Środa, 04 października 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Nowe ezt-y z Newagu

Data publikacji: 01 sierpnia 2016 r. 19:04
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:11
Nowe ezt-y z Newagu
 

Nowosądecki Newag wygrał przetarg i tym samym wykona dla samorządu województwa zachodniopomorskiego 17 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Pierwsze pociągi ma dostarczyć najpóźniej do końca maja przyszłego roku.

Newag SA ma dostarczyć 12 trzyczłonowych i 5 czteroczłonowych ezt-ów do obsługi regionalnych połączeń kolejowych. Zachodniopomorski samorząd zapłaci za nie 250 797 000 złotych. Pieniądze na zakup pociągów będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego (85 proc. dofinansowania), Funduszu Kolejowego i budżetu województwa. Jeśli finansów wystarczy, to zamówienie zostanie zwiększone - do 10 dodatkowych pojazdów.

- Zgodnie z ofertą, trzy pierwsze ezt-y dotrą do nas nie później niż do końca maja przyszłego roku. Wierzę jednak, że uda się to zrobić szybciej - mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Gdyby nie skargi Pesa Bydgoszcz SA do Krajowej Izby Odwoławczej na warunki ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski przetargu, trzy nowe trzyczłonowe pociągi mogłyby jeździć po zachodniopomorskich torach już w tym roku.

Zamówione elektryczne zespoły trakcyjne zostaną wyposażone w wygodne fotele, Wi-Fi, udogodnienia dla niepełnosprawnych i mają jeździć z prędkością 160 km/h. Najpewniej będą to pojazdy z rodziny Impulsów. Newag się chwali, że jego najnow­szy, pię­cio­czło­nowy Impuls 45WE, jako pierw­szy w Pol­sce jest zgodny z naj­now­szymi, restryk­cyj­nymi nor­mami inte­ro­pe­ra­cyj­no­ści (TSI) obo­wią­zu­ją­cymi w Unii Europejskiej. A przypomnijmy, że wymóg posiadania zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji zgodne z TSI był powodem skutecznego odwołania się Pesy do KIO.

Zwycięzca przetargu ma ponadto przeszkolić obsługę pojazdów, dostarczyć „wyprawkę” pociągów, czyli potrzebne części (np. kamery przedziałowe) oraz symulator do praktycznej nauki dla maszynistów ezt-ów.

(mag)

Na zdj.: Flota zachodniopomorskich pociągów wzbogaci się o nowe ezt-y, najpewniej będą to kolejne Impulsy.

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kupcie w końcu piętrusy
2016-08-04 00:21:32
szkoda tylko że piętrowych składów nie kupuje nasze województwo, nad morze w sezonie (i nie tylko) jak znalazł. Warszawa (i nie tylko) kupuje czas i unas na takie składy.
SromotnikBezwstydny
2016-08-02 10:41:06
Dzięki,Marszałku. Dobre pociągi i sprawna kolej to krwioobieg kraju i regionu.Prywatni dryndziarze mogą wozić ludzi od i do dworców PKP do wszystkich wsi i przysiółków w całym regionie.
chwilkowski@interia.pl
2016-08-01 20:18:49
wkradl sie chochlik, zamiast "pieniadze na koleje" chcialem napisac tabor kolejowy czyli wagony i lokomotywy rowniez EZT
chwilkowski@interia.pl
2016-08-01 19:49:21
Szkoda ze panstwo wydaje pieniadze na koleje. Prywaciarze z panstwem konkurowac juz nie maja szansy. Za 250 mln zl mozna wybudowac 10-12 zwyklych wiaduktow nad torami.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA