piątek, 22 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Nietypowy eksperyment. Rower jest… najszybszy [SONDA]

Nietypowy eksperyment. Rower jest… najszybszy [SONDA]

Nietypowy eksperyment. Rower jest… najszybszy [SONDA]
Data publikacji: 2018-09-20 10:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:20
Wywietleń: 1827 352052

Czym najszybciej poruszać się po Świnoujściu? Eksperyment, jaki przeprowadzili urzędnicy razem z pracownikami Komunikacji Autobusowej oraz Strażą Miejską, wskazuje, że warto postawić na rower.

Trzy pojazdy pokonały kilometrowy odcinek z placu Wolności do skrzyżowania ul. Grunwaldzkiej z ul. Lutycką: auto Straży Miejskiej, autobus z napędem hybrydowym oraz rower. Wedle google maps ten fragment Świnoujścia pokonamy pieszo w 13 minut, na rowerze dotrzemy do celu w pięć minut, a samochodem w trzy minuty. Ale sytuacja ulega zmianie, gdy weźmie się pod uwagę ruch na tym odcinku. Wtedy rower nie stoi wcale na straconej pozycji.

– Mamy wiele ścieżek rowerowych. Myślę, że szybciej możemy w wielu przypadkach dotrzeć do danego miejsca rowerem niż samochodem – mówi Jacek Antczak, główny specjalista ds. gospodarki morskiej przy Urzędzie Miasta w Świnoujściu, który wziął udział w eksperymencie jako rowerzysta. – Widzimy to świetnie po przeprawach promowych, gdzie rowerem wjeżdżamy bez konieczności oczekiwania w kolejce, jak ma to miejsce w przypadku aut. A w ładną pogodę aż prosi się, żeby wsiąść na rower lub pójść pieszo.

Nasz rozmówca dodaje, że w Świnoujściu stawia się na ekologię. Stąd też zakup autobusów o napędzie hybrydowym. A sam eksperyment? Do mety oczywiście jako pierwszy dojechał na rowerze J. Antczak, drudzy byli strażnicy miejscy, a jako trzeci na przystanek przy wspomnianym wcześniej skrzyżowaniu dotarł autobus.

Od niedzieli trwa w Świnoujściu Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Urządzane są różne eventy. W środę (19 września) m.in. można było w Forcie Gerharda dostać zniżkę na zwiedzanie, jeżeli pokazało się przy wejściu bilet Komunikacji Autobusowej, a policjanci za darmo znakowali rowery i dawali odblaski.

W czwartek (20 września) ciąg dalszy wydarzeń i promocji. Wypożyczalnia Baltic Bike przy ul. Chrobrego 55 w g. 9-18 oferuje darmowy test elektrycznego roweru. Ekipa pracowników zamontuje nowe stojaki dla rowerów przy: Wybrzeżu Władysława IV, Bibliotece Miejskiej, ul. Armii Krajowej przy aptece oraz przy Informacji Turystycznej. Natomiast w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury o g. 17 rozpocznie się prelekcja o tym, co zrobić, aby Świnoujście nie zakorkowało się po wybudowaniu tunelu. Okazuje się, że są proste rozwiązania, aby ograniczyć lub zmienić ruch samochodów w mieście.

Tekst i fot. BaT

Note: The poll you are looking for is not found.

Komentarze

@k
Przeczytaj sobie post "Do chodziarzy". Dodam jeszcze, że rower, jak oszolomy próbują wmówić, nie jest środkiem do regularnego przemieszczania się / środkiem komunikacji w aglomeracji. Rekreacja jak najbardziej tak, ale poza miasto. Nie akceptuje idiotów ktorzy samochodem jada za róg do kiosku, ale większość społeczeństwa ma więcej obowiazkow niż tylko dom-praca-dom, a rower juz do tego się nie nadaje.
2018-09-20 19:13:50
k
W każdym mieście i mieścinie rower z szybkości słynie ! Może hasło prymitywne , ale spróbujcie oderwać się od fotela za kierownicą . Może być szybciej a na pewno zdrowo !
2018-09-20 17:22:54
Do chodziaży
Na piechotę po Szczecinie. Ze Słonecznego na Pomorzany.
2018-09-20 13:50:42
mniam
Jak na mecie była taka panienka, to nic dziwnego, że grzał ile sił :D
2018-09-20 12:21:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie