Wtorek 17 maja 2022r. 
REKLAMA

Niebezpieczne zabawki i podróbki w paczkach

Data publikacji: 2017-07-04 22:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:44
Niebezpieczne zabawki i podróbki w paczkach
 

Pierwszy tydzień wakacji przyniósł prawdziwy wysyp przesyłek pocztowych z niebezpiecznymi oraz podrobionymi wyrobami. Dzięki trafnym kontrolom funkcjonariuszy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego zostały zatrzymane.

Wytypowana do kontroli przez funkcjonariuszy ZUCS przesyłka z Chin zawierała 400 popularnych obecnie zabawek antystresowych - Fidget Spinnerów, wartych 10 tys. zł. Jak się okazało, nie miały wymaganych prawem oznaczeń i atestów, stąd zostały zatrzymane, o czym powiadomiono wojewódzkiego inspektora Inspekcji Handlowej.

- Takie nieprzebadane pod kątem bezpieczeństwa zabawki mogą zawierać w swym składzie groźne substancje, jak np. toksyczna melanina - zatruło się nią 50 tys. dzieci w Chinach, naftalen, który powoduje bezpłodność u chłopców, czy też silny alergen - nikiel - przypomina Małgorzata Brzoza, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Natomiast Fidget Spinner, to rodzaj zabawki zręcznościowej, która miała być pomocą w polepszeniu koncentracji oraz redukowaniu lęków i niepokoju u dzieci z ADHD i autyzmem, jednak sugerowanych właściwości terapeutycznych nie udowodniono. Amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów wydała negatywną opinię ze względu na małe elementy zabawki, które mogą być połknięte przez dzieci.

Funkcjonariusze ZUCS zatrzymali również towary, na których widniały zastrzeżone znaki towarowe firm Zoeva oraz Disney. Były to warte blisko 28 tys. złotych kosmetyczki, torebki, pędzle do makijażu oraz dmuchane baloniki. W kolejnych zrewidowanych przesyłkach znaleźli jeszcze urządzenia kosmetyczne bez podstawowych informacji i niezbędnych oznaczeń. O wydanie opinii o wartych 26 tys. zł wyrobach organy celne wystąpiły do prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

(mag)

Fot. ZUCS

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA