Czy uchwalone przed laty zasady etyki radnego w stopniu wystarczającym określają standardy działalności publicznej szczecińskich samorządowców? Do wspólnego zastanowienia się nad tą kwestią i dyskusji, już w niedzielę, zaprasza Szczeciński Ruch Miejski - najmłodszy podmiot na lokalnej scenie politycznej i samorządowej.
Kodeks Radnego - debata Szczecińskiego Ruchu Miejskiego odbędzie się już w niedzielę (25 lutego), w Centrum Dialogu Przełomy (pl. Solidarności 1). Zostało zaplanowane na godz. 14-16.
- Chcemy podjąć dyskusję, czy zasady wymagają aktualizacji i doprecyzowania, zwłaszcza w kwestii korzyści jakie radni osiągają przy okazji pełnienia przez nich funkcji publicznych. Wśród zaproszonych gości są miejscy samorządowcyoraz przedstawiciele Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska - Dorota Markiewicz. Liczymy na obecność urzędników magistratu oraz mieszkańców Szczecina - zachęcają organizatorzy wydarzenia.
Spotkanie będzie miało charakter otwarty.
* * *
Szczeciński Ruch Miejski jest inicjatywą oddolną, powstałą - jak twierdzą jego twórcy - w wyniku obywatelskiej niezgody na jakość lokalnej polityki. Jego członkowie od lat aktywnie uczestniczą w życiu publicznym Szczecina. Przedstawiają się jako "interdyscyplinarna grupa, złożona z doświadczonych aktywistów, wprawnych społeczników, nauczycieli akademickich, przedsiębiorców i specjalistów z różnych dziedzin (są to m.in. architekci i urbaniści, prawnicy, socjolodzy, znawcy kultury i artyści), ale przede wszystkim jesteśmy zespołem mieszkańców i osiedlowców, lokalnych patriotów oraz entuzjastów Szczecina". W tym gronie są m.in. dr Helena Freino - urbanistka, Anna Bielecka - współzałożycielka Klubu Kniejołaza, Marcin Szneider - z Rady Osiedla Warszewo, przewodniczący jej komisji zagospodarowania przestrzennego i gospodarki komunalnej. Celem SRM - jak twierdzą jego przedstawiciele - jest działanie na rzecz dobra miasta oraz mieszkańców, a też - po najbliższych wyborach samorządowych - wzięcie odpowiedzialności za Szczecin. ©℗
(an)
Fot. Dariusz GORAJSKI