Niedziela, 21 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Niepokorna radna już nie jest przewodniczącą komisji ds. kultury

Data publikacji: 18 grudnia 2019 r. 21:54
Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia 2019 r. 14:03
Niepokorna radna już nie jest przewodniczącą komisji ds. kultury
 

- Schlebia mi, że aby ograniczyć moje pole działania, muszą państwo zlikwidować komisję kultury, a później jeszcze zmieniać i kombinować – stwierdziła w trakcie XIII Sesji Rady Miasta Szczecin Edyta Łongiewska-Wijas, która już nie jest przewodniczącą komisji ds. kultury. Owo gremium zostało zlikwidowane i zastąpione komisją ds. kultury i promocji.

- To jest cyrk. Nie mieliście państwo (radni Koalicji Obywatelskiej – red.) odwagi, żeby odwołać Edytę Łongiewską-Wijas, kiedy merytorycznie skrytykowała postawę pana prezydenta. Później wypisaliście się z komisji do spraw kultury i myśleliście, że będziemy się zabawiać w te wasze brudne gry. Teraz znaleźliście inny sposób. Wy już sami nie wiecie co robicie – mówił radny PiS Maciej Ussarz.

Dariusz Matecki zwrócił uwagę, że ani radni z klubu PiS, ani Edyta Łongiewska-Wijas nie otrzymali wcześniej projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powołania komisji stałych Rady Miasta Szczecin oraz ich składów osobowych. - Pani przewodnicząca nie miała szansy, aby zaprosić przedstawicieli kultury na tę sesję. Cała sala byłaby zapełniona ludźmi, którzy wyrażaliby swoje głębokie niezadowolenie – mówił.

Z kolei Urszula Pańka z klubu KO uważa, że Edyta Łongiewska-Wijas chce nastawić mieszkańców przeciwko klubowi. – Nie damy się wciągnąć w te oszczerstwa. My naprawdę chcemy dobrze dla kultury i robimy to najlepiej, jak można.

Edyta Łongiewska-Wijas

Czy zmiana nazwy albo poszerzenie zakresu działalność komisji może skutkować likwidacją i powołaniem nowej komisji? – Gdyby to było działanie gospodarcze, to byłoby potraktowane przez sąd jako próba obejścia prawa – stwierdził Marek Chabior z PiS.

- Zastosowano zasadę, że likwidowana jest jedna komisja i tworzona jest druga. Uważam, że nie powinno się tego robić w ten sposób. Aczkolwiek ze strony prawnej jest to dopuszczalne. Wydaje mi się jednak, że można było poczekać i zrobić to na spokojnie, z pięknym ukłonem wobec wszystkich radnych – stwierdziła Hanna Durka, prawnik Biura Rady Miasta Szczecin.

I tym sposobem nazwa komisji ds. kultury została zamieniona na komisję ds. kultury i promocji, przez co Edyta Łongiewska-Wijas straciła swoją pozycję. Natomiast do nowej komisji zapisało się aż 25 radnych. Głosowanie na szefa wygrał Przemysław Słowik z KO, a przegrała Edyta Łongiewska-Wijas, którą zgłosili radni z PiS.

W nowej komisji ds. kultury i promocji zasiada dziesięcioro radnych z Koalicji Obywatelskiej, dziewięcioro z Prawa i Sprawiedliwości, pięcioro z Bepartyjnych i Edyta Łongiewska-Wijas, która nadal jest zawieszona w prawach członka klubu KO.

(KaNa)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

demonolog
2019-12-19 12:46:18
Typowe wyganianie diabła Belzebubem.
BN
2019-12-19 09:11:46
Zagryźcie się wzajemnie, poszarpcie, a ja spokojnie ubieram choinkę.
Banda pustych dzbanów
2019-12-19 09:00:31
Mówienie że KO działa dla dobra mieszkańców jest szczytem bezczelnksci. Trzeba być kompletnie oderwanym od rzeczywistości by nie widzieć jakimi jest się obrzydliwymi hipokrytami. Nawet taknk prostej uchwały likwidującej komisję kultury nie potrafili wnieść na sesję by nie roiło się w nich od dziesiątek błędów. Nie wspominając o wnoszeniu jej na sesję bez uprzedzenia i bez zapytania radnych czy w ogóle chcą czy nie chcą należeć do nowego fasadowego tworu. Standardy brodem z Białorusi. W składzie komisji umieścili nawet byłego radnego Macieja Szyszko, gdy za to czego się dopuścił w rozliczeniach finansowych został odwołany. To niebywały pokaż arogancji i chamstwa. Mają ludzi za skończonym idiotów myśląc że nie widzą tego kiknsa i co wyprawiają. Kultura teraz jest w rękach chamów. Dadzą mieszkańcom parówkę, piwo i nazwą to wydarzeniem kulturalnym za dziesiątki milionów złotych. Bo tego pokroju kulturę funduje mieszkańcom prezydent od lat. I dalej będą tak robić.
KO?
2019-12-19 00:58:00
To skrót od kulturalno-oświatowy?
Cos tu "nie gra"
2019-12-19 00:14:28
I nawet taki nosek nie wyczul... Miete przez Rumjanek ??
kibic
2019-12-18 23:52:14
Filipinka Ty tak na poważnie??? że co prawdą??? :))) niby KO ? to jest demokracja według PO ..... aż się popłakałem ze śmiechu :))))
Filipinka
2019-12-18 22:44:23
KO- wy tak serio? Wzorem pis-u traktujecie ludzi jak idiotów? I Pańka -to ta co odeszła na emeryturę i z powrotem objęła stanowisko? Zagadka, kto i kim tak powiedział „I to jest drużyna, która kieruje się w polityce prawdą i rzetelnym do niej podejściem,..”

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA