niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Nie zostawiaj dziecka lub zwierzęcia w samochodzie!

Nie zostawiaj dziecka lub zwierzęcia w samochodzie!

Nie zostawiaj dziecka lub zwierzęcia w samochodzie!
Data publikacji: 2017-05-18 06:52
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:22
Wywietleń: 545 258971

Za oknem słońce, słupek rtęci mknie do góry. Nieuchronnie zbliża się wyczekiwane lato i słońce. Nie zapominajmy jednak, że właśnie słońce i wysoka temperatura są największym zagrożeniem dla ludzi i zwierząt pozostawionych w pojazdach. 

Zaparkowany w pełnym słońcu, na betonowym parkingu, pojazd w upalne dni staje się pułapką dla uwięzionych w nim osób lub zwierząt. Metalowa karoseria, oraz szkło sprawiają, że pojazd zachowuje się jak szklarnia. Temperatura i brak przepływu powietrza sprawiają, że wewnątrz pojazdu jest znacznie cieplej niż na zewnątrz. 

Przekonanie, że nic złego się nie stanie, jeśli "na chwilę" pozostawimy w pojeździe śpiące dziecko, czy zwierzaka by zrobić szybkie zakupy. To błędne przeświadczenie, a skutki takie zachowania mogą okazać się tragiczne. Wystarczy kilka- kilkanaście minut by temperatura w zaparkowanym pojeździe wzrosła do poziomu który może zagrozić życiu.

Aby uświadomić sobie, jak groźne jest pozostawienie pasażerów w upalne dni w pojeździe wystarczy przypomnieć sobie własne odczucia, kiedy latem wsiadamy do zaparkowanego w pełnym słońcu pojazdu. Nagrzane fotele, kierownica która parzy dłonie przy dotknięciu, gorąco i zaduch. W takiej sytuacji natychmiast wietrzymy wnętrze pojazdu i uruchamiamy klimatyzację. Co jednak ma zrobić małe dziecko, lub zwierzę? Uchylone okno na nieznaczny wpływ na temperaturę panującą wewnątrz pojazdu.

W upalne dni pamiętajmy o naszych pociechach. Zajęcia i zakupy planujmy tak, by najbliższe nam osoby były bezpieczne. Nawet krótkie zakupy planujmy rozważnie. Poprośmy znajomych o zaopiekowanie się dzieckiem lub zwierzęciem, a jeśli nie ma takiej możliwości weźmy je ze sobą. Wiele sklepów wielkopowierzchniowych dopuszcza wprowadzenie zwierząt. Niektóre w upalne dni wystawiają także miski z wodą.  

Policja apeluje u przypomina. Na dworze jest coraz cieplej. Poruszając się po parkingach przy sklepach lub innych obiektach nie pozostawajmy obojętni i zwracajmy uwagę, czy w zaparkowanym pojeździe, obok którego przechodzimy nie znajduje się dziecko lub zwierze. Nie bójmy się zareagować. Gdy dziecko jest spocone, mokre lub zaniepokojone natychmiast wezwijmy służby ratunkowe - policję i pogotowie ratunkowe.

Nasza szybka reakcja i zdecydowane działanie może uratować czyjeś życie.

(n)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

upał
Nie tylko dziecka i zwierzęcia, ale jakichkolwiek istot żywych!
2017-05-18 06:59:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy