 się nie zmieniają.

Ujednolicona w ten sposób numeracja dotyczy całej policyjnej sieci telekomunikacyjnej na terenie kraju i obejmuje wszystkie jednostki organizacyjne Policji (KGP, KSP, KWP, KMP, KPP, KP, Szkoły Policji) oraz inne podmioty z grupy MSWiA korzystające z zakresu numeracyjnego policji.

Dotychczas każda jednostka policji zapewniała kierowanie ruchu pomiędzy publiczną siecią telekomunikacyjną, a siecią resortową we własnym zakresie, co powodowało, że numeracja każdego z województw odzwierciedlała publiczną numerację opartą o podział na 49 stref numeracyjnych. Zmianie ulegnie sposób wybierania numeru resortowego z sieci publicznych stacjonarnych i komórkowych.

Nowa numeracja obowiązuje od poniedziałku, 24 bm. Jednak ze względu na skalę zmian, okres przejściowy wyznaczono na pół roku i w tym czasie z komendą czy komisariatem będzie się można skontaktować zarówno pod starym,jak i nowym numerem. W całym kraju rozpoczyna się on cyframi "47". Następnie wybrać trzeba będzie nowy wyróżnik  przypisany do poszczególnych regionów.

- W naszym garnizonie jest to "78" - tłumaczy Irena Kornicz z Zespołu Prasowego KWP w Szczecinie.

To oznacza, ze dotychczasowe numery w postaci 91 82 12345, zastąpi format 47 78 12345.

Najważniejsza informacja jest jednak taka, że numer alarmowy 112 (oraz przekierowywany na niego 997) się nie zmieniają. ©℗

Tomasz TOKARZEWSKI

Fot. Sylwia DUDEK

Na zdjęciu: Zmieniły się numery do komend i komisariatów w całym kraju. Numer alarmowy 112 pozostaje bez zmian. 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ