Pracownicy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego zapobiegli próbie wprowadzenia na rynek 30 opakowań zawierających 3 tys. sztuk tabletek produktów zgłoszonych jako zdrowotne. Wartość przechwyconego towaru to prawie 19 tys. zł.
Funkcjonariusze urzędu celno-skarbowego wykonując rutynowe czynności zainteresowali się jedną z przesyłek, której zawartość zgłoszona została jako produkty zdrowotne. W rzeczywistości przesyłka zawierała leki generyczne o działaniu podobnym do popularnej Viagry. Malegra oraz Vidalista, bo o nich mowa, to tańsze wersje leku na zaburzenia erekcji.
Odbiorcą przesyłki był mieszkaniec naszego regionu. Jak tłumaczył funkcjonariuszom, postanowił wykorzystać panującą koniunkturę i uszczknąć coś dla siebie z farmaceutycznego tortu.
Gdyby nie czujność funkcjonariuszy, na rynek trafiłyby specyfiki niewiadomego pochodzenia w dodatku dostępne bez recepty.
Po dopuszczeniu do obrotu zamienników Viagry, w 2017 r. zanotowano ponad 300-procentowy wzrost sprzedaży takich specyfików w Polsce w porównaniu do poprzedniego roku. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę ze skutków ubocznych, jakie takie nieoryginalne leki mogą powodować.
Lekarze i farmaceuci ostrzegają, że problemy z erekcją są jednym z pierwszych symptomów zaburzeń układu krążenia, a także cukrzycy lub zaburzeń psychicznych. Niekontrolowane zażywanie środków na potencję może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, na co choruje. Nieświadomie mogą więc sami narazić się na poważne zagrożenie spożywając dostępne bez recepty preparaty pochodzące z niewiadomego źródła.
(n)
Fot. Urząd Celny