poniedziałek, 13 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Nietypowy eksperyment. Rower jest… najszybszy [SONDA]

Nietypowy eksperyment. Rower jest… najszybszy [SONDA]

Nietypowy eksperyment. Rower jest… najszybszy [SONDA]
Data publikacji: 2018-09-20 10:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:20
Wywietleń: 2072 352052

Czym najszybciej poruszać się po Świnoujściu? Eksperyment, jaki przeprowadzili urzędnicy razem z pracownikami Komunikacji Autobusowej oraz Strażą Miejską, wskazuje, że warto postawić na rower.

Trzy pojazdy pokonały kilometrowy odcinek z placu Wolności do skrzyżowania ul. Grunwaldzkiej z ul. Lutycką: auto Straży Miejskiej, autobus z napędem hybrydowym oraz rower. Wedle google maps ten fragment Świnoujścia pokonamy pieszo w 13 minut, na rowerze dotrzemy do celu w pięć minut, a samochodem w trzy minuty. Ale sytuacja ulega zmianie, gdy weźmie się pod uwagę ruch na tym odcinku. Wtedy rower nie stoi wcale na straconej pozycji.

– Mamy wiele ścieżek rowerowych. Myślę, że szybciej możemy w wielu przypadkach dotrzeć do danego miejsca rowerem niż samochodem – mówi Jacek Antczak, główny specjalista ds. gospodarki morskiej przy Urzędzie Miasta w Świnoujściu, który wziął udział w eksperymencie jako rowerzysta. – Widzimy to świetnie po przeprawach promowych, gdzie rowerem wjeżdżamy bez konieczności oczekiwania w kolejce, jak ma to miejsce w przypadku aut. A w ładną pogodę aż prosi się, żeby wsiąść na rower lub pójść pieszo.

Nasz rozmówca dodaje, że w Świnoujściu stawia się na ekologię. Stąd też zakup autobusów o napędzie hybrydowym. A sam eksperyment? Do mety oczywiście jako pierwszy dojechał na rowerze J. Antczak, drudzy byli strażnicy miejscy, a jako trzeci na przystanek przy wspomnianym wcześniej skrzyżowaniu dotarł autobus.

Od niedzieli trwa w Świnoujściu Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Urządzane są różne eventy. W środę (19 września) m.in. można było w Forcie Gerharda dostać zniżkę na zwiedzanie, jeżeli pokazało się przy wejściu bilet Komunikacji Autobusowej, a policjanci za darmo znakowali rowery i dawali odblaski.

W czwartek (20 września) ciąg dalszy wydarzeń i promocji. Wypożyczalnia Baltic Bike przy ul. Chrobrego 55 w g. 9-18 oferuje darmowy test elektrycznego roweru. Ekipa pracowników zamontuje nowe stojaki dla rowerów przy: Wybrzeżu Władysława IV, Bibliotece Miejskiej, ul. Armii Krajowej przy aptece oraz przy Informacji Turystycznej. Natomiast w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury o g. 17 rozpocznie się prelekcja o tym, co zrobić, aby Świnoujście nie zakorkowało się po wybudowaniu tunelu. Okazuje się, że są proste rozwiązania, aby ograniczyć lub zmienić ruch samochodów w mieście.

Tekst i fot. BaT

Note: The poll you are looking for is not found.

Komentarze

@k
Przeczytaj sobie post "Do chodziarzy". Dodam jeszcze, że rower, jak oszolomy próbują wmówić, nie jest środkiem do regularnego przemieszczania się / środkiem komunikacji w aglomeracji. Rekreacja jak najbardziej tak, ale poza miasto. Nie akceptuje idiotów ktorzy samochodem jada za róg do kiosku, ale większość społeczeństwa ma więcej obowiazkow niż tylko dom-praca-dom, a rower juz do tego się nie nadaje.
2018-09-20 19:13:50
k
W każdym mieście i mieścinie rower z szybkości słynie ! Może hasło prymitywne , ale spróbujcie oderwać się od fotela za kierownicą . Może być szybciej a na pewno zdrowo !
2018-09-20 17:22:54
Do chodziaży
Na piechotę po Szczecinie. Ze Słonecznego na Pomorzany.
2018-09-20 13:50:42
mniam
Jak na mecie była taka panienka, to nic dziwnego, że grzał ile sił :D
2018-09-20 12:21:16

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie