Poniedziałek, 26 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Nieuchronna podwyżka opłat za odpady

Data publikacji: 20 listopada 2019 r. 16:40
Ostatnia aktualizacja: 22 listopada 2019 r. 08:40
Nieuchronna podwyżka opłat za odpady
 

Co najmniej o kilkadziesiąt procent wzrosną od stycznia 2020 r. w Szczecinie opłaty za odbiór odpadów. Pierwszy krok w środę w tym kierunku zrobili szczecińscy radni podczas obrad komisji ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Głosami radnych z klubów Bezpartyjnych i Koalicji Obywatelskiej pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały o podwyżce, jaki przygotowali magistraccy urzędnicy. Głosowanie wszystkich radnych w najbliższy wtorek podczas sesji.

To już druga regulacja w tym roku korygująca w górę opłaty za odbiór odpadów. Poprzednią radni wprowadzili uchwałą przegłosowaną osiem miesięcy temu, w marcu. Wprowadzone nią stawki podstawowe opłat wynoszą w przypadku selektywnej ich zbiórki: 5 zł za 1 m sześc. wody w przypadku gospodarstw domowych w budownictwie wielorodzinnym oraz 65 zł od gospodarstwa domowego w przypadku zabudowy jednorodzinnej.

W obecnej propozycji, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2020 r., opłata wynosić ma odpowiednio już 7,50 zł od metra sześciennego zużywanej wody przy mieszkaniu w zabudowie wielorodzinnej za odbiór odpadów segregowanych, z domów jednorodzinnych ma to być 94 zł. Ci, którzy wszystkie odpady wrzucają do jednego kubła, jak leci, nie są one przez nich zbierane selektywnie i odbierane, zapłacą jeszcze więcej. Dokładnie dwukrotnie więcej. W przypadku zabudowy wielorodzinnej na mieszkanie przypadnie po 15 zł od metra sześciennego zużywanej wody, a w domach w zabudowie jednorodzinnej taka opłata miesięczna wyniesie 188 zł.

- Stały wzrost kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami, wynikający ze zmian w przepisach i sytuacji rynkowej oraz nałożony na gminy obowiązek bilansowania finansowego systemu, wymusza  zmiany w zakresie wysokości opłat za wywóz śmieci - tak tłumaczą kolejną podwyżkę służy prasowe magistratu.

Jak przekonuje sam prezydent Piotr Krzystek, podejmując decyzję o zmianie opłat za odpady ma na względzie - tu cytat - „niepodważalny konsensus co do zachowania wysokiego standardu usług świadczonych w ramach przyjętego lokalnie systemu zagospodarowania odpadów komunalnych". ©℗

(MIR)

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

wszystkie ceny w górę
2019-11-22 07:36:12
Podobno od przyszłego roku rząd podnosi ceny prądu o 40%
Piszecie bzdury.
2019-11-22 04:23:27
Trzeba było obejrzeć szczecińską kronikę.Radni PiS są przeciwni podwyżce.W Szczecinie rządzi Koalicja.Rząd nie zajmuje się podwyżkami za wywóz śmieci.Nie macie zielonego pojęcia o wywozie śmieci.Kiedyś administracja budynku wybierała firmę,która odbierała od niej śmieci.Wybierała firmę tańszą.Każdy administrator danej wspólnoty mieszkaniowej,spółdzielni mógł korzystać z usług innej firmy.Było tak że na jednym osiedlu,a nawet jednej ulicy po śmieci przyjeżdżały 3 firmy.A umowę podpisywało się z daną firmą.Obecnie miasto zostało podzielone na strefy,które obsługują:MPO. Remondis. Tom Pol. Jumar.Jakie małe firmy?Małe firmy to zajmują się wywozem po remontowym,skoszoną trawą w kontenerach.Skąd mała firma miała by tabor samochodowy do obsługi swojej strefy?Zaplecze warsztatowe.Plac na składowanie pojemników?Zaplecze socjalne dla pracowników? Firma śmieciowa to nie tylko pracownicy fizyczni,ale także pracownicy biurowi.
Ignacy
2019-11-21 18:20:47
Przecież dla bydła to jeden ch.. kto je doi. Więc co tak ryczycie.
Pavlik
2019-11-21 17:57:28
Można zmniejszyć odbiór w domkach co 2 tygodnie bo przy. Segregacji niejednokrotnie pojemniki są tylko w połowie zapełnione
daj-daj-daj
2019-11-21 14:38:51
wincej pinset plusów, wincej
sid
2019-11-21 14:34:24
Podziękujcie rządowi który rozdaje pieniądze na lewo i prawo napędzając inflację
Dzięks lewaki!
2019-11-21 14:24:39
Podziękujcie lewakom z Unii Europejskiej (tej bez której nie możecie żyć, bo "daje" i pozwala na zmywak wyjehać ha, ha, ha). To oni wymusili, że gospodarka odpadami, to obowiązek gminy finansowany podatkiem czyli zaorali wolny rynek. Już w tym momencie nastąpiła 100% podwyżka cen za wywóz śmieci. Potem mimo, że sortownię śmieci macie w domu i rozdzielacie surowce na kilka worków, pomimo tego, że po wyeliminowaniu konkurencji jedna śmieciarka a nie pięć miało podjeżdżać na ulicę, pomimo tego, że kosztem kilkuset milionów wybudowano spalarnię i ciepło miało być "za darmo", bo ze śmieci, to macie podwyżki o kilkadziesiąt procent dwa razy w roku. Karuzela ruszyła. Urzędnik zawsze gorzej zagospodaruje od przedsiębiorcy i zawsze będzie mu za mało na jego wydatki. Trzymajcie się za portfele!
fan
2019-11-21 12:25:23
Wyciąć wszystkie drzewa w mieście i sprzedać jako drewno do kominków - budżet się dopnie
duma prawobrzeża
2019-11-21 12:22:40
Kiedy powstanie drugi stadion na prawobrzeżu? Nie jesteśmy gorsi.
Yogi
2019-11-21 11:59:23
` do gosc - jakie grunty dostali???
Śmieciarczyk
2019-11-21 11:57:43
NIE PiS, tylko POpaprańcy i niby bezpartyjni, zgotowali nam ten los. A tłumaczenia są bezpodstawne. Nad czym pracuje krzystek to wymyślanie bezsensownych tłumaczeń i szukanie poklasku w POgiętej partii. Partii Oszustów i hochsztaplerów. Niby niezależni, to dopiero aberracja podniesiona do absurdu.
Fido
2019-11-21 11:39:46
PiS napędza inflację w Polsce to i koszty wywozu odpadów rosną
Kto i za ile wywozi śmieci ?
2019-11-21 09:50:11
Trzeba się bliżej przyjrzeć firmom odbierającym odpady i przetargom w Urzędzie Miejskim , dzięki którym zarabiają setki milionów. Jak wiemy wszystkie przetargi w Polsce i Szczecinie "cuchną" na kilometry. Może pozwolić wywozić śmieci tańszym i mniejszym firmom. Kilka lat temu największe gangi w USA biły się o prawo wywozu śmieci z dużych miast. Biznes śmieciowy to prawdziwa i pewna kasa , bo zawsze będzie zysk.
skarb
2019-11-21 09:15:30
wysoki standard! kpina! na osiedlu Skarbówek przez kilka tygodni Remondis nie zabierał odpadów zielonych.
no
2019-11-21 08:56:20
Gospodarka odpadami? Wiemy jak to wygląda. Składowisko pełne, a potem pożar. Śmieci są śmieciami, a odpady do przetworzenia. Czysty zysk.
cytujac Trash z Giesa
2019-11-21 08:55:30
No tak firmy prywatne (oligopol) mowia, ze nie da rady taniej. Radni, kiwaja glowkami tak, tak musi byc drozej. Ok koniec negocjacji. Kto za ten kabaret i nieudolnosc w negocjacjach odpowiada? Jakbym w prywatnej firmie tak powiedzial szefowi, to zbesztalby mnie jako miernote negocjacyjna, albo szukalbym juz pracy jako cieć. Tam nie wymaga sie zdolnosci negocjacyjnych. A szukanie oszczednosci? Na kazdym etapie mozna uciac koszty,znalezc inne rozwiazanie, wysunac kontrargument. Niech pokaza, ze ktokolwiek tam zarabia minimalna krajowa :-) W koncu ma to ponoc wplyw. Juz widze, jak smieciarze zbieraja puszki, bo tak zle zarabiaj i musza dorobic. Pytanie jesli wzrosla o 25% ilosc odpadow w 5 lat, to o ile mieszkancow zwiekszyl sie Szczecin.? O ile w tym okresie wzroslo zuzycie wody? Jesli te dane sie nie pokrywaja, to primo woda jako miernik jest bez sensu, a duo wzrost ilosci odpadow moze byc genetowany przez same firmy odbierajace. Tylko pytam, nie oskarzam, ale na logike zglaszajac wiecej odpadow firma odbierajaca placi wiecej, ale od miasta dostaje jeszcze wiecej, wiec to by byl dobry pomysl na ekstra zysk. W Szczecinie objezdzajac pare ulic mozna zaladowac cala smieciarke. W np malych miejscowosciach trzeba dojechac do wielu domkow, daleko do wysypiska i na dojazd tez trzeba wiecej wydac. By zebrac ta sama ilosc z kilu wiezowcow w Szczecinie zajmie to duzo krocej, mniej na paliwo, pracownikow.,spalarnia pod nosem. Dlatego pytam sie i prosze naszych swietnych negocjatorow o: -telefon do wladz Przylepu-koszt odpadow niesegregowanych ponizej 30 zl/mc -telefon do wladz w Mostach-odbior niesegregowanych odpadow za 16 zl/mc -telefon do wladz Mierzyna 20 pare zlorych za odpady segregowane/mc Jak widac na przyslowiowych wsiach sa lepiej poukladani, lepiej licza koszty i co najwazniejsze potrafia liczyc koszty. A na bonus jak tam nasza spalrnia? Czy spalajac i oddajac energie doplacaja za jej odbior, czy moze jednak sprzedaja ja z zyskiem i powinno to obnizac koszty.
Szczecinianin
2019-11-21 08:30:22
Dużym problemem jest to że nic poza opłatami się nie robi.Dalej na części pojemników są nieaktualne informacje odnośnie odpadów jakie można wrzucać,pojemniki klosze na papier to nieporozumienie (lepsze byłyby otwierane z góry).Często są przepełnione pojemniki i śmieci walają się dookoła (źle dopasowany wywóz) a także kształt pojemników powoduje że nie są wykorzystywane w pełni.Gabaryty na osiedlach to armagedon (rzadko są miejsca do tego tak naprawdę do tego wyznaczone i ogrodzone). Ps.Segregacja to dobra rzecz ale nie każdy wie że prawidłowo zatłuszczony kawałek kartonu z pizzy powinien być urwany i wrzucony do zmieszanych a nie do papieru,plastiku w butelkach są 2 rodzaje (są rozdzielane ) itp.
dalej popierajcie PiS
2019-11-21 08:26:57
To są efekty wzrostu cen i inflacji napędzanej przez rząd PiS programami takimi jak 500 plus i niekontrolowanym rozdawnictwem pieniędzy. W efekcie rosną koszty i wszystko drożeje.
gosc1
2019-11-21 07:56:29
Ciekawe, czy na coroczne nagrody dla wiceprezydentów i prezesów miejskich spółek się nagle znajdą. Niby w kasie pusto, ale na priorytety będzie. Gdzie tu logika, jak wyglądają miejskie inwestycje i ich realizacja, każdy widzi. Skoro są nagrody, to powinny być też kary, ale swój swego nie ruszy.
@kasia do gosc
2019-11-21 07:33:08
PO rządzi w Szczecinie dopiero od roku. W latach 2010-2018 Szczecinem rządził PiS w koalicjach.
znam winnych
2019-11-21 07:29:50
Wszystko przez ludzi którzy nie segregują śmieci
pl
2019-11-21 07:16:56
Bogate kraje nie segregują śmieci, bogate kraje spalają odpady (wszystkie) w spalarniach dzięki czemu maja z tego prąd i energię cieplną którą sprzedają, tak się dzieje w Stokholmie i innych bogatych miastach, my też mamy spalarnie więc nie rozumiem ?????, po co segregować jak to wszystko idzie na przemiał. W bogatych krajach skupuje się opakowania typu „pet” i inne, płacąc za nie, a jeśli ktoś chce zadbać o środowisko to sprzedaje czy też oddaje makulaturę w Eco Porcie. Co się dzieje dalej z zebranym plastikiem, kto go sprzedaje i za ile u nas???, to jest towar jak wszystko !!!.
beee
2019-11-21 01:20:29
A MOŻE NIECH KRZYSTEK WEŹMIE SOBIE NASZE ODPADY I ZBUDUJE SOBIE Z NICH TEN SWÓJ STADION? ZWALIĆ NA KUPĘ W KSZTAŁT OWALNY, DOBRZE UGNIEŚĆ, PO ŚRODKU ZROBIĆ NIECKĘ I GOTOWE!!!!!
bobo
2019-11-20 22:36:13
platformerskie nieudaczniki potrafią tylko okradać obywateli - brawo wyborcy krzystka!
Ali baba
2019-11-20 20:38:56
Przedstawiciele miasta w radach nadzorczych MPO, REMONDISIE i ECOGENERATORZE-SPALARNI to dbają o interes miasta czy spółek? Zgodnie z kodeksem spółek handlowych chyba spółek!
@ gość
2019-11-20 20:24:30
Nie musisz chwalić się brakiem podstawowej wiedzy (czyt. swoją głupotą).
gość
2019-11-20 20:19:22
Ten wysoki standard usług to polega na tym, że już drugi raz mam rozwalony kubeł na BIO odpady, bo tak trzepią. Oprócz tego przy segregacji śmieci zapełniam tylko pół śmietnika 80l, to dlaczego mam płacić tyle co ludzie mający kubły 240l. Złodzieje.
Gość
2019-11-20 20:00:01
Złodziejstwo jedno wielkie i tyle
kubełek
2019-11-20 19:47:11
Będziemy mieć najdroższe śmieci w Polsce.Łatwo sprawdzić w dobie internetu
Niki
2019-11-20 19:38:16
Brak gospodarza to i podwyżka. Najlepiej zwalić na rząd.
Mieszkaniec
2019-11-20 18:45:02
Trzeba zbierać kasę na odszkodowanie dla wykonawcy spalarni. Miasto może zapłacić nawet kilkaset milionów.
@gosc
2019-11-20 18:42:11
O tym wiesz do dawna ale idę o zakład że glosowałeś na Krzystka... a przecież sprawa szpitala miejskiego i sprzedaży go za niecałe 20 tys zł bulwersowała lata temu... o umieraniu mojego ukochanego Szczecina piszę od ponad 25 lat... ale to tacy jak pomagają różnej maści krzystkom utrzymywać się przy korycie.
@2019-11-20 17:09:58
2019-11-20 18:35:03
Popieram ! Wreszcie SUWEREN zrozumie kogo wybrał= PIS = strzyżenie owieczek!
kasia do gosc
2019-11-20 18:29:16
A w Szczecinie wiekszosc to ma PIS?! Od lat panuje tu "niemilosiernie" PO, wiec im podziekuj.
Kilo
2019-11-20 18:20:15
Coś się wam pokickalo od tych podwyżek. Proszę dodać przecinki po pierwszej cyfrze
Pablo
2019-11-20 17:51:02
Odkąd weszła segregacja mieszkając w domku jednorodzinnym 3 osoby wytwarzają nie wiecej niż 2 worki śmieci więc po co znowu podwyżka.Chyba za opróżnianie pustych pojemników
gosc
2019-11-20 17:09:58
Suweren ma pincet z kasy podatnikow, ma 13 i 14 emeryture, jakies wyprawki, do tego obnizka pitu z 18 na 17% to suwerena stac, nie bedzie tez juz pił i palił bo akcyza wzrosnie o 10%,kibice pogoni maja za darmo transport na mecze a uczniowie pracujacych rodzicoe za darmo komunikacje miejska .Wazne ze kosciol czyli Państwo Bez(VAT-tykan ), dostaje grunty miejskie za bezcen brawo wy buahhahahhaa

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA