Piątek 21 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Nowe dowody osobiste od poniedziałku. Wnioski tylko w urzędzie

Data publikacji: 2021-11-07 19:35
Ostatnia aktualizacja: 2021-11-07 19:35
Nowe dowody osobiste od poniedziałku. Wnioski tylko w urzędzie
Fot. Wikipedia  

Już od poniedziałku (8 listopada) będzie można składać w urzędach wnioski o nowe dowody osobiste. Wymiana ważnego dokumentu nie jest obowiązkowa, a z dotychczasowego dowodu można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.

Nowe dowody będą wyposażone w odciski palców właściciela dokumentu, oraz jego odręczny podpis. Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że nie ma możliwości złożenia elektronicznych wniosków o dowód osobisty. Przez Internet można składać jedynie wnioski o dowody dla osób poniżej 12 roku życia.

Osoby, które z różnych względów (np. zdrowotnych) nie mogą pojawić się w urzędzie, by złożyć wniosek o dowód, będą miały możliwość skorzystania ze stacji mobilnych umożliwiających pobieranie odcisków palców.

Dowody wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne przez 10 lat, a młodszym - 5 lat.

Wprowadzenie nowych dowodów wynika z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie i zwiększenie bezpieczeństwa dokumentów.

Ł.T

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA